Author Topic: Што ли е чудово  (Read 165192 times)

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Re: Што ли е чудово
« Reply #150 on 15.08.2010, Sunday, 02:43:26 »
да им идам таму или да се јавам по тел? што викате, ако идам тамо со даташит?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #151 on 15.08.2010, Sunday, 05:17:05 »
Не мора со datasheet, само кажи им ја компонентата, ако ја немаат, сеа тоа е тоа, ако случајно можат да ја нарачаат, имаат таму интернет сигурно, можат да симнат datasheet за неа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Re: Што ли е чудово
« Reply #152 on 15.08.2010, Sunday, 11:35:54 »
Ок, фала многу. Ке идам утре таму прво па во логин и ке видам што ке направам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Што ли е чудово
« Reply #153 on 15.08.2010, Sunday, 18:51:47 »
побарај по сервисери како што ти реков, мислам дека го има во делот за напојувањата
можеби го има и во десктоп куќиштата ама не сум сигурен
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Re: Што ли е чудово
« Reply #154 on 18.08.2010, Wednesday, 18:59:07 »
Ај препорачај ми некој сервисер кај да идам. Иначе бев во ѓорче и има исти таков дел само 4пати поголемо е куќиштето и ке треба со флет кабел за зе леми и тн итн... и затоа го баталив

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #155 on 18.08.2010, Wednesday, 19:33:05 »
Има во Стара Скопска Чаршија едни сервисери, чуда правеле, ова од други сум чул, не сум бил лично. Од 5, 6 неисправни лаптопи еден исправен правеле, одлеми залеми на контролери, WiFi картици, мемориски модули од RAM, абе немало што не правеле ;D. Само каде точно се наоѓаат не знам :S. Јас лично не сум бил, ова од други луѓе муабети сум чул.

Има исто еден сервисер во Карпош 3, кај автобуската пред да сврти 24-ка на лево, само не од таа страна на улицата туку од другата, таму порано имаше еден салон за коли и исто има и еден канал за канализација (или нешто така беше) поминува под улицата. Побарај каде е сервисот за Аудио/Видео опрема во околните продавнички, ќе ти кажат. Е таму исто можно е да го имаат тоа што го бараш пошто сум видел дека и со лаптопи се „бафтаат“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Re: Што ли е чудово
« Reply #156 on 18.08.2010, Wednesday, 21:21:18 »
тој у к3 бев, преку улица ми е мене и ми кажа дека може да ми заврши работа али исто така дека го мрзи и дека нема да ми заврши...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Што ли е чудово
« Reply #157 on 18.08.2010, Wednesday, 21:54:46 »
а оти не му рече да ти го продај дело па сам да си го наместиш ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #158 on 18.08.2010, Wednesday, 21:57:13 »
Го мрзи да го бара изгледа :S.

Ништо тогаш, ако не купи го делот од продавничката во Ѓорче, па после „крпи“ водови, крати пинови и гледај некако да го собере во лаптопот. Ова е најдобар (а и најевтин) совет што можам да ти го дадам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Re: Што ли е чудово
« Reply #159 on 18.08.2010, Wednesday, 23:12:06 »
На тој што му е проблемот нз... Ке видам може утре да му отидам пак па да го замарам. Иначе не е од лап топ. Тој од ѓорче го оставам како последна варијанта. А иначе ми рече дека за 250 ке ми го залеми се тоа и + 70 е делчето. Иначе компанијата која ги произведува, рече ке ми прати беспари такво делче само треба да платам поштарина. Им дадов адреса и после ми побараа Shipping account, тоа беше вчера и ми немаат пишано од тогаш. Ке видам што се ке испадне и ке пишам тука. Засега ако има некој друг некоја друга идеја слободно нека пише.

Фала на сите

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #160 on 19.08.2010, Thursday, 01:20:11 »
Ако може некој да ми објасни што е тоа shipping account, на неколку sampling сајтови ми побараа, ама не знам што е. Битно е дека стои како required field (поле што мораш да го пополниш), а не знам што е :S.

Порано (во 90-тите) кога нарачував од net ствари, вакви работи немаше :S. Ова некоја нова работа е изгледа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Re: Што ли е чудово
« Reply #161 on 19.08.2010, Thursday, 14:35:13 »
Еј, зборев нешто со команијата ке ми прателе, и кога ми кажаа дека 20 долари бараат за пошатарина некако ми се смачи...  Ајде помагајте кај да барам вакво делче :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Што ли е чудово
« Reply #162 on 19.08.2010, Thursday, 14:48:09 »
темата е споена бидејки има ваква тема
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што ли е чудово
« Reply #163 on 19.08.2010, Thursday, 14:48:20 (Edited 19.08.2010, Thursday, 16:38:17) »
Ако може некој да ми објасни што е тоа shipping account, на неколку sampling сајтови ми побараа, ама не знам што е. Битно е дека стои како required field (поле што мораш да го пополниш), а не знам што е :S.

А на oва одговор ако може, не знам што е :S.

А за делчево, сервиси за лаптопи, тоа ти е единствена опција, или продавничката во Ѓорче, таму нели го имало делчето ама не во SMD изведба туку во DIP изведба, сега ќе мораш компромиси да правиш, тоа е тоа, недостаток на делови :S.

Споено мислење: 19.08.2010, Thursday, 16:38:17
Што ли е ова, врзано е меѓу еден од изводите на примарот и една од жиците на секундарот, навистина не знам што е :S.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Што ли е чудово
« Reply #164 on 20.08.2010, Friday, 08:56:25 (Edited 20.08.2010, Friday, 08:58:28) »
Quote
Ако може некој да ми објасни што е тоа shipping account

shipping address во нарачките е адресата на која ќе се прати пратката и таа може да е различна од billing address, т.е. адресата на тој што плаќа за пратката, која што е запишана заедно со неговото име во кредитната картичка. Ова значи на пр. дека некој си John Smith од USA може да порача нешто и да каже дека тоа треба да му стигне на Петко Петковски со адреса таа и таа од Македонија (што некои наголемо го злоупотребуваа на почетокот на 90-тите ;)).
shipping account е најверојатно нешто на сличен принцип со ова.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio