Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 89037 times)

Offline nikolaw

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #300 on 20.06.2016, Monday, 11:34:29 »
Како да ја поднесам станицата за репетитор во Грција
Го поседувам според ознаките SV2X 145.575 -600 T79.7
Има повратен сигнал но нема пренос на звук што и да кажам . Може ли помош имам ув82 .
Знаете ли некој друг репетитор

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #301 on 21.06.2016, Tuesday, 18:14:51 »
Можно е едноставно никој да не ти се јавува а да поминуваш преку репетиторот. Инаку други грчки репетитори имаш на repeater book иако од Македонија само неколку се отвораат со рачна станица.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #302 on 27.06.2016, Monday, 09:46:14 »
Zavrsio sam povezivanja skoro u potpunosti (samo jos ulazna kola-prilagodjenje nedostaje - nije mi to trebalo za testove jer koristim Kenw. TS930S sa ATU) i linear je proradio proteklog vikenda. Iako sam ocekivao raznorazne "igranke", to se nije desilo i od prvog momenta se ponasao sasvim pitomo?! Jedino sam promasio u proracunu L2 zavojnice i to sam morao ponovo da motam - dakle NE KORISTITI podatke tj. broj navoja za L2 sa objavljenje seme. Kad sve budem do kraja sredio dacu i tacne podatke za motanje L2.

Linear je testiran na vestackom opterecenju i dobio sam sledece:
sa 100W (tjunirane=podesene) pobude izlazna snaga je izmedju 950W (na 28) i 1200W (na 3.5) pri anodnom naponu od 2400V (neoptereceno) tj. 2100V (pri punoj snazi). Strahovao sam od grejanja plasticnih "dimnjaka" oko lampi ali bez potrebe... sa 3 minuta kontinualnog "keydown" CW signala, temperatura vazduha koji izbacuju turbine-ventilatori ne prelazi 65 stepeni Celzijusa i plastika je spolja potpuno hladna. Ni u jednom momentu tokom testova nije bilo nikakvih nestabilnosti.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Crypter

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #303 on 31.07.2016, Sunday, 17:48:38 »
Здраво дечки,

Одамна ми е тема на интерес радиоаматерството ама никако да полагам и да добијам повикувачки знак, па ако може малце помош од ваша страна :)

За почеток, кои клубови се активни во Скопје? Каде можам да ги најдам и да се зачленам во еден од нив?

Би биле добредојдени секакви информации за тоа од каде би можел да најдам материјали за да се едуцирам соодветно за полагањето и ако може некој да ја објасни целата процедура околу тоа?

Луѓе, аман запознајте не со вашето хоби, не е фер вака само да слушаме! :D

(Offtopic: Многу штракачи на RU5 на Водно ??? )

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #304 on 18.08.2016, Thursday, 16:04:37 »
Ова е извадок од правилникот за радиоаматерска служба на АЕК:

(4)   За сите случаи за кои со одредбите на овој правилник е пропишано дека може да се користи фреквенциска модулација (ознаката за типот на модулацијата на главниот носител: F) може да се користи и фазна модулација (ознаката за типот на модулацијата на главниот носител: G).

Во аматерска служба може да се употребува и фазна и квадратурна модулација. Во поедини случаи може да се користи фазно или квадратурно модулирана емисија, чиј вид на емисија одговара на фреквенциско модулирана емисија


Ме интересира, какви се тие фазна и квадратурна модулација ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #305 on 18.08.2016, Thursday, 17:00:03 »
Ова е извадок од правилникот за радиоаматерска служба на АЕК:

(4)   За сите случаи за кои со одредбите на овој правилник е пропишано дека може да се користи фреквенциска модулација (ознаката за типот на модулацијата на главниот носител: F) може да се користи и фазна модулација (ознаката за типот на модулацијата на главниот носител: G).

Во аматерска служба може да се употребува и фазна и квадратурна модулација. Во поедини случаи може да се користи фазно или квадратурно модулирана емисија, чиј вид на емисија одговара на фреквенциско модулирана емисија


Ме интересира, какви се тие фазна и квадратурна модулација ?


