Author Topic: Стерео Тјунер RT5025-S -Шема  (Read 1376 times)

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Стерео Тјунер RT5025-S -Шема
« Opened on 31.05.2010, Monday, 00:26:01 (Edited 31.05.2010, Monday, 00:32:44) »
Zdravo Forumisti !
Sakam da prasam: Dali nekoj poseduva shema za ovoj Tjuner RT5025-S (RADIO AKUSTIKA), ako poseduva neka ja objavi ovde! ili neka ja isprati na mojot i-meil!
Ako nekoj ima iskustvo so ovoj tjuner bi go zamolil sto treba da smenam vo nego, bidejki tjunerot raboti nekade od 92MHz pa se do 108MHz. Kako da go vratam podracjeto na 88MHz, odnosno koj element da go smenam za da ovoj tjuner raboti kako sto treba?
Odnapred vi blagodaram!!! ??? ???
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само ако може користи кирилица
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Стерео Тјунер RT5025-S -Шема
« Reply #2 on 31.05.2010, Monday, 08:05:22 (Edited 31.05.2010, Monday, 08:07:28) »
Molba! :-[
Bi zamolil nekoj ako e vo moznost da mi objasni kako se menuva fontot vo kirilica vo Windows 2000, odnosno koja e procedurata ?
So toa ke go resam problemot da ne pisuvam so latinica!!?
Blagodaram
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Molba! :-[
Bi zamolil nekoj ako e vo moznost da mi objasni kako se menuva fontot vo kirilica vo Windows 2000, odnosno koja e procedurata ?
So toa ke go resam problemot da ne pisuvam so latinica!!?
Blagodaram

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1376.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тешко дека ќе најдеш шема за ова
бидејќи гледам прилично стар е, а за овие работи кој не се мн познати тешко се наоѓа сервисна документација
пробај со промена на калеми и кондензатори дали ќе се смени нешто
експериментирај малку :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е до тоа дека е стар, повеќе е до тоa дека се што беше проиизведено од странa на бившо Југословенски фирми, сервисни шеми има само на хартија, а на никој не му текнува да ги скенира и префрли на net и други луѓе на кои им требаат да може да ги симнат. Јас барем делумно се нафатив на вакво нешто, ама немам доволно сервисни шеми па да можам да скенирам и да ги префрлувам. Добро, барем неколку имам скенирано, па сега, колку можев направив. Сите да скенираа по 2, 3 шеми, до сега ќе имаше цела документација за стари уреди, ама тоа е тоа, se la vi :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Стерео Тјунер RT5025-S -Шема
« Reply #6 on 02.06.2010, Wednesday, 21:41:56 (Edited 03.06.2010, Thursday, 06:58:28) »
Значи од шемата ни трага ни глас!!??
Ке морам да барам по српските или хрватските форуми таму се многу побогати со теми и се поуслужливи ентузијасти!!!
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Стерео Тјунер RT5025-S -Шема
« Reply #7 on 02.06.2010, Wednesday, 21:45:47 »
Барај, никој не те ограничува или пак те држи
ти објаснавме дека нема, тешко се наоѓа бидејќи не е некој мн. познат производ
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Стерео Тјунер RT5025-S -Шема
« Reply #8 on 02.06.2010, Wednesday, 22:20:46 »
Па, да, најверојатно на некој Српски или Хрватски форум ќе има најголеми шанси да ја начекаш сервисната шема, но не очекувај премногу, сепак станув збор за релативно стар тјунер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."