Author Topic: Ми треба Шема за 10-20 вати засилувач во А класа  (Read 811 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги шемава е супер  :) Едноставна е и планирам да ја направам ... :) Само Батка и Малечко ве молам кажете ми дали може да ја терам без тој големиот моќен отпорник и како да ја направам со некои измени за да негорам напојувања како вас ... т.е. да го поправите тој недостаток во шемата  ...... :)  ::)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
неможеш без отпорник, види дечкото како го направил тој моќен отпорник, и А класа знај влече многу голема струја...и незнам кај ке најдеш доволно голем трансформатор за ова појачало...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aко го правиш појачалово,ќе треба доста да вложиш!Трафото треба да биде доста моќно,според мене 100-150W 17V.Друга работа барај огроооооооооооооомен ладилник и +некое вентилаторче дека ќе ти ојде транзисторот,а и не е ефтин...

Батка,вие што сте ја правеле,баш оваа шема горела ATX? ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба Шема за 10-20 вати засилувач во А класа
« Reply #18 on 25.05.2011, Wednesday, 17:22:29 (Edited 25.05.2011, Wednesday, 17:42:36) »
Абе повлекува многу наеднаш  голема јачина директно на 12 В ! Не се зафаќај со тоа ,имаш ете доста други шеми!
Еве да видите 5 вати А класа направено некаде во Македонија! :D :D :D :D :D

Споено мислење: [time]25 Мај 2011, 16:41:22[/time]
Јас ја видов ова шема и ме бендиса,ама немам време сега да ја изработам.