Author Topic: Што ли е чудово  (Read 165078 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #360 on 10.01.2011, Monday, 21:18:00 »
Дали може кај нас да се купи TDA2822M?
Да имаш во гац мислам,негде до кај 50ден,30 ден е мислам... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #361 on 10.01.2011, Monday, 21:39:24 »
Не не, не мора, битно да го има на повеќе места ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #362 on 24.01.2011, Monday, 18:44:15 »
Дома имамм едни транзистори se3055.дали се замена за 2n3055.големината и кукистето е исто.барав на нет нема такви транзистори и тоа ме чуди
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Што ли е чудово
« Reply #363 on 24.01.2011, Monday, 19:04:39 »
најдов на гугле дека е KSE3055 (тоа К-то е скратено при пишување) и ај види дали е таков транзисторот како на даташитов..

Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/53470/FAIRCHILD/KSE3055T.html
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #364 on 24.01.2011, Monday, 19:25:50 (Edited 24.01.2011, Monday, 21:25:28) »
не е таков.има TO-3 или TO-66 кукиште

rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Re: Што ли е чудово
« Reply #365 on 05.02.2011, Saturday, 11:27:35 »
имам HN27C256G и 18CV8PC-25 дали може некаде да ги употребам за некој склоп.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Што ли е чудово
« Reply #366 on 05.02.2011, Saturday, 12:02:43 »
1.CMOS UV ERASABLE AND PROGRAMMABLE ROM
2.CMOS Programmable Electrically Erasable Logic Device

1.Меморијата може да ја искористиш некогаш ако правиш нешто со додатна меморија, некој логер на податоци нешто
2. Прочитај дата шит ќе најдеш нешто плус, незнам за што да се искористи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #367 on 13.02.2011, Sunday, 18:08:49 »
Начекав едно чудно интегрирано коло, SL35150. Пишува дека е производство на Fairchild, ама ознаката SL не ме асоцира на тоа :S. Спакувано е во 40 пинско керамичко DIP пакување. На net, не можам нитуедна информација да најдам од колото :S, како да не постои :S Најверојтано е некаков си тип на микропроцесор, но не знам каков :S. Го извадив од една стара каса, се користела за печатење на сметки во книжарниците на Култура (на неа дури и пишуваше „Култура“ со маркер ;D). Еве и слики од колото ;).




Ако некој има било каква информација за колото, слободно нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Што ли е чудово
« Reply #368 on 13.02.2011, Sunday, 18:23:11 »
Веројатно е ЕЕПРОМ во кои се впишуваат основните параметри за касата.Под налепницата треба да има прозорче кое се користи за бришење со УВ ламба.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #369 on 13.02.2011, Sunday, 18:37:10 »
Веројатно е ЕЕПРОМ во кои се впишуваат основните параметри за касата.Под налепницата треба да има прозорче кое се користи за бришење со УВ ламба.

40 пински EEPROM ???, што знам, некако не ми личи дека ќе да е тоа :S. Не ради друго, немаше нитуедно друго интегрирано коло во касата освен ова. Некое коло мора да ги врши функциите на собирање, одзмеање, команди за печатење на лентата... ако беше само EEPROM, мора да има и некое друго коло кое ќе ги врши сите овие пресметки, а немаше, така да не верувам дека е EEPROM.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #370 on 13.02.2011, Sunday, 19:14:51 »
GigaWatt ај провери на овој линк, има нешто за SL35150 ;).

Code: [Select]
http://www.cpu-world.com/forum/viewtopic.php?t=14290

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #371 on 13.02.2011, Sunday, 20:07:09 (Edited 13.02.2011, Sunday, 20:18:06) »
Гига, ова најверојатно е BCD to 7 segment LED decoder, ако го гледаме вториот ред на ознаката - 7449.
Се надевам дека касата има ЛЕД дисплеј  ;D

Еве ти најдов даташит баш од Fairchild за ова коло:
Code: [Select]
http://www.datasheetarchive.com/pdf-datasheets/Datasheets-110/DSAP007809.html
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Што ли е чудово
« Reply #372 on 13.02.2011, Sunday, 21:02:36 »
7449 не е ознаката на колото, тоа е датум на производство најверојатно
не верувам дека е UV епром пошто она капачето е метално и прицврстено за цело куќиште тешко дека се вади така лесно :)
Мислам дека е ROM (бар така пишува)

еве ти нешто информации во атачмент
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #373 on 13.02.2011, Sunday, 22:55:40 »
Гига, ова најверојатно е BCD to 7 segment LED decoder, ако го гледаме вториот ред на ознаката - 7449.
Се надевам дека касата има ЛЕД дисплеј  ;D

Еве ти најдов даташит баш од Fairchild за ова коло:
Code: [Select]
http://www.datasheetarchive.com/pdf-datasheets/Datasheets-110/DSAP007809.html

40 пинско е колото за кое се интересирам, 7 сегментните декодери се најчесто 14 пински, како што е и ова коло за кое ми имаш дадено datasheet ;).

7449 не е ознаката на колото, тоа е датум на производство најверојатно
не верувам дека е UV епром пошто она капачето е метално и прицврстено за цело куќиште тешко дека се вади така лесно :)
Мислам дека е ROM (бар така пишува)

еве ти нешто информации во атачмент

Го прочитав тоа што е во attachment-от, но колку што успав да видам, баш во определена серија на овие ROM-ови фали серијата со последната нула :S. Еве баш видете од сликата.


Значи го има колото 35141 и 35142, но никаде го нема колото 35140. Истото е и во другиот заокружен пример, го има колото 35151 и 35152, но никаде го нема колото 35150, односно колото кое го имам јас. Плус, не верувам дека тие ROM-ови се 40 пински (не се потребни толку адресни пинови на 256X8 мемории или ROM-ови). Нема логика :S. Затоа мислам дека освен ROM, можеби има и некое додатно коло :S.

А да им пишам на Fairchild, па да видам што ќе ми одговорат? Не ради друго, навистина ме интересира каков тип на коло е ова ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Што ли е чудово
« Reply #374 on 13.02.2011, Sunday, 23:26:33 (Edited 13.02.2011, Sunday, 23:29:26) »
toa nemoze da se brise 7449 e godina 1974 i 49 nedela vo godinata  moze da bide ROM,zacuvaj ja kasata taa ima sobiracka vrednost
Z33MK