Author Topic: Што ли е чудово  (Read 165148 times)

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #315 on 21.11.2010, Sunday, 19:22:41 »
а дали можи да се програмира и за шо можи да се искористи?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Што ли е чудово
« Reply #316 on 21.11.2010, Sunday, 19:25:03 »
sk100 = 2Н 2222 слободно ставете!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #317 on 13.12.2010, Monday, 02:16:33 »
Знае некој замена за диода HER307?800V 3A е,освен таа што е наведена во ECA VRT...Има еден проект,незнам дали од форумов сум го симнал ;D,ама се мислам дека е така,изглеа batka го имаше поставено.Со делови од старо напајање за PC,да направиш инвертер со TL494 и IRFZ44...E сега проблемот ми се диодите у VRT пишува дека изджуваат до 800V 3A...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Што ли е чудово
« Reply #318 on 13.12.2010, Monday, 08:18:36 »
Стави слободно 1Н5407/08

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #319 on 13.12.2010, Monday, 11:05:52 »
Стави слободно 1Н5407/08
Oк,за брзо време ќе го направам,неам тоа трафото,се ги фрлам ми изгледаат useless :D,ама ете имало нешто да се направи со нив ;D.Видов у VRT 1N5407 e за до 800V 3А,а 1N5408 e за до 1000V 3A.Значи исти се,ја ќе ставам 5408 пошто такви и имам ;D.
btw батка види дали овој проект ти го имаш поставено? ;D
Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=567GFHAK
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #320 on 14.12.2010, Tuesday, 17:20:10 »
Каков тип на дисплеи се овие?

Ги има во постарите CD плеери и видео рекордери, ама не знам каков тип на дисплеи се, колку што знам не се LCD, но не се ни LED :S.




It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #321 on 14.12.2010, Tuesday, 19:40:31 »
мене ми личат на обични ЛЕД дисплеи.Незнам зашто ти викаш дека не се ни ЛЦД ни ЛЕД дисплеји?Зашто мислиш така,си ги видел пиновите?Јас викам се ЛЕД дисплеји дека и ја вака одозгора ставам плексиглас и личат исто вака! ::)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Што ли е чудово
« Reply #322 on 14.12.2010, Tuesday, 20:26:17 »
не не, види ги како изгледаат линиите односно како изгледаат сегментите не се како обичните лед дисплеи , нешто како овие VFD- то се
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #323 on 14.12.2010, Tuesday, 20:28:19 »
па најубаво да види какви се пиновите.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #324 on 14.12.2010, Tuesday, 20:33:23 »
А у што боја светат или уопште не светат ;D?Мене ми личат како дисплеите на бензинска што се,како бело што светат :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #325 on 14.12.2010, Tuesday, 20:44:54 »
а може овие дисплеи да се Кристал на стакло COG-cristal on glass!Може тоа да е ова

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Што ли е чудово
« Reply #326 on 14.12.2010, Tuesday, 20:51:45 »
не е тоа кристал на стакло туку чип на стакло се вика
chip on glass
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Што ли е чудово
« Reply #327 on 14.12.2010, Tuesday, 22:49:25 »
ова е нешто како оние црно-белите дисплеи што ги имаа порани дигиталните саати (часовници) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #328 on 15.12.2010, Wednesday, 14:59:54 »
не не, види ги како изгледаат линиите односно како изгледаат сегментите не се како обичните лед дисплеи , нешто како овие VFD- то се

А у што боја светат или уопште не светат ;D?Мене ми личат како дисплеите на бензинска што се,како бело што светат :D ;D

не е тоа кристал на стакло туку чип на стакло се вика
chip on glass

Вака сега, светат сино (светло сино, како што реков, како на старите видео рекордери или CD плеери, не знам дали имате видено како светат, ама тие кои имаат видено, знаат како светат, светат со послаба јачина од LED дисплеите, доволно колоку да видите што има/пишува на дисплејот). Распоредот на задните пинови им е како на типичен 7 сегметнен LED дисплеј, само што пинот за активација (светење) на еден сегмент од дисплејот се наоѓа точно зад секој сегмет (значи не се распоредени горе и долу, под и над сегментите како на типичен LED дисплеј, туку зад секој од сегментите е пинот за активација, другиот пин е како и кај LED дисплеите, заеднички за сите, се наоѓа во долниот лев агол на задниот дел на секој од сегментите).

Тоа што го спомна Devil, мислам дека таков тип на дисплеи се, значи колку што знам сосема подруг принцип на работа имаат од LED и LCD дисплеите (изгледа како да се херметички затворени во стаклото, како да не смее да влезе воздух за да може да работат или како да им треба некаков сосем подруг тип на гас за да работат, но не се електронски цевки, тоа сигурно ви гарантирам, барем според изгледот се гледа дека не се). Не знам колку имате отворано стари уреди, но скоро сите постари CD/VHS плеери имаа вакви дисплеи и беа хемретички затворени во нешто што личеше на цевка (не е електронска цевка, повторно напоменувам, не е потребен напон за греење или нешто такво, можеби е само потребен некаков гас за да може да функционираат, па затоа мора да се херметички затворени). Е сега проблемот ми е, како да ги испитам дали функционираат (мислам дека се исправни, но не знам ништо за нив, ни дали се заедничка анода/катода, ни кои напони се потребни за да функционира еден сегмент, ништо не ми е познато за овој тип на дисплеи :S).

Ако некој нешто знае за нив, нека пише или нека стави линк за да прочитам, да видам каков тип на дисплеи се и како треба да ги испитам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Што ли е чудово
« Reply #329 on 15.12.2010, Wednesday, 15:03:50 »
A знаеш од што CD плеер или нешто друго си ги извадил,па да побараш нешто како service manual за уредот,па можеби ќе најдеш некои напони или слично... :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker