Author Topic: Отпади  (Read 27976 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Отпади
« Opened on 19.08.2010, Thursday, 02:04:08 (Edited 10.08.2011, Wednesday, 14:55:41) »
GW викаше да сум отворел тема за одпадот кај што одам ја...па еве... одпадот се наоѓа во геге, значи од ѓорче кога се оди накај геге после надвожњакот на првата улица се врти десно и ке си терате се по патот, и од десна страна се наоѓа одпадот...првин треба да поминете едни големи камења и после тоа камењата се наоѓа одпадот. работи секој ден освен недела од 9 саат (мислам) до 5 саат...ама ако одите одете до кај 4:30, да не се случи да е затворен одпадот....
еве ви по сликовито објаснето...



ако има нешто нејасно прашајте...таму имам се наоѓано и ладилници огромни и електронски плочки...се се наоѓа, само треба да побарате... и ако одите понесете си некој нај основен алат...и во тој алат треба да спаѓа и нај важниот алат: ЧЕКАН!!! ептен се наоѓа, верувајте ми...

за жал знам само за овој одпад, за други незнам...ако знаете вие некои други одпади во скопје, please enlighten us...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #1 on 19.08.2010, Thursday, 02:33:35 »
Ја закачив сликава и како attachment, случајно да не ја избришат од pic.mk ;), и го корегирав насловот, имсаше испуштено и додадено една буква ;D.

Фала што сподели каде се наоѓа отпадов, ако некогаш имам малку повеќе слобондо време, дефинитивно ќе отидам да видам што и како има. Може и да се договориме, определена група да идеме, и нема да се караме, ако некој најде нешто што на друг му треба во моментот, фер е да го даде ;), истото ќе го направи и другиот ако најде нешто што пак на првиов му треба ;). Или (ако гледаме дека не иде ова со делењево ;D), кој што си најде негово си е и крај ;).

А како се влегува на отпадот, онака си влагаме или има нешто чувар, ова она?

Епа луѓе, ајде, споделувајте со Google maps каде се наоѓаат определени отпади, јас искрено не знам нитуеден кај има :S. Ми зборувале дека имало еден некаде по улицата каде што вози 41, ама не знам точно каде, некаде после кисела вода било (таму во индустриската зона, кај бензинската), ама каде точно не знам :S. Само би ве замолил ако може да ставате слики од Google maps, а не нешто маркери или фајлови да правите од Google Earth, сепак, нмаат сите инсталирано на нивите компјутери Google Earth ;) (некогаш и не можат или не смеат, ако се на пример на работа или нешто така ;)).

ПС: „овде има камења“, хахахахахаха ;D ;D ;D, смешно, ама добар патоказ е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #2 on 19.08.2010, Thursday, 02:39:40 »
онака....само си влегуваш и ако те праша некој што бараш ке му кажеш дека бараш ладилници... или пак ке го прашаш дали имаат некои такви...и тоа стрелката што е надоле треба да пишува наваму живеам јас :P ама па не се чита...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #3 on 19.08.2010, Thursday, 02:46:17 »
А ако кажам барам ладилници и излезам со трафо и еден куп електронски плочи, ќе ми направат проблем или не? И по кој цена ги даваат, знам дека се цените од тепка, ама колку е тоа од тепка?

Си требал сликата со помало ниво на компресија да ја зачуваш, така ќе се гледало ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #4 on 19.08.2010, Thursday, 02:58:23 »
што сакаш кажи им, ама не се напињај многу со објаснување, онака...обиди се со по прости зборови да им објасниш...а трафоа...кој го знае...трафо едно од 80W го земав за 100 денари...и кога ке плаќаш ке треба да отидеш во тоа куќарката таму што им е, ке однесеш што сакаш да земеш и ке ти кажат колку пари треба да дадеш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Отпади
« Reply #5 on 19.08.2010, Thursday, 12:42:28 (Edited 19.08.2010, Thursday, 12:51:34) »
Bojan браво за темата, имаш репутација за ова


