Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 88957 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #90 on 06.08.2015, Thursday, 16:50:48 »
R6 некогаш и од Битола го отварам, доколку сакаш ќе се обидеме
Ама Р6 ке се фати до Скопје ?

П.С. во Скопје нема изгледа радиоаматери
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #91 on 06.08.2015, Thursday, 17:46:55 »
Радиоаматерството, барем според она што го слушам на репетитор, ја изгуби онаа убава страна кога ќе прашаш дали поминуваш и некој да ти се јави, да се „запознаете“ па да се слушнете некој следен пат и сл.
Можеш да викаш колку сакаш дали поминува никој не те регистрира.
А веднаш после тоа некој си повикува некој и се убиваат од муабет.

Понекогаш и јас го отварам R6 со 50W и мобилна антена (од Козле карши Веро2), поставена на прозор на втор кат. Слично се случуваше и со R3 додека работеше. Преку ден со 5W без проблем, навечер мораше со 50.
На R0 ти се редовни 1XL и 3ROS,(кои ако те слушнат дека повикуваш 100% ќе ти се јават) а има и уште 3-4ца други аматери кои се јавуваат. Периодов имав доста обврски и се немам уклучено инаку и јас сум редовно „онлајн“ :D :D :D

Па до слушање @DX-er, 73

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #92 on 23.08.2015, Sunday, 15:45:04 »
Бидејки сум релативно нов во практичното радиоаматерство, ако може да ми кажете некои работи:

Дали R6 од Србија (Бесна кобила) може да се отвори од скопје ? Неговите фрекфенции ги има тука:
Code: [Select]
http://ham.pirot.org/ иначе од Бесна Кобила фаќам српски ФМ радиа.

Дали може да си направам самиот радио станица со електронски компоненти, односно дали тоа е легално и исправно ? За приемниот дел нема проблем но ме интересира за предавателот, на пример имам некој ФМ предавател (88-108MHz) и истиот да го пренаменам за 144-146MHz ?

Од сајтот погоре дознав дека во Скопје има 3 репетитори и тоа R4, RU5 и R0 па ме интересира дали првите два се на средно водно или на врв на водно и каде е лоциран R0 ? Ова ми е потребно за да можам да мерам далечина при тестирање на домет на станицата и на репетиторот.

Ве молам за одговор
Фала однапред
73 :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #93 on 23.08.2015, Sunday, 18:33:16 »
Не би рекол дека си нов во радиотехниката. Фактот дека имаш направено повеќе радиопредаватели го докажува тоа.
Мислам дека R6 има и во Скопје, но пази, сите R6 во било која држава се на иста фреквенција RX i TX. Но мене тука нешто не ми е јасно. Колку што знам R6 e на Водно,  а на картата е некаде кај Велес. Исто така гледам на таа карта повеќе репетитори R6 во Србија, односно Сурдулица, Ваљево и Сомбор. Колку што знам не може некоја држава да има повеќе репетитори со иста ознака, односно на иста фреквенција. А R6 колку што знам е на Bодно, доколку е преместен може не сум се информирал.
Можеш и смееш легално да направиш радиостаница за радиоаматерски потреби, ти си веќе лиценциран радиоаматер и имаш право на тоа.
Мислам дека не можеш ФМ предавател да пренамениш за радиоаматерска станица На ФМ предавателите целото коло е дизајнирано д работи на фреквенција од 88-108 мегахерци. На радиоаматерските станици на ФМ мод  имаш 600 килохерци разлика меѓу RX i TX.
Имаш разни шеми на интернет за домшно изработена радиоаматерска станица, си направил доста ФМ предаватели и мислам дека би можел да се обидеш да направиш радиоааматерска станица за 144 мегахерци
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #94 on 23.08.2015, Sunday, 18:49:36 »
Само што остварив врска со репетитор на бесна кобила во Србија. Разговарав со човек од Банско во Бугарија. Се слушаа и срби а имаше и грци. Не знам како се уклучиле на српски репетитор.
Иначе се наоѓам на поле во близина на Драчево кај Скопје.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #95 on 23.08.2015, Sunday, 20:36:49 »
Можно е  да си побудил повеќе репетитори наеднаш, во Бугарија, Србија и Грција на иста фреквенција
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #96 on 23.08.2015, Sunday, 22:07:44 »
Не ми се верува да сум пробудил некој во Бугарија, едино можно е да сум го слушал репетиторот во Грција. Него да не знае некој кај се наоѓа Z35VVR ? Дали дефинитивно тоа е Бесна Кобила ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #97 on 24.08.2015, Monday, 01:42:25 »
Не ми се верува да сум пробудил некој во Бугарија
Еве мапа со репетитори во Бугарија
Code: [Select]
http://repeaters.lz1ny.net/cgi-bin/gmap_rpt3.py?
Него да не знае некој кај се наоѓа Z35VVR? Дали дефинитивно тоа е Бесна Кобила ?
Не ми е познат овој знак, ама дефинитивно неможе да биде српски репетитор бидејќи знакот е македонски.
R4, RU5 се на врв. R6 не е на Водно туку западно од Велес на планината Голешница, порано беше на Скопска црна гора. QTH локатор му е KN01TS. R0 Скопје е нов и незнам каде е точно лоциран ама дефинитивно е ниско во градот.
Инаку со рачна радиостаница тешко дека ќе го активираш Бесна кобила.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #98 on 24.08.2015, Monday, 11:13:56 (Edited 24.08.2015, Monday, 11:24:39) »
xandox, можно е да се побуди бугарски репетитор, сепак зависат повеќе фактори, како надморска висина, дистанца и така натаму. Јас од Пелистер, поточно од планинарски дом „Големо Езеро„ остварив радиоврска со радиоаматер од Софија.Се на се фаќав 3 бугарски репетитори на таа висина. Користев рачна радиостаница Motorola GP300.
Додека од Битола многу пати имав проблем со некоја грчка нула кога остварував радиоврска со прилепската нула. Прилепчани добро знаат за тоа. Сега тој проблем се случува поретко
Hams do it! With Frequency

