Author Topic: Потребна шема за 300 ватен засилувач  (Read 1816 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го разгледав сајтот, мене лично ако ме прашуваш, би го изработил LEGEND - Stage Master, или 250W-ната верзија или 500W-ната верзија. 250W-ната верзија има THD=0.12% на 1KHz и 8 оми при максимална излезна моќност, а 500W-ната верзија има THD=0.18% на 1KHz и 8 оми при максимална излезна моќност, што се неверојатно мали изобличувања за волку моќни засилувачи ;). Е сега не знам колку ќе кошта нивната изработка (сигурно нема да биде под 250 или 300 евра, само транзисторите сигурн ќе коштаат околу 300 денари еден, ако ги има да се купат кај нас), ама затоа пак ќе имаш моќен Hi-Fi MOSFET засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се интересирав порано, сеге веќе не толку, има далку поискусни и поупатени луѓе од мене во Македонија околу оваа проблематика. Сега интересите ми се повторно во аудио техниката, но ориентирани ми се во друга бранша ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #17 on 15.08.2010, Sunday, 17:14:41 (Edited 07.10.2010, Thursday, 16:40:19) »
Gigawatt оваа шемава за 600 ватен засилувач ке ја правам во моно верзија бидејки во стерео верзија поскапо е и така...
Ке можеш да ми кажеш какво трафо со какви карактеристики ми треба ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Засилувачот има моќност од 500W (ако мислиш на LEGEND - Stage Master MK2).

За моно засилувач од 500W кој работи во AB класа (којшто е принципот на работа на скоро сите транзисторски помоќни засилувачи, со моќност од 10W, 15W па нагоре) ќе ти треба трансформатор со приближно дупло поголема моќност, од околу 1000VA (мада можеш да поминеш и со некој од 800VA или 900VA).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
види ја страницава
Code: [Select]
http://sites.google.com/site/quasisdiyaudiosite/home

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Лазе ти благодарам за страницава има добар избор за да изработам некое појачалце ;D ;D ;D

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Еве ти нешто ако сакаш со интегралци. Јас се спремам да правам половина од тоа т.е. 150w
Code: [Select]
http://www.shine7.com/audio/bpa300.htm

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #22 on 16.08.2010, Monday, 03:34:02 (Edited 16.08.2010, Monday, 04:27:55) »
Што ке кажете за појачалово   ;D ;D ;D
Code: [Select]
http://sites.google.com/site/quasisdiyaudiosite/nmos-series/nmos350-500

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ама зашто па на шемата нигде нема реле, а на плочката го има??? тоа најверојатно ке е за мек старт, ама па како што гледам (колку може да гледам во 4:30 саат???) нигде на шемата нема реле...

(зборам за последниот линк...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И овој засилувач е солиден ;), целосно изведен транзисторски, освен излезниот степен, каде што главниот дел до засилувањето го даваат MOSFET-ите ;).

Се е прашање на вкус и (се разбира) финансиски средства ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за домашна употреба не е потребно 300W моно, направете повеќе засилувачи со по 50-100W и ќе имате стерео за истата цена која би била за едно од 300W ( ај не иста ама ако се споредат вредностите приближно би биле тука негде )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
засилувачите се силни  али не ги препорачувам за hifi пошо се изведени со квазикомплементарен излезен степен со мосфет транзистори кои не се предвидени за аудио ,за сабвуфер и за PA се одлични

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па да, всушност за PA е намената, не е за домашно аудио ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И сега што велите за појачалцето добро е да се изработи   ;D  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штом си решил да го изработиш, изработи го ;). Инкау вака шемата изгледа ОК (исправна) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."