Author Topic: Бас појачало  (Read 2079 times)

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Бас појачало
« Opened on 09.12.2011, Friday, 19:55:33 »
Сакам да почнам да свирам бас гитара и планирам да купувам сега оти слушнав дека имало попусти пред Нова година. За басот ќе ми треба и појачало и размислував да правам некое околу 50w, а ми викаат дека повеќе се исплати да си купам отколку да го правам. Што мислите за тоа?

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Бас појачало
« Reply #1 on 09.12.2011, Friday, 21:07:14 »
Зависи до квалитетот. Ако си купиш квалитетно појачало, ќе го купиш поскапо, ама и зависи кај планираш да го користиш, на журки, за дома. И то е многу битно!
Шо ќе платиш то ќе имаш! :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Бас појачало
« Reply #2 on 09.12.2011, Friday, 21:19:47 »
Зависи до квалитетот. Ако си купиш квалитетно појачало, ќе го купиш поскапо, ама и зависи кај планираш да го користиш, на журки, за дома. И то е многу битно!
Шо ќе платиш то ќе имаш! :D

Па ми треба за дома и за вежбање со бендот, а за свирки не.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Бас појачало
« Reply #3 on 10.12.2011, Saturday, 12:48:35 (Edited 10.12.2011, Saturday, 12:49:44) »
Mozda ti ovo pomogne:  
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/bassmaster.html
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас појачало
« Reply #4 on 10.12.2011, Saturday, 14:21:55 »
Еве и јас ке ти дадам неколку предлози.Предпојачувачот е со транзистори (BC 109c ,BC 547,549...) и е  проверен за бас гитара .Излазни појачувачи имаш три верзии.Она нишкото е изработено и само со еден пар излезни транзистори на 30 v ,а без оние два транзистори на влезот пред ИК .ИК стави го TL071.Бас звучникот мора да биде во погодна кутија.Ако го правиш како комбо гледај звучникот да биде барем 10-12 инчи со мал од на мембраната ( крут да биде).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бас појачало
« Reply #5 on 10.12.2011, Saturday, 15:35:06 »
Па ми треба за дома и за вежбање со бендот, а за свирки не.

Јас би ти препорачал да купиш некој евтин засилувач за бас гитара и да не му ја мислиш многу ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас појачало
« Reply #6 on 10.12.2011, Saturday, 15:54:37 »
Сакам да почнам да свирам бас гитара и планирам да купувам сега оти слушнав дека имало попусти пред Нова година. За басот ќе ми треба и појачало и размислував да правам некое околу 50w, а ми викаат дека повеќе се исплати да си купам отколку да го правам. Што мислите за тоа?
Купи фабричко комбо,одма имаш супер звук а цените сега се супер ниски.Правеното ќе те кошта поприлично а звукот нема да е ни приближно толку добар.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бас појачало
« Reply #7 on 10.12.2011, Saturday, 17:26:09 »
Купи фабричко комбо,одма имаш супер звук а цените сега се супер ниски.Правеното ќе те кошта поприлично а звукот нема да е ни приближно толку добар.

Не мора да значи, ама дефинитивно поевтино ќе го чини ако купи фабрички, особено ако е некое Behringer-че ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Бас појачало
« Reply #8 on 10.12.2011, Saturday, 19:52:32 »
Треба да поминам до Скопје месецов да видам за цени, ама мислам дека фабричко појачало околу 50w е скапо за почеток, а не знам колку би ме чинело да го изработам (трафото и звучникот мислам дека се најскапи).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бас појачало
« Reply #9 on 10.12.2011, Saturday, 20:24:53 »
еден другар мој земаше појачало за електринчна, мислам дека го зеде 8000-9000 VOX, 15W или 20W не сум сигурен, знам дека на појачалото има и вграден процесор и дека предојачалото му е со ламби (поточно 1 ламба е )

така да, прилично се скапи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бас појачало
« Reply #10 on 10.12.2011, Saturday, 21:57:13 »
Behringer се евтини, зависи од модел до модел, но прилично евтини се, особено ако е за домашно свирење и за вежбање со бенд, повеќе од 20W или 30W мислам дека нема потреба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас појачало
« Reply #11 on 11.12.2011, Sunday, 11:27:44 »
Се извинувам,ама на Беринџерите секој втор за еден месец менува звучник,ептен се *фуш*. И оставете го човекот,можеби сака сам да си направи појачало.Не мора 50W да биде( макар што разликата не е многу голема),ама за вежбање може 10-20W да биде.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бас појачало
« Reply #12 on 11.12.2011, Sunday, 11:49:49 »
нека направи со TDA некое појачао, и нека направи само предзасилувач некој кој треба малку да го изобиличи звукот, да добие малку како ламбаш па колку за низ дома свирење повеќе од доволно ќе му е

мислам дека и порано имаше дискуси на форум за беринџер, и од се што прочитав заклучив дека кој сака трн во здрава нога слободно нека си купи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Бас појачало
« Reply #13 on 11.12.2011, Sunday, 14:08:17 »
Се извинувам,ама на Беринџерите секој втор за еден месец менува звучник,ептен се *фуш*. И оставете го човекот,можеби сака сам да си направи појачало.Не мора 50W да биде( макар што разликата не е многу голема),ама за вежбање може 10-20W да биде.

Да, и јас сум слушнал дека на Behringer појачалата брзо им се ''издувуваат'' звучниците. А што ќе кажете за Fame појачалата, на пример Fame PL60 B?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Бас појачало
« Reply #14 on 12.12.2011, Monday, 19:26:21 (Edited 12.12.2011, Monday, 19:38:22) »
Треба да поминам до Скопје месецов да видам за цени, ама мислам дека фабричко појачало околу 50w е скапо за почеток, а не знам колку би ме чинело да го изработам (трафото и звучникот мислам дека се најскапи).
Поефтино ќе те кошта фабричко комбо 50W,не мора Behringer,има и други прилично ефтини а бољи од Behringer и од она што би го направил сам.
Ако фабрички комба од 50W ти се скапи онда направи појачало од 10W,не ти треба 50W за вежбање,али обавезно купи права фабричка звучна кутија со вистински звучник у неа. Звучникот е најскап а кај нас тешко ќе најдеш добар (Celestion, Eminence).Не троши џабе време и пари на звучници Simsonik, BOTS, TELE  и слични,нема везе тоа со добар гитарски звук.

Споено мислење: 12.12.2011, Monday, 19:38:21
Да, и јас сум слушнал дека на Behringer појачалата брзо им се ''издувуваат'' звучниците. А што ќе кажете за Fame појачалата, на пример Fame PL60 B?
Иди у Артист Системс или Гитар Хаус,ќе ти препорачаат најбоље комбо за парите што ги имаш.