Author Topic: LCD дисплеј на паралелен порт  (Read 1821 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
LCD дисплеј на паралелен порт
« Opened on 17.08.2010, Tuesday, 21:45:30 (Edited 17.08.2010, Tuesday, 21:47:49) »
Имам карактерен дисплеј 4x20 кој го поврзав со паралелниот порт DB25 сопоред следнава шема:

На местото каде што се преспоени пин 1 и 3 на LCD-то имам ставено еден отпорник од 1К да има подобар контраст.

 

LCD Display to parallel port

Користам 2 програми за контролирање:  LCD Smartie и LCD Center. Го напојувам со 5V дирекно од напојувањето од копјутерот. Backlight-от 7V исто од напојувањето. Добро работи но многу ми загрева целит дисплеј. Не знам дали е нормално тоа. Да не влече голема струја па да ми изгори?

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
многу едноставна интересна и корисна работа  :) дефинитивно го правам ова
колку кошта дисплејот ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а за што служи  LCD Center,ако може линкови да ставиш да ги симнеме и ние од каде си ги симнал ти!!! ;D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дефинитивно корисна апликација ;), мада дел од поновите куќишта веќе имаат вакви ствари вградено во нив, како на пример temp meters или fan speed meters ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
 моето нема  :-[ направив голема грешка кога купував пц концентрацијата ми беше што има внатре па сеа возам фиќо со мерцедес машина  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
хахахахах ;D ;D ;D... и кај мене е истата ситуација... хахахахах ;D ;D ;D, 6GB DDR2 на 800MHz ама џабе кога едвај ја збира матичната во куќиштето (серверска е).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Еве тука има се што ви треба:
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/projects/pc/004/index1.html
@laze Не знам колку кошта, јас го земав на старо од другар...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го напојувам со 5V дирекно од напојувањето од копјутерот. Backlight-от 7V исто од напојувањето. Добро работи но многу ми загрева целит дисплеј. Не знам дали е нормално тоа. Да не влече голема струја па да ми изгори?

За 5V-ниот rail јасно ми е од каде го земаш, ама од каде го најде 7V напонот од ATX напојување ??? Ако си го извел со додавање на диоди или отпорници за пад на напон на 12V-ниот rail, не е лошо да провериш колкав е всушност напонот на напојување за backlight-от. Ако мислиш дека премногу грее, намали го малку, на пример 6V, па види дали помалку ќе грее ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Дисплејот најверојатно грее поради тоа што си ставил 7 волти како напон за позасинско осветлување. Позадинското осветлување е наменето за напон од 5 волти.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
7V има помегу золтата и црвената од која золтата е +. Уште вчера го исклучив позадиското светло и видов дека не грееше, на нет најдов сличен дисплеј за кој пишуваше максимална струја 150mA, му ставив еден отпорник од 44 оми и нема мака...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ОК, значи си го решил проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Дисплејот најверојатно грее поради тоа што си ставил 7 волти како напон за позасинско осветлување. Позадинското осветлување е наменето за напон од 5 волти.

Тој дисплеј работи на 7V позадинско осветлување :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е да згрешиле при обележувањето, или дисплејот да е пограшно означен, се случува. Пробај како што ти кажа Борче, со 5V-но напојување за дисплејот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Можно е да згрешиле при обележувањето, или дисплејот да е пограшно означен, се случува. Пробај како што ти кажа Борче, со 5V-но напојување за дисплејот ;).

Не е грешка затоа што јас му го дадов дисплејот и во мене имам имано 20тина такви дисплеи. На 5 В не вклучува позадинското светло те уверувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа тогаш таа работна температура изгледа му е нормална работна температура, јас друго објаснување не можам да најдам... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."