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #99 on 24.08.2015, Monday, 12:21:30 »
Не ми се верува да сум пробудил некој во Бугарија, едино можно е да сум го слушал репетиторот во Грција. Него да не знае некој кај се наоѓа Z35VVR ? Дали дефинитивно тоа е Бесна Кобила ?

По знакот дефинтивно не е во Србија. Да не имаш погрешно слушнато зошто знакот на нашиот R6 е Z35VBR.

Често има Грци на нашиот R6 зошто со моќни станици и добри антени го побудуваат и нашиот репетитор од Грција иако веројатно целта им е да го побудат грчкиот R6 за кој не знам кај се најдува во Грција.  ???

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #100 on 24.08.2015, Monday, 12:59:42 »
xandox, можно е да се побуди бугарски репетитор, сепак зависат повеќе фактори...
Не реков дека е невозможно. Нормално е со поволни услови на пропагација, да се остварат далечни врски. Меѓутоа не во секое време. До Бесна кобила која е на околу 1800-1900мнв (Србија) има од Скопје приближно 90км воздушна линија. На пат на бранот ќе му засметаат неколку пречки од кои најголема е источниот дел од Скопска црна гора. Ова е доволно да се каже дека во нормални услови на пропагација, со рачна радиостаница тешко дека ќе се оствари врска. 

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #101 on 24.08.2015, Monday, 15:34:38 »


По знакот дефинтивно не е во Србија. Да не имаш погрешно слушнато зошто знакот на нашиот R6 е Z35VBR.


Вака на саат време од репетиторот се емитува машки глас кој на англиски вика зулу 3 5 ви ви ар (ви ви ар спеловано) а потоа вика 7 поинт 0 дигрис и после има морзов код и толку.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #102 on 24.08.2015, Monday, 16:00:12 »
Тоа треба да е R6 ako не се лажам
Hams do it! With Frequency

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #103 on 24.08.2015, Monday, 17:37:14 »
Се слагам со Z31GH, тоа е нашиот R6.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #104 on 24.08.2015, Monday, 18:11:34 (Edited 24.08.2015, Monday, 18:13:54) »
Тоа ти е дефинитивно R6 Бреза. Тоа 7 поинт 0 дигрис е всушност температурата меѓутоа бидејќи му е оштетена мерната сонда цело време го кажува истото. И се пријавива како  зулу 35 ви би ар Z35VBR
Кога се постави репетиторов на форумов постирав тема со краток опис за овој репетитор
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12690.0