Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 89067 times)

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #225 on 24.03.2016, Thursday, 11:48:16 »
DX-er имаше се што треба од тоа што го спомна меѓутоа еден заеднички „пријател“ од R0 во еден период делеше дипломи и знаци за само 3000 денари и тогаш АЕК реши да го повлече отстапеното право на РСМ за спроведување испити и делење на знаци. Со тоа дефинитивно замре и обуката по клубовите која и онака беше за никаде

Offline dzolemk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #226 on 27.03.2016, Sunday, 18:59:22 »
к мозе ли некој да ме упати сто како каде треба за да се стане радиоаматер, и ако мозе да ми посочи литератра некаква.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #227 on 27.03.2016, Sunday, 21:35:31 »
Побарај во твојот град некој Радио-клуб и најдобро кај нив информирај се!

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #228 on 27.03.2016, Sunday, 22:40:30 »
Значи прво што треба да направиш е да полагаш испит за радиоаматери. Тоа се прави во АЕК. За полагање на испит се поднесува писменото барање до Агенцијата за електронски комуникации. Инаку постојат две класи на радиоаматери А(HAREC) и П(NOVICE). Пред да полагаш нормално треба да се спремиш теоретски, за што АЕК има подготвено Испитни прашања. Откако ќе се положи испитот кандидатот добива диплома. Со оваа диплома понатаму се поднесува барање за користење на фрекфенциите доделени на радиоаматерите. Со ова добиваш повикувачки знак и од тука па натаму си радиоаматер, кој може да работи на фрекфенциите со ограничувањата кои ги дава дозволата за соодветната класа.
Испитните прашања, упатство за полагање на испитот, пријава за испит... веќе има објавено на форумов.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13268.0На форумов има и една интересна едукативна тема со практично прикажана комуникација преку репетитор. Во истава тема има и текст за Етика и процедури на работа за радиоаматери.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13474.msg116566#msg116566И на крај можам само да ти ја препорачам книгата на Божо Метзгер - Радио прирачник која истотака е спомната на форумов.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8115.msg105106#msg105106
Ова би рекол дека ти е најосновното за да бидеш добар радиоаматер. Доколку сакаш повеќе можеш да бараш и друга литература како на пример:
Ham Radio for dummies
Code: [Select]
http://www.qsl.net/kb9hgi/Ham%20Radio%20For%20Dummies%20Apr%202004%20Ebook-Ddu.pdfThe ARRL Handbook for Radio Communications, The ARRL Antenna Book и така натаму.
И немој да заборавиш да ги пролисташ темите на форумов. Барај под Аналогна електроника > Радио техника > Радиоаматери. Незнаеш што се може да најдеш  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #229 on 18.04.2016, Monday, 19:34:14 »
Потребен ми е софтвер за програмирање на Baofeng UVB2 Plus.
Ако некој има таков софтвер нека пише линк.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #230 on 18.04.2016, Monday, 22:23:58 »
CHIRP  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #231 on 18.04.2016, Monday, 23:04:58 »
Нема за тој модел.
Иначе го имам програмот кој го наведе.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #232 on 19.04.2016, Tuesday, 00:06:44 »
Baofeng UVB2 Plus како модел на baofeng не постои. Ова е козметички модифицирана од некој основен модел. Јас типувам дека е BF-F8HP која што ја има во chirp

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #233 on 19.04.2016, Tuesday, 02:19:07 »
фала друже, ке пробам со тој модел.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #234 on 19.04.2016, Tuesday, 22:27:41 »
Baofeng uvb2 plus пистои како модел. На страната на баофенг,
Code: [Select]
www.baofengradio.com во products на 9-та страна постои моделот. Сепак не најдов кабел за програмирање за истата.
Hams do it! With Frequency

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #235 on 26.04.2016, Tuesday, 10:50:56 (Edited 26.04.2016, Tuesday, 11:18:00) »
Code: [Select]
http://ham.pirot.org/Еве линк каде што има информации за секој РА репетитор на цел YU простор.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #236 on 26.04.2016, Tuesday, 13:09:40 »
Лансирани се нови мини сателити и за првите луѓе во првата една недела што ќе го фата биконот од нив ќе имаат награди.
Code: [Select]
http://www.esa.int/Education/CubeSats_-_Fly_Your_Satellite/Be_the_first_to_catch_a_signal_from_Fly_Your_Satellite!_from_spaceЕве ви линк со наградите и фреквенциите.

Rodan

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #237 on 26.04.2016, Tuesday, 20:13:12 »
Ма не треба награда.......само да слушнам нешто.....а тек да ме слушнат......еххеееее,нема поголема награда :) :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #238 on 26.04.2016, Tuesday, 20:36:47 »
Браво Rodan, за постов имаш репутација. Ете прав радиоаматер како размислува!
Не треба награда, го испплнува тоа да успее да се слушне со друг радиоаматер преку сателит.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #239 on 26.04.2016, Tuesday, 21:11:18 »
Ма не треба награда.......само да слушнам нешто.....а тек да ме слушнат......еххеееее,нема поголема награда :) :)
Ете 3 дена пробувам ама јок. Плус не може да те слушнат колку шо знам само нешто ко APRS имат. Ги нема ете седам тука цело време со уклучено ама нема. Плус ми се расипа антената ми се скрше ништо не прам. :(