Author Topic: ISDN и ADSL интернет мрежи  (Read 3199 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
ISDN и ADSL интернет мрежи
« Opened on 25.11.2010, Thursday, 21:34:04 »
Колеги барав материјал за овие мрежи по телекомуникации ама на интернет на македонски нема ништо  :-\
Има ли некој да ми даде материјал за било која од овие две интернет мрежи  ??? Или ISDN или ADSL  :-\?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #1 on 25.11.2010, Thursday, 21:35:34 »
За ISDN имам еден тон материјали, ама ништо од тоа не е на Македонски, а и не ми е во дигитален формат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #2 on 25.11.2010, Thursday, 21:37:14 »
јас имам ама не ми работи скенерот ми даде влечка компјутерот така да не можам да ти скенирам :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #3 on 25.11.2010, Thursday, 21:38:50 »
Девил би бил благодарен доколку би скенирал понатака затоа што не ми е за овие денови  ;)
Потребно ми е за во четврток другата недела  ;) Ке можеш дотогаш  ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #4 on 25.11.2010, Thursday, 21:40:00 »
појма немам, незнам кога ќе го поправам компјутерот, незнам што му е не сака да се уклучи :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #5 on 26.11.2010, Friday, 00:16:56 »
daniel spasovski среди наслов
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #6 on 27.11.2010, Saturday, 16:54:04 »
daniel spasovski среди наслов

@daniel И двете мрежи не се интернет мрежи (а кои се па интернет мрежи???), скоро од секоја мрежа може да се пристапи на интернет.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #7 on 27.11.2010, Saturday, 17:06:39 »
Ни јас незнам точно колега сега ми текна дека се телекомуникациски мрежи, а случајно да не имаш материјал за нив  :) ?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #8 on 28.11.2010, Sunday, 01:11:40 »
Ни јас незнам точно колега сега ми текна дека се телекомуникациски мрежи, а случајно да не имаш материјал за нив  :) ?

Имам матријали многу, па и за овие мрежи, но амабаш ништо на македонски. И многу тешко дека ке најдеш на македонски нешто квалитетно, па и она што се учи на FEIT за овие мрежи се учи од англиски книги, така да на мекедонски мислам дека нема нешто добро. А патем и на интернет документација за овие работи има премногу па ако си за англиски верувам дека сам ке си најдеш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #9 on 28.11.2010, Sunday, 14:52:22 (Edited 28.11.2010, Sunday, 14:54:12) »
Ни јас незнам точно колега сега ми текна дека се телекомуникациски мрежи, а случајно да не имаш материјал за нив  :) ?

Имам матријали многу, па и за овие мрежи, но амабаш ништо на македонски. И многу тешко дека ке најдеш на македонски нешто квалитетно, па и она што се учи на FEIT за овие мрежи се учи од англиски книги, така да на мекедонски мислам дека нема нешто добро. А патем и на интернет документација за овие работи има премногу па ако си за англиски верувам дека сам ке си најдеш.

Баш така, за ISDN и ADSL и ние на fax учевме на Англиски :S, тоа е тоа, нема материјали на Македонски или се многу оскудни :S. Ако сакаш, имам една книга од Leon Garcia, обемна е многу, ама има скоро се, од ISDN до секакви типови на мрежи, поврзување, layers, протоколи, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #10 on 28.11.2010, Sunday, 14:53:16 »
а дали може да ми кажете,имам два компјутера и еден АДСЛ модем како да ги поврзам двата на нет??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #11 on 28.11.2010, Sunday, 14:54:29 »
а дали може да ми кажете,имам два компјутера и еден АДСЛ модем како да ги поврзам двата на нет??

Без рутер?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #12 on 28.11.2010, Sunday, 14:55:16 (Edited 28.11.2010, Sunday, 15:00:57) »
A рутер немам!Не!Само модем имам!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #13 on 28.11.2010, Sunday, 15:02:32 »
A рутер немам!Не!Само модем имам!

Треба на едно PC-ињата да имаш две LAN картици и едниот да биде нешто како „сервер“ на другиот, треба да го приклучиш потоа другиот компјутер преку Ethernet кабел со првиот, само пази, ако и двете картици (и на „серверот“ и на другиот компјутер) се Fast Ethernet, треба да користиш таканаречен Crossover Ethernet кабел, ако едната картица е Fast Ethernet, a другата Gigabit Ethernet, можеш да користиш и обичен Ethernet кабел (Gigabit Ethernet картиците сами „приметуваат“ дали се врзани за рутер или за друг PC, па ако треба сами прават Crossover, не мора кабелот да е Crossover). Ако и двете картици се Gigabit Etherenet, во принцип можеш со каков сакаш кабел да ги врзеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #14 on 28.11.2010, Sunday, 15:05:12 »
добро,но на новиот ПЦ имам таква картица!Но на стариот имам два џека,личат како за телефонските конектори!RJ11 такви! на едниот пишува модем на другиот телефон!Сега каде!?