Author Topic: Ми треба помош околу избор на засилувач  (Read 6236 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
каков кабел користиш??? оклопен или не?? треба оклопен да ти е, а и убаво ти рекле од таму, можеби и имаш проблем со масата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
оклопен е кабелот, цела недела си работеше со тој кабел немаше никаков проблем

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
масата ти е 80%, изолирај ја земјата од пц-то или пушти од ипод мп3 плеер... или билио што, што нема штекер. земи едн жица спој ги двете гнд (од пц-то и од појачалото.)  Јас имам ус бластер околу 400 вати во мост, ми зуи од потенциометрите и кога го менувам гнд лифт во гнд(или обратно, не с секава сега.)

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
имаше прегорено два транзистори не била масата

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако си го носел на  *мајстор*,можеби и не биле транзисторите,само така ти кажал.Како е приказната!? ;D

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
да  и јас така мислев но пред да го однесам му направив 10-тина слики за да видам дали ке сменат нешто,  навистина беа сменети два транзистори и на еден од транзисторите има вразано два отпорници  и кулерот го немести да се вклучува веднаш и да работи со 80%, а кај каблите не беше ништо чепкано. ми рекоа дека некој спој има направено и кога ке го вклучувам да ја изолирам масата на штекерот бидејки најверојатно имам лошо заземјување.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
значи па до масата и земјата било :) Да ти кажам, имав појачало поврзано на тв. Во моментот кога тв-то го приклучував на пц рикна картичката и напојувањето. И сето тоа ради масата и земјата, па пред да поврзиш нешто проверуј измеѓу масите дали има напон(кај мене има 60-100в ) така да морав да се оградам од гледање пц на тв