Author Topic: Ми треба помош околу избор на засилувач  (Read 6220 times)

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Ми треба помош околу избор на засилувач
« Opened on 20.02.2011, Sunday, 22:55:20 (Edited 21.02.2011, Monday, 13:34:17) »
се двоумам помеѓу овие три   Technics SU-V7X , Kenwood Ka 550 и  SHARP SM-7700
Code: [Select]
http://www.radiomuseum.org/r/sharp_sm_7700_hmkb.htmlод зучници на нив ке биде поврзано два стуба 180синус, 350музичка 8ома  28-22000Hz   и два вуфери 10ка и 12ка на 8ома

Администрација: НЕ ги откодирувај кодираните линкови!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
според мене Technics SU-V7X,ама само за floor speakers а за басовите набави или сам направи појачало со активен вуфер.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
шарпот нема да заврши работа и за басовите и за стубовите?- мислам дека е далеку поснажно од техниксот.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Како што гледам на нет, излезниот степен на шарпот е изведен со стк интегрирано коло, додека техниксот е со транзистори, јас повеќе сум за техниксот.Интегралците се за никаде на 4 ома......

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Прави појачало  за басот посебно и не се мисли да употребуваш фабрички  за стерео  а интегралци за бас ни под разно на 4 ома , види на форумов има едноставни и со намена баш за тоа  , а и филтри  за суб имаш . Јас деновиве ке постирам еден добар ама не баш едноставен  за правење филтер за суб.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Текникс. Стк-ите најјакао им е 4050 што дава 200 вати на 8 оми , а на 4 ќе прегори.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Ми треба помош околу избор на засилувач
« Reply #6 on 21.02.2011, Monday, 12:56:26 (Edited 21.02.2011, Monday, 13:35:23) »
стубовите и басовите ми се на 8ома , еве ги субовите
Code: [Select]
http://www.amazon.de/Clatronic-LB-562-Lautsprecher-Boxen-buche/dp/B0001PAVV а дали ке биде добро да земам појачало со вградена миксета незнам точни к-ки ама другарот го користи за озвучување на свадби околу 20кг е тешко ама многу е грдо на изглед

Администрација: НЕ ги откодирувај кодираните линкови!

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Да, но ако имаш два стуба средни/високи и два баса сите по 8 ома, и како што разбрав сакаш да ги работиш сите на еден засилувач, секако двете страни ке мораат да работат на 4 ома.Мое размислување е  дека не е баш најдобро засилувач кој е наменет за домашни апликации да го "цедиш" до крај.Мора да се земе во обзир дека тие засилувачи имаат пасивно ладење.Па секако ке мораш да имаш малку обзир  со вртењето на волуме потенциометарот :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Тие активни миксекти ги вика мислам- со вграден засилувач. Таа мислам ти е најдобро решение.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
ок, ке ја земам после да пробам

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Јас би го земал техниксот, не поради тоа што е една од најпознатите и најдобрите марки на засилувачи, туку поради тоа што овој техникс кој си го навел тука ("Technics SU-V7X") е транзисторски, а тоа значи дека е далеку поквалитетен од овие другите што си ги навел и е едноставен за одржување т.е. ако недај боже прегори излезниот степен многу поевтино ќе поминеш отоколку кај овие другите засилувачи ("Kenwood Ka 550", "SHARP SM-7700") кај кои излезниот степен е со интегралец ;).

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
го земав денес ова појачало да го пробам ама неможам да најдам пинови ни за од компјутер ни за звучници би можел некој да ми каже каде има во скопје да земам и дали е добро  појачалото на него пишува traductor electronic instruments ама на гоогле неможев да најдам ништо за него и дали да го земам ми го даваат за 50еу

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова е доста преправано моно појачало од југословенско производство на МЕЛОДИЈА -Менгеш,кое во оригинал има 6 микрофонски влеза со боја на тон и гејн по канал  ,дигитално ехо,и излази за 4 звучника и влез за ефект. Горната плоча ја нема и има доградуван уште некој додаток со потенциометри(!!?) .Излазното појачало ако е оригинал има 4 излезни транзистори и два 100 вати на 8 ома  и за жал е моно.

Offline boko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Ми треба помош околу избор на засилувач
« Reply #13 on 22.02.2011, Tuesday, 13:47:54 (Edited 22.02.2011, Tuesday, 13:50:43) »
да има доградуван уште некој додаток со потенциометри, да излезното појачало има 4  излезни транзистори и скоро сите делови на него со ЕИ и искра , а за секој звучник ли има различен влез?-зошто од напред има за потенциометри за тон за секој звучник и под него има влез и пишува само IN, а земав и wega 350v  само што кога ке пуштам над 4 глас трепка цело а повразни ми се само 1стуб и 12ка

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно е преправано!Иначе сите 4 излеза се од ист излез извадени,значи моно е.
Ако е оригинал напред миксерот треба да има 6 влеза(канали) со боја на том и волуме по канал, како и десно мастер волуме и боја на тон на излез. Треба да има лед диоди во низ (мислам 8 или 10 беа!) како ВУ метар,вертикално поставени како и ехо мастер.Оригиналните транзистори беа МЈ..,ама после се преправаа со 2Н3055.Нема никаква заштита на излезот!Оригиналот имаше стандарден трафо(мрежен) а една серија беше со торус.