Author Topic: Зошто графичката ми грее многу ?  (Read 4956 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Незнам што проблемот графичката има температура од 66степени до што ќе да е ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво ,има ли кулер графичката? провери дали кулерот работи или е успорен.Ако недоволно лади стави нов или по можност поголем за да има подобро ладење.Второ: извади го ладилникот и кулерот истави нова термална паста,можеби е истрошена . Трето- во лето е вообичаено зголемено греење ,ама ако замрзнува или гаси компјутерот може би треба да размислиш за нова графичка.И на крај - се добро,ама не пиша за кој модел се работи?? ;D

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
66 степени и не е којзнае што температура особено не во овие летни горештини.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
минатото лето имав голем проблем со греење на графичката.Играв по многу часови Call of Duty 4,па компјутерот на 3 места го преместував за да не грее,односно да има вентилација.Исто така поради греењето ми се гасеше цел компјутер.Но сега не е така,си поставив надворешен вентилатор,но и внатрешен со вграден термостат и НТЦ отпорник. 8) :D

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
добро што е жешко жешко е  :D а мислам дека нема кулер на графичката а се работи за модел Ge Force 8500GT.
SKOLS проблемот е што не играм ништо јас а грее :-\
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Незнам што проблемот графичката има температура од 66степени до што ќе да е ?

66 степени и не е којзнае што температура особено не во овие летни горештини.

И јас исто сакав да пишам, мене нормална температура на работа на мојата GeForce 7200GS е околу 75 степени, и тоа clock-ната (со пасивно ладење е ;D, cut the card some slack ;D).

минатото лето имав голем проблем со греење на графичката.Играв по многу часови Call of Duty 4,па компјутерот на 3 места го преместував за да не грее,односно да има вентилација.Исто така поради греењето ми се гасеше цел компјутер.Но сега не е така,си поставив надворешен вентилатор,но и внатрешен со вграден термостат и НТЦ отпорник. 8) :D

Е ова е најпаметно решение. Додатни кулери прават бука, особено ако се некои понеквалитетни ;D, ама затоа пак нема деловите да ви прегреваат, кочат, прегоруваат, итн. Better safe that sorry ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
и каде да го сместам тој друг кулер  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и каде да го сместам тој друг кулер  :)

Па најпрактично решение е да биде сместен некаде во близина на графичката карта, под неа или до неа. Дури можеш и привремено да го прикачиш со некаква си жица (изолирана) или некој пластичен држач, само летово дур не помине ;). И најобичен 8cm-тарски кулер би ти свршил работа колку да не грее премногу гафичката ;). Температуратат би требало да се спушти барем до 40-тиот степен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
добро што е жешко жешко е  :D а мислам дека нема кулер на графичката а се работи за модел Ge Force 8500GT.
SKOLS проблемот е што не играм ништо јас а грее :-\

Прво ,постапи како рековме - стави нова термална паста ( по можност од белата!).Ако графичката има само пасивно ладење без кулер според големината на ладилникот стави нов кулер.Ако има место и можност прицврти го со штрафење,ако не со брзиот лепак! ;D Не е шега, успехот е 100%.Понекогаш решението е и со пластични стеги,ама ова со лепаков е брзо и добро решение.Досега така наместен кулер не ми се разлепил! :D :D

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Абе што ќе ставам нова термална паста ке ставам кулер поарно е мислам јас
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Абе што ќе ставам нова термална паста ке ставам кулер поарно е мислам јас

со нова термална паста подобро ке се проведува топлината од чипот кон ладилникот, па и подобро ке се лади...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Ама како да го одлепам ладилникот и пак да го залепам ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама како да го одлепам ладилникот и пак да го залепам ?

Па дај сликај ја графичката, ќе ти кажеме како ;). Некои ладилници се директно залепени, некои се со пластични држачи прикачени, не е кај сите исто ;).

ПС: Ако сликаш со мобилен, убаво осветли го предметот пред да го сликаш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Зошто графичката ми грее многу ?
« Reply #13 on 24.07.2011, Sunday, 21:41:56 (Edited 24.07.2011, Sunday, 22:01:44) »
ај сега ќе видам како ке испаднат сликите  :)

Споено мислење: [time]24 Јули 2011, 20:56:06[/time]
не можев да направам добри фотки бидејќи темно и ништо не се гледа



ако е од некоја помош

Quote from: Администрација
Кодирај линкови или стави php код за слика !!! Прочитај ги правилата и останатите теми во кои детално се објаснува како се посатвуваат слики на форумот !!!

Споено мислење: 24.07.2011, Sunday, 22:01:44
Се извинувам заборавив  :(
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од горната страна на картицата има две пластични нитни. Оддолната страна на картицата се држачите со кои се држат нитните за плочката. Со малечко клештиче че ги стиснеш пластичните нитни од долната страна и ќе излезат. Потоа, ќе го извадиш ладилното тело и ќе видиш како е изведена термопроводноста меѓу чипот и ладилното тело. Најчесто, за да се заштеди на пари и време, кај поновите грефички картички се става нешто слично на „дебел термопроводен лист гума“ (не знам како на друг начин да го опишам, личи на дебело лифче хатрија, но не е од хартија, гумено е и најчесто има свтело зелена или светло розева боја). Ако е ова случајот, полека и многу вниматено ќе ја изгребеш термопроводната гума со помош на скалпер од ладилното тело и од чипот (ако не можеш да бидеш многу внимателен, термопровоната гума од чипот не мора целосно да ја вадиш, пробај со ноктите од прстите греби и види колку што можеш повеќе да извадиш а да не го оштетиш чипот, кај овие типови на чипови, најчесто јадрата имаа директен контакт со ладилното тело, па може да се случи да се скрши парченце од јадрото ако се оди сo "brute force" метод на отстранување, односно ако пробаш да ја гребеш  гумата од чипот со штрафцигер или нешто слично). Ако е поставена термо паста, само избриши ја термо пастата од ладилното тело и чипот со обична хартија или памук (можеш да користиш и комбинација на обична хартија и влажни марами, но не од оние за бебиња, со млеко што се, туку од оние санитарните/медицинските, со чист алкохол што се). Потоа само се нанесува нов слој на на пасат на адекваното место (на местото каде и претходно имало паста). Не се става предебел слој (по размачкувањето на адекватното контактно место, дебелината треба да му биде околу 0.5mm, или тука некаде ;)). Се поставува ладилното тело на адекватното место, се протнуваат повторно пластичните нитни низ нивните дупчиња, и тоа е тоа ;).

ПС: Најсигурно е да се монтира кулерот додека е извадено ладилното тело од графичката карта, така да, ако планираш да ставаш кулер на графичката карта, стави го додека е извадено ладилното тело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."