Author Topic: Повеке трафоа за засилувач  (Read 2698 times)

Offline kokta

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
A kade moze da se najde nekoja sema i info kolku debela zica za vlez a kolku za izlez za da mozam sam da namotam trafo?Da najdam E i I limovi ili torusno jadro i da namotam!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
^^^^ here you go....
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=573.0
а за лимови....ако дознаеш нешто...кажи...молим те.. ;D

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
значи...твоите трансформатори+винклер+некој денар=неколку трансформатори кои можеш паралелно/сериски да ги врзеш за да ти ја дадат моќноста што сакаш....

паралелно не може додека сериски може да му се собере напонот од 2 те трафа

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Незнам дали се разбравме (ама изгледа слабо):D Јас сакам во моментов излезите до повеке засилувачи да ги соединам во еден а влезниот сигнал кај сите да биде истиот значи пример од засилувач од TDA2003 (излез 10w) и од засилувач од TDA2005 (излез 20w) излезите да се соединат во еден (30w) и да одат на еден звучник . Дали е ова изводливо? (Овие интегралци беа само за пример)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Мислам не можиш така на еден звучник. Овие засилувачи се активни и не можеш еднаш засилен сигнал да го засилуваш повторно бидејќи не ти дозволува наредниот засилувач толкав влезен сигнал... Поправете ме ако грешам.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
можеш да поврзеш,од TDA 2005 максимум можеш да извадиш 20W и тоа во мостна врска,јас колку што знам неможеш да поврзеш 2 различни засилувачи на еден звучник.и да се исти пак ке мора да се мостно поврзани за да работи добро.