Author Topic: Што ли е чудово  (Read 165027 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #375 on 13.02.2011, Sunday, 23:36:35 »
toa nemoze da se brise 7449 e godina 1974 i 49 nedela vo godinata  moze da bide ROM,zacuvaj ja kasata taa ima sobiracka vrednost

Интересно, ова не сум знаел...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Што ли е чудово
« Reply #376 on 14.02.2011, Monday, 00:53:00 »
Giga ова е некаков vintage микропроцесор од 1970 ’те години, а тоа лимчето бакарно е најверојатно за подобро ладење. Малку ми е чудно што си нашол коло од керамика, ваквите кола најчесто  се вградуваат апарати кои се предвидени за голема долготрајност и издржливост кои се употребуваат во армија, воена авијација и сл.

Инаку ова пакување се вика CERDIP (Ceramic Dual In line Package)

Во секој случај чувај го, веќе има музејска вредност  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Што ли е чудово
« Reply #377 on 14.02.2011, Monday, 00:56:10 »
GigaWatt стави го на сигурно место да не го фрли некој по грешка :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Што ли е чудово
« Reply #378 on 14.02.2011, Monday, 13:03:42 »
ne se plsete jas imam desetina slicni pogolemi i pomali
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Што ли е чудово
« Reply #379 on 14.02.2011, Monday, 13:07:18 »
а тој процесор што собирал, одземал, множел, делел, е аналоген или дигитален процесор?
Ова прашувам бидејки имам слушнато дека постоеле аналогни компјутери
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #380 on 14.02.2011, Monday, 14:04:50 »
zacuvaj ja kasata taa ima sobiracka vrednost

Касата е одамна расклопена (за жал), а колку што помнам, и неисправна беше :S (ваљакот за печатење не и вртеше, и уште некој проблем имаше, барем колку што ми текнува), но затоа од нејзе извадив едно трафо кое на секундар дава 175V~ напон, така да, доста имам ќарено, некој ден тоа трафо може да се искристи во некој лампашки предзасилувач или засилувач ;).

toa nemoze da se brise 7449 e godina 1974 i 49 nedela vo godinata  moze da bide ROM,zacuvaj ja kasata taa ima sobiracka vrednost

Интересно, ова не сум знаел...

Да да, тоа значи, 1974 година, 49-та недела, датумот кога е произведен. Иако на прв поглед заликува на ознака од TTL логичка порта, само конциденција е поклопувањето на датумот на годината со 7000 фамилијата на логички порти (односно, TTL логичката фамилија ;)).

Giga ова е некаков vintage микропроцесор од 1970 ’те години, а тоа лимчето бакарно е најверојатно за подобро ладење. Малку ми е чудно што си нашол коло од керамика, ваквите кола најчесто  се вградуваат апарати кои се предвидени за голема долготрајност и издржливост кои се употребуваат во армија, воена авијација и сл.

Инаку ова пакување се вика CERDIP (Ceramic Dual In line Package)

Во секој случај чувај го, веќе има музејска вредност  :)

Еееееееее, да, и јас исто мислам, мислам дека е процесор, извадив и еден керамички осцилатор од касата кој работи на фреквенција од (барем мислам дека беше) 500KHz, или така нешто (треба да проверам), но знам дека немаше ни 1MHz работен такт ;D. Најверојатно е само некој прост „дигитрон“ процесорот, но сепак, како што рече, има музејска вредност ;).

Касата е произведена во Германија, не ми текнува која фирма ја има произведено (а пластиките од кутијата ги фрлив :S, така да, и да сакам не можам да прочитам), но дефинитвно мислеле кога ја правеле, се беше изведено на двослојна витропласт плоча, а да не зборувам за останатите делови во касата, скоро се беше на Fairchild и беше висококвалитетно (од кондензатори, до отпорници... кога се правело порано, се правело, не се зезале ;D, и било наменето да тера 100 години ;D).

GigaWatt стави го на сигурно место да не го фрли некој по грешка :)

Ова дефинитивно се чува, не се фрла, не ради друго, не знам што е ;D. Тоа ме копка ;D. И јас мислам дека е „примитивен“ CPU со некои додатни функции (RAM, EEPROM, мини конртолер за принтање, итн.), но не знам каков и не знам што може да прави ;D.

ne se plsete jas imam desetina slicni pogolemi i pomali

Ај сликни ги, можеби ќе може некоја споредба да направиме ;), па да дознеме за каков тип на CPU станува збор ;).

а тој процесор што собирал, одземал, множел, делел, е аналоген или дигитален процесор?
Ова прашувам бидејки имам слушнато дека постоеле аналогни компјутери

Аналогните компјутери изумреле уште некаде на средината на претходниот век (барем колку што знам). Едно време се користеа овие аналогни „компјутери“ во малечките продавнички/драгсторчиња (кај нас ги имаше до кај 1994, 1995, потоа и кај нас ги снема, ако ви текува на оние старите големи каси, со ротирачки цифри ;D) и најверојтано тоа било единственото место каде што сеуште се користеа „аналогните сметачи“ ;D. Ова е дефинитивно дигитално коло, TTL, што значи дека не може да има баш некоја висока фреквенција на работа и троши многу струја :S, но затоа пак е многу издржливо на температурни промени, напонски „шокови“ итн., CMOS технологијата е далку поосетлива на такви работи ;).

Инаку да, најверојатно делел, множел, собирал, оземал и потоа само ги праќал тие информации кон принтерчето и се принтал резултатот на ролна хартија (односно, сметката). Инаку касата не е од оние големите (како што спомнав, од оние што ги имаше во драгсторчињата), туку е мала, од прилика голема е колку еден денешен notebook само што е подебела (доста подебела) и потешка од еден ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #381 on 21.02.2011, Monday, 00:26:07 (Edited 21.02.2011, Monday, 01:06:39) »
Каков тип на дисплеи се овие?

Ги има во постарите CD плеери и видео рекордери, ама не знам каков тип на дисплеи се, колку што знам не се LCD, но не се ни LED :S.




Како што рече Devil, станува збор за VFD дисплеи ;).

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_fluorescent_display
Споено мислење: [time]21 Февруари 2011, 01:05:53[/time]
Еве и еден линк каде што можете да прочитате како можете да гo испитате овој тип на дисплеи ;). Јас ги испитав моите, за жал ниесправни беа :(.

Code: [Select]
http://hem.passagen.se/communication/vfd.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Што ли е чудово
« Reply #382 on 21.02.2011, Monday, 01:09:11 »
da imam jas slicni
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #383 on 22.02.2011, Tuesday, 02:00:34 »
А да им пишам на Fairchild, па да видам што ќе ми одговорат? Не ради друго, навистина ме интересира каков тип на коло е ова ;).

Инаку, станува збора за она чудноно 40 пинско коло со ознаката SL35150, им пратив слики и барање на Fairchild, и еве што ми вратија:

Quote
It is not possible for us to open your attachment. Also, no internal information could be found.

Please let us know if we can help with future design support needs.

Значи, тоа е тоа :S. Најверојатно никогаш нема да дознаам што тип на коло е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Што ли е чудово
« Reply #384 on 22.02.2011, Tuesday, 13:18:40 »
na internet ima se,i da doznaes sto posle
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #385 on 23.02.2011, Wednesday, 01:38:30 »
na internet ima se,i da doznaes sto posle

Па би сакал да знам што тип на логичко коло е, дали е микропроцесор, дали е нешто друго, не знам што е :S. А башка, на net не успеав ништо да најдам, пребарав се и ништо не најдов, затоа и им пишав на Fairchild.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Што ли е чудово
« Reply #386 on 23.02.2011, Wednesday, 17:16:01 »
toa e malo procesoce so malku memorija ama mislam e programirano kako ALU
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #387 on 23.02.2011, Wednesday, 17:20:53 »
toa e malo procesoce so malku memorija ama mislam e programirano kako ALU

Тоа дека е аритметичко-логичка едниница, тоа е сигурно, ама распоред на пинови... е тоа не знам, затоа ми требаше datahseet од него ;). Ама што е, тука е, нема datasheet на net за него. Брем јас не успеав да најдам :S, само на еден форум видов дека и некој друг барал datasheet за ова коло и дека на крај topic-от остана неодговорен :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Што ли е чудово
« Reply #388 on 23.02.2011, Wednesday, 17:42:19 »
mislam imam nekade stari knigi ama treba da se najdat,koloto ima poveke istorisko sobiracka vrednost mislam takvi kola ima poveke vo makedonija i znam kade moze da se najdat
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Што ли е чудово
« Reply #389 on 24.02.2011, Thursday, 16:17:27 »
Дали знае некој што марка е ова ? Која е таа марка ET ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.