што сакаш кажи им, ама не се напињај многу со објаснување, онака...обиди се со по прости зборови да им објасниш...а трафоа...кој го знае...трафо едно од 80W го земав за 100 денари...и кога ке плаќаш ке треба да отидеш во тоа куќарката таму што им е, ке однесеш што сакаш да земеш и ке ти кажат колку пари треба да дадеш...
дава фискална :D дали наплаќаат од тоа како ке те проценат? на пример ако ти си повозрасен и ке ти даде по по фер цена а ако си дете ке рече ај ке му земам повеке пари ? (ова само како пример)

Фала што сподели каде се наоѓа отпадов, ако некогаш имам малку повеќе слобондо време, дефинитивно ќе отидам да видам што и како има. Може и да се договориме, определена група да идеме, и нема да се караме, ако некој најде нешто што на друг му треба во моментот, фер е да го даде ;), истото ќе го направи и другиот ако најде нешто што пак на првиов му треба ;). Или (ако гледаме дека не иде ова со делењево ;D), кој што си најде негово си е и крај ;).

Јас се согласувам со тебе, ако најдам нешто што тебе или на бојан или на било кој друг му треба ке му го дадам а така е и нај фер.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #6 on 19.08.2010, Thursday, 13:24:43 »
онака...од лепота ги дава цените...сега бев таму, земав една фискална од оние постарите, плочка една со 3 трансформаторчиња мали имаше (залиени) шипки едни од арматура (заради нив отидов) и уште некои тракатанци за 150 денари...толку пари имав... така да, од тепка ги мава цените...и така нема да биде во загуба човекот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #7 on 19.08.2010, Thursday, 13:29:18 »
а дали има некој читач за картици,за маестро,мастер кард???Мислам да не си видел ми треба такво  нешто,исто така да не си видел оние касине со сметка(мене ми треба печатачот)ако си видел нешто такво или слично кажи за да одам на тој отпад!!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #8 on 19.08.2010, Thursday, 14:06:29 »
имав читач таков видено на бувљак, ама ваму на одпадов немам видено...а за каса ако најдам некој пат ке ја земам дека следниот ден може да ја нема па ке ти ја дадам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #9 on 19.08.2010, Thursday, 14:15:06 »
Ок фала ти многу,за цена ќе се договориме :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #10 on 19.08.2010, Thursday, 14:18:34 »
Тие се печатачи за термо-хартија, ако се оние од фискални сметки. А за оние обичнине (матричните), јас имам еден стар дома неисправен, не знам точно што му е, некој ми го даде од некаде, не знам ни јас од каде, во бувша СФРЈ изгледа во некоја фирма печателе на него сметки или нешто така ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #11 on 19.08.2010, Thursday, 14:25:52 »
Дали имаш слика од тој печатар(матричен) јас купив од Бувлјак но се знае не работи па ако има некој одма нека пише за цена нема проблем!!! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #12 on 19.08.2010, Thursday, 14:51:45 »
Види, печатачот дефинитовно не работи, тоа можам да ти кажам во старт,не ради друго, и да работеч претходно, јас го размонтирав ;D (ми требаше трансформаторот, иако сеуште не сум го извадил него ;D). А за махничкиот дел што печати, не можам да го пробам зашто (најверојатно) и претходно не работел, а вака (од око) изгледа исправен (нема ништо скршено ниту пак извадено од него).

Ај ќе го сликам подоцна па ќе го видиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Отпади
« Reply #13 on 26.08.2010, Thursday, 22:32:27 »
Зар никој друг не знае нитуеден друг отпад ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Отпади
« Reply #14 on 26.08.2010, Thursday, 22:45:45 »
јас нажалост не знам но знам дека имаше членови што спомнува и други отпади па затоа бидете љубезни и споделете ги информациите со останатите членови. Вие што знате адреси на други отпади кажете. Има доволно за сите  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.