Author Topic: Кинески бакар  (Read 1739 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кинески бакар
« Opened on 21.08.2014, Thursday, 20:17:22 »
Личи на бакар, не е бакар ;D.







Требаше да претпоставам уште кога го дигнав статорот, ми се виде многу лесен, ама си викам, ајде ми се чини ;D. Да можеа и пластика ќе ставеа место алуминиум ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески бакар
« Reply #1 on 21.08.2014, Thursday, 22:12:56 »
Ме потсетува на мојата тема со кинеските скутери, се е само шминка, а квалитетот нула. Со оглед дека најголемдел од секакви производи се произведуваат во кина, свесни и сме дека квалитетните светски брендови имаат фаврики во кина. Е таму не смее да се случи ова. Кај кинеските марки квалитетот е ср**е и секогаш ќе биде. Замислете, кинезите не водат евиденција ни за безбедноста, некој стан или куќа може да се запали од ваков трансформатор, а да не зборуваме дека јадат и абортирани фетуси кои ги купуваат од болници, масло за јадење, таканаречено gutter oil, начинот како го добиваат кератинот кој го користат во исхраната, од човечка коса замислете. Покрај сето ова што го наведов, не ме чуди што произвеле ваков трансформатор
Hams do it! With Frequency

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Кинески бакар
« Reply #2 on 21.08.2014, Thursday, 22:15:13 »
Што е чудно. Какви се жиците за надземен пренос на електрична енергија со помош на дрвени или бетонски столбови низ градови и села во Македонија.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Кинески бакар
« Reply #3 on 21.08.2014, Thursday, 22:30:10 (Edited 21.08.2014, Thursday, 22:32:18) »
Личи на бакар, не е бакар ;D.

Е да, ми донесоа така едно големо трафо за растурање, си викам супер, сигурно има пола кило бакар во него, кога го растурив лакиран алуминиум... :o
А иначе имаат и уште една замена за бакар, што ја ставаат по каблите во последно време, некоја безвезна крута легура...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески бакар
« Reply #4 on 22.08.2014, Friday, 00:06:08 (Edited 22.08.2014, Friday, 00:08:23) »
Што е чудно. Какви се жиците за надземен пренос на електрична енергија со помош на дрвени или бетонски столбови низ градови и села во Македонија.

Не, не е тоа поентата, за нив се знае дека се алуминиумски и не пробуваат да го скријат тоа ;). И се знае и зошто се алуминиумски, затоа е што е поевтин алуминиумот ;).

Поентата беше дека овие пробале да го скријат тоа со темен лак ;D.

Статорот е од изгорен вентилатор. Имаше неколку прекинати лицни од намотките и си викам, ај да пробам да го оправам и пробав да ги залемам. Кога гледам, не се леми ???. Каков чуден бакар е ова ???. На крајот се откажав, си викам, ај ќе го растурам за бакарот и што да видиш... не бил бакар, затоа не се лемеле лицните ;D.

А иначе имаат и уште една замена за бакар, што ја ставаат по каблите во последно време, некоја безвезна крута легура...

Ја имам видено и таа легура. Се леми (едвај), ама не е бакар, има некоја чудна темна боја... кој знае што е :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Кинески бакар
« Reply #5 on 22.08.2014, Friday, 01:27:37 »
Да се надоврзам на муабетов.
Пред некое време порачав преку ebay, клучеви за кола, нормално, од Кина.
Кога стигнаа клучевите, отидов на клучар да ми ги нареже.
Мајсторот го постави клучот во CNC машинче, кое што автоматски одредува на која висина е поставен клучот, така што се движи бавно надолу, и кога алатката ќе го допре клучот, се затвара струјно коло и машината застанува и ја запамтува позицијата. Во овој случај машината не застана, затоа што металниот клуч не беше проводен. Клучевите беа направени од некоја чудна легура што личи на метал, а не е проводник.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески бакар
« Reply #6 on 22.08.2014, Friday, 02:49:17 »
Епа нема positive feedback и си ги бараш парите ;).

Само не ми е јасно од каде им се тие идеи... зар навистина поевтино излегува отколку да го направиш клучот од метал? Па колку луѓе ќе ти го вратат и ќе си ги побараат парите назад, сигурно поевтино излегува да го направиш од метал отколку од тоа... чудо... што и да е.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Одг: Кинески бакар
« Reply #7 on 22.08.2014, Friday, 09:27:56 »
Никогаш, ама никогаш не оставаш позитивен фидбек при купување.
Секогаш чекаш да го добиеш продуктот, па после ден два тестирање, пишуваш фидбек.
Воопшто не го контактирај продавачот во случај да сакаш да си ги земеш парите.
Веднаш отвори т.н. case во кој ќе си се пожалиш и ќе си ги побараш парите.
На крај, почасти го човекот со негативен фидбек (ако навистина заслужил).

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Кинески бакар
« Reply #8 on 22.08.2014, Friday, 14:10:13 »
Секогаш чекаш да го добиеш продуктот, па после ден два тестирање, пишуваш фидбек.
Не е тоа проблем, ми ги вратија парите без да ги враќам клучевите.


зар навистина поевтино излегува отколку да го направиш клучот од метал?
Кинезите користат рециклирани материјали, од било какво ѓубре што ќе им се најде при рака, ќе направат производ.
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Кинески бакар
« Reply #9 on 22.08.2014, Friday, 14:34:47 (Edited 22.08.2014, Friday, 14:37:42) »
Quote
Кинезите користат рециклирани материјали, од било какво ѓубре што ќе им се најде при рака, ќе направат производ.
Убаво кажано.Мислев да не се јавувам во темава но морам.Не можев да издржам 8) :D :).Е колку трафоа имам растурано што малечки од мобилни полначи што од СМПС напојувања што од нишки телевизори од стари радиа трафоата од мрежниот степен алтернатар имам растурено алансер три мотори од машини за перење.И да не се фалам просто досадно ми е и во гаража премотувај одмотувај сечи и се друго ;D ;D.Но стварно како што рече Гигават  и јас исто ќе се надоврзам од прегорениот вентилатор го одмотував бакарот.И не приметив тоа стварно прво дека не е бакар.Истото ми се има случено и кога го одмотував роторот од расипаната правосмукалка Вивакс (Vivax) ту бре се изнамачив и на крајот ми викаат ова не ти е бакар и тоа другото од вентилаторот гледаш ли кога ќе падне лакот дека е бел алуминиум.Бре е тогаш се изнервирав.Ќути и од тогаш више не одмотувам ништо.Ту колку се мачев да соберам кило бакар.Одмотај ова она  и на крај ништо и ако си среќник и алуминиум нешто да е како кај мене ќе се разочараш.Замислете што све сум одмотувал со години што најдам да соберам кило бакар.И на крај пак нема кило кога на човек му е досадно што се не прави. :D Но друго е зборот убаво што гига ја отвори темава да подискутираме малку за кинескиве превари околу бакарот.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш