Author Topic: Зошто графичката ми грее многу ?  (Read 5015 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Доста офтопик, држете се до темата...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Таков кулер за каков што зборите вие, еднаш мене ми требаше и поминував покрај Логинг, и викам ај да прашам, влегувам внатре, прашувам која е цената за едно кулерче 8х8? Тој ми вика 540 денари. Одење наредниот ден на циган пазар, купувам 4 напојувања за компјутер и сеа си имам дома 4 кулерчиња за 100 денари.
тој бил со лагер,без лагер би бил поефтин.Вентилатори со лагерче се секогаш поскапи од тие што се без него.

stefanjanevski

  • Guest
Таков кулер за каков што зборите вие, еднаш мене ми требаше и поминував покрај Логинг, и викам ај да прашам, влегувам внатре, прашувам која е цената за едно кулерче 8х8? Тој ми вика 540 денари. Одење наредниот ден на циган пазар, купувам 4 напојувања за компјутер и сеа си имам дома 4 кулерчиња за 100 денари.
тој бил со лагер,без лагер би бил поефтин.Вентилатори со лагерче се секогаш поскапи од тие што се без него.

Не знам дали бил со лагер, ама пак 540 денари е премногу.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Јас сега вградив еден 100ден едвај го најдов сегде го потрошиле сега не грее толку
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога веќе ја отворивме темава да прашам а на хард дискот како можам да му ставам кулер да не прегреит и тој :D

Има посебни кулери за HDD-иња, околу 200 денари се во продавниците за компјутерска опрема. Се монтираат на самиот HDD со шрафчиња од долната страна.

Јас сега вградив еден 100ден едвај го најдов сегде го потрошиле сега не грее толку

Епа аирлија поправка ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Зошто графичката ми грее многу ?
« Reply #35 on 25.07.2011, Monday, 14:07:41 (Edited 25.07.2011, Monday, 15:13:19) »
Имам јас дома еден вентилатор како тие од клими што се само овој е малку помал. Точно го збира во куќиште, лади како лудо, а бука не прави ич, а работи на 220В. Ептен добро лади и брз е, не е како оние со прст да ги сопираш. Стаиш ли прст, мелено месо го прави. Така едно лето со стариот компјутер си претерав. Сеа не ми е потребен ни на стариот ни на новиот, така ми дреме.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Кога веќе ја отворивме темава да прашам а на хард дискот како можам да му ставам кулер да не прегреит и тој :D

Има посебни кулери за HDD-иња, околу 200 денари се во продавниците за компјутерска опрема. Се монтираат на самиот HDD со шрафчиња од долната страна.

Јас сега вградив еден 100ден едвај го најдов сегде го потрошиле сега не грее толку

Епа аирлија поправка ;D.

Ќе побарам  :)
Иначе фала без ваша помош ништо не правев  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Дали е нормално при пуштање на игри на пк, графичката да крени 75 степени, во ова време, кога не е топло надвор. На графичката мислам дека нема кулер. :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не смее толку високо да ти загрева, стави му кулер, смени му ја пастата на ладилникот
мене ми се има случено да ладилникот не лежи убаво на процесорот од графичката (околу 0.5мм оддвоено) и се тоа исполнато само со паста, така ми грееше многу графичката, му ставив штрафови и ја затегнав убаво (не пресилно) но прилично добро за да држи убаво ладилникот
од 40 степени не оди повеќе (кога ќе игра братми WOW 24/7)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!