Author Topic: Ми треба помош околу избор на засилувач  (Read 6241 times)

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
 миксерот има  5 влеза напред со боја на том и волуме по канал, како и десно мастер волуме и боја на тон на излез., има 7 диоди напред како ВУ метар, вертикално поставени како и ехо мастер. транзисторите се еи т719, бд237, бд140, . се иплати ли за 50еу ако е добро да земам конектори да го пробам ако не да барам друго, гледам има едно BIEMA W 110 2 за 5000денари

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
BIEMATA ако е исправна е закон за ова појачалце!

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
се слушнав со човекот ке одам после ке го земам

Offline MaF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
го земав денес ова појачало да го пробам ама неможам да најдам пинови ни за од компјутер ни за звучници би можел некој да ми каже каде има во скопје да земам и дали е добро  појачалото на него пишува traductor electronic instruments ама на гоогле неможев да најдам ништо за него и дали да го земам ми го даваат за 50еу

Види јависее во Алфа Електроник во битола 047226011 и 047226010 мислам дека ке најдеш

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
добра цена ли е 5000денари за BIEMATA ?

Offline MaF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
се двоумам помеѓу овие три   Technics SU-V7X , Kenwood Ka 550 и  SHARP SM-7700
Code: [Select]
http://www.radiomuseum.org/r/sharp_sm_7700_hmkb.htmlод зучници на нив ке биде поврзано два стуба 180синус, 350музичка 8ома  28-22000Hz   и два вуфери 10ка и 12ка на 8ома

Администрација: НЕ ги откодирувај кодираните линкови!
Иначе зошто не си напрајш самиот можиш подобро да направиш

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
затоа што немам време а и скоро 5год леткум во рака не сум фатил

Offline MaF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
затоа што немам време а и скоро 5год леткум во рака не сум фатил

па јас мислам дека редно време ее да фатиш летком ;)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
глем на нет за биема испага дека се кинески,а не амерички.ама за тие пари мислам дека вреди.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ако не  е преправана биемата е подобра, башка ова е старо, опа така да кај да е кондензаторите ќе треба да се заменат со нови, за што неопходно е да фатиш летком пак :)


Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
ја земав биемата ја поврзав преку акаи еклајзер  супер е партали ги праи звучките , ја отворив не е менувано ништо на неа се е фабричко, неверојатен квалитет во изработката се е перфектно само неможам да најдам user manual за тие конектори позади за што ако знае некој

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Konektorite pozadi se 6,3 dzekovi  vlezovi (in.) i cincevi koi se paralelno vrzani na dzekovite.Znaci ,kade i da stavis signal ke bide dobro! Izvinete za latinicava imam problem so kompjuterov!! Sorry!

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
а ке можам ли да ги користам и тие конектори и плус стандардните зошто имам 4 звучки

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош околу избор на засилувач
« Reply #28 on 22.02.2011, Tuesday, 23:54:32 (Edited 22.02.2011, Tuesday, 23:56:35) »
Toa se batka VLEZOVI,a ne izlezi!

Споено мислење: 22.02.2011, Tuesday, 23:56:35
Koj e modelot na Biemata?

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Ми треба помош околу избор на засилувач
« Reply #29 on 23.02.2011, Wednesday, 00:00:24 (Edited 23.02.2011, Wednesday, 00:02:07) »
w110 2, и тие доле кај излезите за звучници се влезови?