Author Topic: Радио скенер Yupiteru MVT-7100  (Read 3127 times)

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Opened on 18.05.2011, Wednesday, 23:18:36 (Edited 19.05.2011, Thursday, 16:06:13) »
Здраво !

Пред некое време добив еден ваков  
Code: [Select]
http://www.javiation.co.uk/mvt7100.html   радио скенер па сакам да прашам неколку работи

1 овој скенер има широк опсег на фреквенции од 1Мхз до 1,6 Гхз па имам проблем со избор на антена. моето прашање е дали може на ист кабел со повеќе конектори да се поврзат повеке различни антени за различен обсег на фреквенции - Kако што напраил фраеров  ;D
?

2 затоа што живеам во стан сакам да поставам надворешна антена на покривот од зградата но ке треба да пуштам кабел од 25-30 м па дали ке има проблем и колку ке биде загубата на сигнал ?

3 Дали постои некоја шема за појачало за прием на сигналите но да биде за поширок обсег на фреквенции ?

Фала !  Поздрав !

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #1 on 18.05.2011, Wednesday, 23:59:45 »
Ovoj se zaebaval si pravel elektronska skulptura,originalnata antena sto e so nego e optimalno prilagodena so impendansa i dolzina za najdobar priem obicno ovie skaneri imaat vgradeno pretzasiluvanje,antenata ako ja stavis so 25metri koaksial zavisi od koaksialot ima gubitoci do 10 db zavisi od kabelot i impendansata,toa e kako da turis pet kapki voda vo cevka 25metri  ke gi namokri zidovite i nema nisto da izleze na drug kraj
Z33MK

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #2 on 19.05.2011, Thursday, 00:00:32 (Edited 19.05.2011, Thursday, 16:06:51) »
Здраво !

Пред некое време добив еден ваков   http://www.javiation.co.uk/mvt7100.html   радио скенер па сакам да прашам неколку работи

1 овој скенер има широк опсег на фреквенции од 1Мхз до 1,6 Гхз па имам проблем со избор на антена. моето прашање е дали може на ист кабел со повеќе конектори да се поврзат повеке различни антени за различен обсег на фреквенции - Kако што напраил фраеров  ;D
?

2 затоа што живеам во стан сакам да поставам надворешна антена на покривот од зградата но ке треба да пуштам кабел од 25-30 м па дали ке има проблем и колку ке биде загубата на сигнал ?

3 Дали постои некоја шема за појачало за прием на сигналите но да биде за поширок обсег на фреквенции ?

Фала !  Поздрав !

Најпрво

Ај со здравје да си го служиш скенерот.  :)

1. Прво треба да ги дефинираш своите потреби, дали ќе слушаш онака понекогаш или ќе се занимаваш со ептен сериозен DX-инг за кој ќе ти требаат сериозни антени и појачала. Веројатно ова второво нема да го правиш (ако го планираш да го  правиш секоја ти чест, браво најискрено) а за првото со една најобична кратка антена која се монтира на самиот скенер ќе ги примаш сите локални сигнали на VHF и UHF. Проблем може да ти биде само MW и HF опсегот, за подобар прием само стави една жица од 5 м или слично.

2. Ќе имаш и тоа каков, ако ставаш појачало мора тоа да го ставиш што поблиску до антената (на кров и тоа да биде) - ова е само ако се занимаваш со сериозен DX-инг.

3. Појачало за толку голем опсег тешка работа. Не е толку проблем опсегот, проблем ќе бидат разните интермодулации кое ќе ги создава самото појачало, на пример ти слушаш во ФМ бандот а се слуша зуење на базните станици за мобилните кои се на 900, оти ова појачало ќе ги прима и тие. Ти треба некаков филтер пред влезот на појачалото, кој ќе го исфилтрира само оној опсег кој ќе сакаш да го слушаш, ама не целиот од 1 MHz до 1.6 GHz.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #3 on 19.05.2011, Thursday, 00:01:30 »
Прво скенерот е добар,ама антениве што се наштекани како водоводни цевки  се само како *штос* ставени! Доколку навистина мислиш да правиш мулибанд антена и  да ја поставиш на зграда ,треба да расчистиш неколку работи - проектот е скап, треба доста познавање и рачунање, на крај сепак не е извесно што ке добиеш! Сум гледал и проучувал специјални *свичери* ,ако така можам да се изразам за повеке антени,кои електронски ги менуваат опсезите .Тоа се скапи уреди и за самоградба,со прескалери, специјални GaSe транзистори. Тоа го работат Американците и понекој Русин.Русите исклучи ги,тие имаат специфични компоненти,до кои тешко се доаѓа.На америјанскиот пазар гледав некои уреди кои почнуваат од 600 $ па натаму.. Ти препорачувам да направиш две антени : дипол за КТ и некоја УКТ антена ( со мотор по можност) кои би ги преклопувал со реле.Тоа се специјални релиња (антенски) кои се скапечки,треба нешто електроника за преклопување,за вртење на моторот(позиционер) и секако соодветно претпојачало за УКТ. Ти препорачувам да ја најдеш Ротхамел *АНТЕНИ* ( на германски е!) ,како и  *Прирачникот за радио-аматери и техничари* од Др.Божо Метзгер и од тука да започнеш.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #4 on 19.05.2011, Thursday, 00:13:53 (Edited 19.05.2011, Thursday, 00:17:53) »
ima eden ogromen problem netreba da ima vklucen kompjuter vo radius od 6 metri bidejki pricinuva precki taka objasnuva eden sto go analiziral priemnikot mislam sosedite pod,nad,pokraj tebe imaat kompjuteri,koi nemozes da gi izbegnes

RFI sensitivity

      The unit could be better shielded than it is. It definitely picks up radio frequency interference from computers and will lock up at a variety of different frequencies. You may need to be as far away as 20 feet from a computer to avoid this problem. You may also notice sensitivity to RFI while operating the computer in a car.
Z33MK

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #5 on 19.05.2011, Thursday, 00:23:08 »
Фала на одговорите !

значи ја исклучувам можноста за монтирање антена на кров и останува да си ја поставам на тераса  :) , а околу антената читав на други форуми и видов дека многу луге овој проблем го решаваат на доста едноставен начин односно со обична ЈАГИ АНТЕНА но свртена обратно односно поставена вертикално

Оваа не е баш обична али чисто за приказ  :)

 

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #6 on 19.05.2011, Thursday, 00:28:34 (Edited 19.05.2011, Thursday, 00:30:05) »
ovaa e nasocena so ispravena polarizacija, sto ti treba na tebe kruzna, nasocena, osmica, jas imam skener za satelitski anteni so kruzna ako sakam da fokusitram stavam nasocena
Z33MK

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #7 on 19.05.2011, Thursday, 01:11:30 »
Здраво, да се надоврзам на темава. -сакав да прашам колку би било ова чудо во македонија ?

Offline igor_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #8 on 19.05.2011, Thursday, 19:47:27 »
Ова е доста старо и мислам дека го нема веќе во продажба на ново. купено е пред доста време околу 500 долари, а сега го имам видено на E-Bay за околу 200 долари !

Offline radiofanmk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #9 on 11.09.2011, Sunday, 17:59:56 (Edited 11.09.2011, Sunday, 18:25:48) »
 
Дали некој ги знае фрекфенциите од такси,јсп и други компании кои користат радиостаници бидеќи јас имам скенер и би сакал да ти знам.
Quote from: Администратор
Пишувај кирилица, доколку те интересира нешто, тоа ќе ти биде одговорено на форум, стручни прашања по приватни не е дозволено.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #10 on 11.09.2011, Sunday, 18:26:24 »
зависи каков скенер имаш и кој опсег го слуша

качи се во такси и ке се изнаслушаш од нивните станици ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

gkiseloski

  • Guest
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #11 on 11.09.2011, Sunday, 18:56:55 »
Имам униден ubc-60xlt 2 и ме интересира дали мозам да ги слушам полицијата и другите служби како што напоменав,и кои се нивните фрекфенции.
Инаку еве ги фрекфентните опсези на овој скенер
66-88mhz
137-174mhz
406-512mhz

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #12 on 11.09.2011, Sunday, 19:22:07 »
Имам униден ubc-60xlt 2 и ме интересира дали мозам да ги слушам полицијата и другите служби како што напоменав,и кои се нивните фрекфенции.
Инаку еве ги фрекфентните опсези на овој скенер
66-88mhz
137-174mhz
406-512mhz

Вака, во првиот опсег нема ништо, во вториот има ретко по некој пилот или оној снимен глас што се врти цело време.
Во третиот опсег немам скенирано, ама тамо се GMRS/PMR токи воките. Полицијата неможеш да ја слушаш 100%.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #13 on 30.11.2011, Wednesday, 22:40:17 »
можеш да ја слушаш полицијата, тие се најчесто на VHF
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радио скенер Yupiteru MVT-7100
« Reply #14 on 30.11.2011, Wednesday, 23:06:48 »
можеш да ја слушаш полицијата, тие се најчесто на VHF
Веке не, сега се префрлени на дигитални радио станици (TETRA) и баш се фалеа на ТВ дека нема повеке да бидат прислушкувани од новинарите и од криминалците ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.