Author Topic: Отпади  (Read 28052 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Отпади
« Reply #180 on 11.11.2014, Tuesday, 20:59:43 »
KiloVolt каде се наоѓа овој отпад не можам никако да се сетам бидеќи и јас сум од прилеп ? :)

Види на линкот имаш насоки од центар до таму... ;)
Quote
сепак скапчии се
Зависи- ми даде плочки и ми рече одлеми што сакаш да ми ја вратиш плочката за бакарот, и така си добив бесплатни и не-кинески елементи... ;)
П.С. Треба да знаеш да се ценкаш... ;)
Quote
пред некој ден му правев полнач за акумулатори.
Затоа тој ми вели овие трафоа (од микробранова) за повеќе пари ги земаат за полначи за акумулатори... :D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Отпади
« Reply #181 on 11.11.2014, Tuesday, 21:08:10 »
Ха ха Валентин шуплино ги набавува од кај него истите од микробранова и ги дава 2000 ден. парче,ако е во отпадов Игорче ќе се разбереш некако, ако е газда Миле тешка работа,иначе полначот што му го направив не беше со трафо од микробранова туку со 1KW трафо незнам од што беше тие ми го дадоа. :o
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Отпади
« Reply #182 on 12.11.2014, Wednesday, 14:46:30 »
Quote
Ха ха Валентин шуплино ги набавува од кај него истите од микробранова и ги дава 2000 ден.
Си нашол заработка Шуплино... ;D Инаку и со него соработувам многу добро... ;)
Quote
ако е во отпадов Игорче ќе се разбереш некако
Јас него го начекав, ми рече еве овде имаш плочки, одбери што сакаш и кажи ми мене. А за трафото со брат му се ценкав... ;)
Quote
иначе полначот што му го направив не беше со трафо од микробранова туку со 1KW трафо незнам од што беше тие ми го дадоа.
Тој ми рече вакви трафоа за 600 ги земаат за полначи за акумулатори и предаватели, а ти од кога пиша дека си им направил полнач за акумулатор се ми се поврза... ;) Можно е некое многу старо од микробранова да ти дале па не си го препознал, тие се обично околу 1kW... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Отпади
« Reply #183 on 12.11.2014, Wednesday, 15:57:27 »
[Можно е некое многу старо од микробранова да ти дале па не си го препознал, тие се обично околу 1kW... ;)

Друже одлични знам што е трафо од микробранова,а кое не е,а ти со нагаѓење да не земаш трафа:D,а да знаеш можи сум згрешил после 15-тина години премотување трафа за сопствена потреба. ;)



еве беше исти како овај, само што овај ми е 1,5KW-со излез 500 волти,па кога ќе имам потреба ќе си го средам,и само што овај не е од кај нив. 8)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Отпади
« Reply #184 on 12.11.2014, Wednesday, 21:50:06 »
Е добро, незнаев дека си имал толкаво искуство... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #185 on 13.11.2014, Thursday, 17:49:38 »
Quote
Валентин шуплино ги набавува од кај него истите од микробранова и ги дава 2000 ден.

Е да, Шуплино е скапџија...Со КилоВолт од кај него земаме материјали, али да направиме споредба на ЛЕД диодите во Алфа и кај него. Во Алфа една "бистра" ЛЕД диода е околу 5 денари , а кај него истата е 8 денари. Си прави бизнис човекот. :D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Отпади
« Reply #186 on 13.11.2014, Thursday, 21:22:25 »
Quote
Е да, Шуплино е скапџија...
Не е скапџија во овој случај- сретнал човек на кого што не му е позната реалната цена на елементот туку го цени според суровиот материјал од кој што е изработен, го купил и го продава по реална цена...
Quote
Во Алфа една "бистра" ЛЕД диода е околу 5 денари , а кај него истата е 8 денари.
Сигурен си? Имаш некогаш земано диоди од кај него?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #187 on 13.11.2014, Thursday, 21:24:43 »
Quote
Сигурен си? Имаш некогаш земано диоди од кај него?

Првото нешто од електроника што го имам купено се Лед диодите. Ги порачав од Алфа и потоа ми фалеа уште неколку па ми го препорачаа Шуплино ... ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Отпади
« Reply #188 on 13.11.2014, Thursday, 22:52:24 »
Ова тема ја направивте *оговарачка* 8).Оставете ги овие малограѓанштини за лични контакти,а на Форумов,во темите однесувајте се коректно и држете се до темата. ???

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Отпади
« Reply #189 on 14.11.2014, Friday, 08:32:50 »
Батка стварно испадна темава како оговарачка :D,но отпадите и шуплино се скоро исто,кој бил кај него знае што има и како има, половина отпад е кај него,од страна на трансформатори,купи 200 продај 2000,расипано ПЦ напојување го дава 200 ден. и да не набројувам,но за чудо држи и понекое делче ново,онака да подзакрпи некого.Па така дојдовме до збор и за отпадот кај шуплино. :-X
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Отпади
« Reply #190 on 14.11.2014, Friday, 23:42:31 »
Па не знам што вие очекувате од отпадите?? 8) Гаранција да даваат ? ;) ;D