Author Topic: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника  (Read 95957 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
фреквенцијата и амплитудата пак ќе бидат исти
пошто микроконтролерот од тоа ниво не може повеќе да дава, а помалку ако прати нема да работи, напонот е фиксен и ако не е изгорен некој (или влез или излез ) пин на микроконтролерот би имал константна вредност, фреквенцијата може да шета малку горе долу и при некој работи да прави проблем, ама пак зависи од квалитетот на кристалот кој се користи, некои кристали иако имаат кондензатори за фиксирање односно за отстранување паразитни фреквенции пак се залемени со куќиштето према маса за да се отстрани секоја грешка која би настанала
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #76 on 20.05.2011, Friday, 23:11:11 (Edited 20.05.2011, Friday, 23:12:46) »
фреквенцијата и амплитудата пак ќе бидат исти
пошто микроконтролерот од тоа ниво не може повеќе да дава, а помалку ако прати нема да работи, напонот е фиксен и ако не е изгорен некој (или влез или излез ) пин на микроконтролерот би имал константна вредност, фреквенцијата може да шета малку горе долу и при некој работи да прави проблем, ама пак зависи од квалитетот на кристалот кој се користи, некои кристали иако имаат кондензатори за фиксирање односно за отстранување паразитни фреквенции пак се залемени со куќиштето према маса за да се отстрани секоја грешка која би настанала

Епа во тој случај, кристалот осцилира и му дава работен такт на микорконтролерот, ама микорконтролерот „не дава знаци на живот“. Можна е оваа ситуација, делови од микроконтролерот да се исправни (CPU, RAM, ROM...), но (на пример) да се неисправни влезно-излезните пинови (или нивните „драјвери“, не знам како да ги наречам)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама за да дај нешто на излез процесорот (пошто е видео) треба да има нешто на влез провери дали добива импулси за синхронизација
и така некој работи побарај во дата шитото кој му се влезови и за што ги користи
ако има се што му треба а пак не работи изгорен е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ама за да дај нешто на излез процесорот (пошто е видео) треба да има нешто на влез провери дали добива импулси за синхронизација
и така некој работи побарај во дата шитото кој му се влезови и за што ги користи
ако има се што му треба а пак не работи изгорен е :)

Епа, тоа е проблемот, кога нема на влез синхро импулси, треба на излезот само да испише едно no signal (на екранот), а за да го изгенерира тоа no signal, пак треба да генерира синхро импулси за хоризонтала и вертикала, а нив ги нема, значи на horizontal trigger и vertical trigger излезите, нема ништо, само константен напон од 5V. Значи на определен број на излези од микорконтролерот што ги проверив (меѓу нив беа и оние за хоризонтално и вертикално отклонување), нема ништо друго освен константен напон, само го немам уште проверено I2C bus-от за комуникација со EPROM-от 24C04, но дури и да комуницира со него, пак на другите излези не дава знаци на живот :S. Значи најверојатно е изгорен микроконтролерот (видео процесорот) :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Дали некој знае која замена можам да ја искористам наместо овј транзистор P36NF06L. Ми треба за RGB Driver-от што го има на picprojects.org. Еве и линк

Code: [Select]
http://picprojects.org/projects/bigmosfetrgb/index.htm
Tие Mosfetite ги нема, па некоја алтернатива да најдеме. Фала однапред. И не знам дали на точно место го поставив прашањето, ако има грешка преместете го.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Стави му BUZ11 и шибај, не би требало да има проблем, ист распоред на нозе исто пакување со слични карактеристики
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Да исти се, разлика е тоа што оргиналните се за 60 волти, а овие алтернативниве се за 50 волти. А амперажата е иста, само уште да ги има кај нас и ќе биде ОК.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ги има и се негде 10-15 денари парче, најмногу би биле 20-30, јас гиземав по 15 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
ОК колега. Фала многу, голема работа ми заврши, зашто ако не најдев алтернатива ќе ја фрлев плочката.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали мислите дека е добро да мерам со Далас-овиот сензор DS18B20 излезна температура на фен за коса?Дали ќе имам некои проблеми или не?Дали ќе дојде до топење и уништување на сензорот или па нема?Што мислите?Иначе фенот дава 80-90 степени целзусови.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тој МИСЛАМ дека може да мери температура до 120 степени, така да би требало да можеш слободно да мериш температура со него...само незнам колку ке живее сензорот на толку топло....а и што ке ти е да мериш температура на фен жити се....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки што се тоа MIPS кај брзината на микроконтролерите ?

поточно наидов на ваква информација CPU: Up to 16 MIPS performance. Дали ова треба да се помножи со некој број за да се добие брзината во MHz ? Бидејки за некои микроконтролери пише брзина во MHz а за некои во MIPS
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со дигиталната електроника
« Reply #87 on 20.11.2011, Sunday, 01:30:37 (Edited 20.11.2011, Sunday, 09:57:22) »
дечки што се тоа MIPS кај брзината на микроконтролерите ?

поточно наидов на ваква информација CPU: Up to 16 MIPS performance. Дали ова треба да се помножи со некој број за да се добие брзината во MHz ? Бидејки за некои микроконтролери пише брзина во MHz а за некои во MIPS

mips = milion instructions per second.
кај микроконтролерите инструкциите траат 2, 4 и повеќе тактови па може да се пресмета која е фреквенцијата.
Оваа мерка знам ја користат кај суперкомпјутерите пошто таму се извршуваат многу инструкции во еден (или неколку) тактови  :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки што се тоа MIPS кај брзината на микроконтролерите ?

поточно наидов на ваква информација CPU: Up to 16 MIPS performance. Дали ова треба да се помножи со некој број за да се добие брзината во MHz ? Бидејки за некои микроконтролери пише брзина во MHz а за некои во MIPS

mips = milion instructions per second.
кај микроконтролерите инструкциите траат 2, 4 и повеќе тактови па може да се пресмета која е фреквенцијата.
Оваа мерка знам ја користат кај суперкомпјутерите пошто таму се извршуваат многу инструкции во еден такт  :) :)

мислам дека 2 такта е за 16bit пикови а 4 такта е за 8bit пикови, бидејки пикот е 16bit би му дошло 32MHz CPU :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
едно прашање до Goce(и останатите нека одговорат,чекам одговор).Не сакам да му пишам лична порака,може да помогне на некој друг со истиов проблем,па затоа овде пишувам.Е,вака сега,експириментирав во PIC Basic PRO со внатрешниот осцилатор на PIC16F628A.Oбични програми(како трепкање на ЛЕД диода-може,работи) работат,но програми со ЛЦД дисплеј не работи,со што на ЛЦД дисплејот ништо не се прикажува,односно на плочата( Easy PIC6) гледам диодите(портите) кои се дефинирани за комуникација со дисплејот светкаат,но не сака да се прикаже ништо.Дали може да се проба кодот кај вас и ако проработи да ми кажете до што му е.

Исто така,кога сакам да сменам хекс фајл,а претходно го имам Load-иран и впишан хекс кодот од горенаведениот проблем калибриционите битови(како:MCLR-OFF...) остануваат исти.Дали тоа може да биде проблем до мојот компјутер или пак е нешто друго?
Еве го кодот во PIC Basic PRO