Фазна модулација е PM- Phase Modulation  , a квадратурна модулација е QM. Двете се аналогни и ретко користени. И двете имат дигитални наследници на PM е PSK , а на QM е QAM.
Фазната модулација ги модулира сигналите со помош со менвање на фазите , а QМ е со техника на комбинирање два амплитудно модулирани (DSB) carrier сигнали

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #306 on 18.08.2016, Thursday, 18:41:24 »
Фала ТеслаБТ за информацијата. Дали овие 2 модулации имаат полош или подобар аудио пренос од стандардната NFM?
Дали иста ширина на канал имаат сите 3 модулации?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #307 on 18.08.2016, Thursday, 21:33:07 »
Техничкииии во фазна модулација спаѓа и FM модулацијата. FM е само еден специјален случај на PM. Ако кажеш *квадратурна модулација е QM* ништо не си кажал, подобјасни малку, не само копи/паста од википедија :-)

Воглавно квадратурната модулација е модулација од повисок ред. За модулирање се користи информацијата за амплитуда + информацијата за фаза на одреден сигнал. QM модулацијата е составена од два синусоидални тонови, кои ги сочинуваат таканаречените I (in phase) и Q (quadrature - 90 степени поместени) компоненти. За останатото има википедија и јутуб :-)

NFM = Фазна модулација, така да ... незнам како би одговорил. Ширината на каналот што се користи од било која модулација е директно поврзан со ширината на каналот на информацијата :-)

TeslaBt

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #308 on 19.08.2016, Friday, 12:41:50 »
Ете некој по стручен од мене објасна подбро. Јас колку што знаев толку напишав  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #309 on 28.08.2016, Sunday, 23:57:09 »
Токму се слагам со вас за ова што го пишува погоре. Слушнав на големо работите да ги заживеете репетиторите во држава ајде само напред Р3 да го проработите со среќа радиоаматери само газете сами ако не си средиме и помогнеме нема кој. Не сме моќна земја а и финансиите не ни се јака страна а инаку имаме стручњаци и легенди што уште се држат. 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #310 on 29.08.2016, Monday, 11:04:36 »
Проблемот е што постои еден радиоаматер во Скопје и еден негов другар во Прилеп кои се удружени и се против РСМ и против скоро сите радиоаматери, мразат се што е во доменот на радиоаматеризам. Цело време прават опструкции и на РСМ и на нас радиоаматерите преку ширење дезинформации, негативна енергија, стварање на атносвера на демотивација за работа и сл. Истите тие на големо ги кршат HAM SPIRIT (радиоаматерски кодекс) и радиоаматерскиот правилник на АЕК. Користат вулгарни зборови, се закануваат преку јавен медиум (репетитор), негативни се. И оние што се добри луѓе се откажуваат од хобито. Во секоја по цивилизирана држава истите би останале без лиценци за работа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Ratko-F

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #311 on 29.08.2016, Monday, 14:07:45 »
Имам слушано дека некој Богдан од Скопје и некој Александар од Прилеп,( правеле предаватели, репетитори и биле радио пирати на цел Балкан) инсистирале да закупат фреквенции од АЕК, да воспостават свои репетитори и да добијат десетина УХФ фреквенции кои би ги користеле камионџии, радиоаматери, таксисти, планинарски друштва, параглајдинг друштва, риболовци .... на цела Македонија и се разбира за тоа добро да им наплаќаат. Ова го имам слушнато пред 5-6 години. Незнам дали е вистина или е само муабет.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #312 on 29.08.2016, Monday, 14:40:30 »
Види, има радио пирати што користат фрекфенции на диво и им ги рентаат (наплаќаат) на разно разни фирми, организации и сл. Пред некое време имаше еден скандал кога радиоаматер од Скопје продавал нешто што не е негово, значи продавал туѓи фрекфенции на парагвајдеристи и на ловџии а за тоа дебело профитирал. На крај ги фатија па се дозна кој им ги продал а дали го казниле или сепак успеал да се извлече неказнет не знам. Се работи за истиот радиоаматер од претходниот мој пост.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Ratko-F

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #313 on 29.08.2016, Monday, 14:59:33 »
Можеби некому ќе изгледа смешно, но мене не ми е јасно.
Ај, нека ми објасни некој од радиоаматериве на форумов. Како функционира тоа со воспоставувањето на аматерски радио врски ?
Ако се користи Motorola UHF репетитор на пример f=410.000Mhz, се знае, снагата е 25W на пример, антената е таа, поставеноста е таа, дометот на сигналот е на пример 60 км видлив опсег. Како би воспоставил врска радиоаматерот од дома со некој од Таџикистан на пример ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #314 on 29.08.2016, Monday, 16:03:17 »
Никако, освен ако репетиторот не е линкуван со друг репетитор било каде во светот преку интернет (VoIP). За да воспоставиш радио врска на толку голема далечина ти треба радио станица која работи на фрекфенции од 1.8 до 29.995 MHz и со снага од некој 100 вати. Снагата е фигуративна, некогаш и со многу помала.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.