Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 88968 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #375 on 13.01.2017, Friday, 13:56:52 »
Ете го репетиторот Р6 ви работи  ;D 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #376 on 13.01.2017, Friday, 15:02:14 »
Струја може му снемало...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #377 on 13.01.2017, Friday, 17:00:00 (Edited 13.01.2017, Friday, 17:02:50) »
Другарче сакав тоа да го кажам но ај викам пишувај пократко nsu и јас исто така мислев како тебе и тоа и било друже прекин во високо напонскиот вод према Бреза интервенирале средиле и сега има струја работи пошто го ставија на пониско во дом каде има електрично напојување средено е еве и Р0 Скопје не одговара а Р4 загушен а работи да не откажал нешто Р0 а проверено е има струја горе на Водно напојување електрична мрежа  8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #378 on 25.01.2017, Wednesday, 17:41:26 »
23cm банд нуди широк опсег на фрекфенции и многу можности.

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #379 on 25.01.2017, Wednesday, 20:04:58 »
Сепак далеку сме ние од ова другар  8) Ќе биде
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #380 on 25.01.2017, Wednesday, 20:29:13 »
Има паметни луѓе кај нас но проблем се финансиите за жал.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #381 on 26.01.2017, Thursday, 15:07:22 »
Е така си е сега направија попис на радиоаматерите па ќе ги бркаат за членарина  8) Како викаше батка колку пари толку музика
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #382 on 26.01.2017, Thursday, 18:45:26 »
Ок они треба да си имаат листа на членови радиоаматери заради евиденција, а иначе ако сакаш ке бидеш член ако не не те обврзуваат, но мислам дека треба да се биде член поради таа котизација што тие ја плаќаат према iaru за секој знак. Сега само не знам како е решено со оние што не се членови а котизацијата мора да се плати.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #383 on 26.01.2017, Thursday, 21:10:47 (Edited 26.01.2017, Thursday, 21:13:28) »
Епа да точно они се обврзани ради знакот да ти плаќаат ама треба да се направи кој не е член на РСМ не платил членарина да нема знак е сега ако се јави некогаш што викаш ти никој не е џелад да казнува може да си се јави ама нормално предност ќе имаат тие што платиле со активни знаци значи секој има знаци али тука треба да се форсираат активните луѓе кој се бројат на прсти тие се движечка сила тука се и членовите на радиоаматерското собрание кој се претставници и служат да ве претставуваат вас ентузијастите да ги презентираат важите молби барања идеи и секако да гледаат да ја одржуваат и надоградуваат радиоаматерската мрежа  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #384 on 29.01.2017, Sunday, 20:40:44 »
На пример де мене воа не ми е јасно сеа. Јас сум положил за радиоаматер и сум работел една година со радоси со се и сум платил членарина. И сеа ваа втората година се откажуам од хобито, а дозволата уште 5 години ми трае на пр. И сеа морам ли ја да плаќам членара пак?  ???

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #385 on 29.01.2017, Sunday, 20:52:23 (Edited 29.01.2017, Sunday, 20:55:06) »
Другар нека ти каже Dx-er пошто он е радиоаматер јас малку сега и слабо контактирам само кога еднаш присуствував на една дебата збореа имаме многу радиоаматери што не се активни полагал пред десет години па не бил активен па веќе сојузот не плаќа за него има луѓе што полагале и пред 30години али ден нема да се неактивни си плаќаат редовно се е сега за тебе пошто си нов и сакаш више да не се бавиш со тоа хоби незнам што да ти кажам стварно незнам како им е правилото статутот.Најубаво прашај си оставам на Dx-er кој поупатен да каже точно мислам дека би требало да знае   ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #386 on 30.01.2017, Monday, 11:54:52 »
Ване, ке треба писмено да ги известиш и решена работа. Само сепак пак размисли околу откажувањето. Многу ми е жал кога некое добро дете или добар човек ке се откаже. Спротивно на тоа, ниту еден, да да баш ниту еден од покварените не се има откажано.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #387 on 30.01.2017, Monday, 23:15:46 (Edited 30.01.2017, Monday, 23:43:15) »
Е тоа е Dx-er така дојде колку и мене ме викаа да полагам за радиоаматер ама ми пројде меракот за тоа хоби кога ќе ти здосади од нешто тоа е кога ќе сакаш да смениш нешто  тоа е 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #388 on 31.01.2017, Tuesday, 20:59:43 »
Тоа е млади години, се сакаш да пробаш ахххахах. Ама ја не реков дека се откажувам. Ја реков на пример  :P :D :D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #389 on 31.01.2017, Tuesday, 21:13:13 »
Е добро е што не си се откажал и ти како мене и многуте други луѓе  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш