Author Topic: 10 канален VU метар со LM3915  (Read 4358 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ќе издржи бре,немај гајле ;D.Само што вика батка за лед диодиве,кратко речено ќе бодат очи ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немај гајле - лм3915 даваат бел ,мирислив чад .... ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Нека бодат, ама нека светат  8)
Благодарност до батка и малечко за советите  :-*
И ај малечко ако можиш провери го даташито за лм3915, дали со сигурност ќе искрепат толку, да не оди *курбан* колото  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aко пушти magic smoke,јас ќе ти дадам нов LM.Ќе издржи 100% сум сигурен.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Плавата ЛЕД  бара мислам 23-30 мА,а ЛМ ххх има само 15 мА по излаз.Корегирајте ме ако грешам ( што би рекол Гига Ват,цитирам..)  ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Плавата ЛЕД  бара мислам 23-30 мА,а ЛМ ххх има само 15 мА по излаз.Корегирајте ме ако грешам ( што би рекол Гига Ват,цитирам..)  ;D

Батка и јас така мислам, така и јас видов во даташито.
Малечко ај провери си ја информацијата пак  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
30мА по излез,и ограничена е струјата на излезот.Пак ќе кажам,немај гајле нема да изгори ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
30мА по излез,и ограничена е струјата на излезот.Пак ќе кажам,немај гајле нема да изгори ;D

Многу ми си ризичен  ;D
Ај ќе пробам, ама пак ќе го простудирам даташито, сигурно си е сигурно  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #23 on 19.03.2012, Monday, 02:11:25 (Edited 19.03.2012, Monday, 02:26:08) »
Ок,твоја работа е тоа ако сакаш прави ако не,не :D

Споено мислење: 19.03.2012, Monday, 02:26:08
Стварно не те разбирам,првин бараш помош/совет од нас,ти кажавме што како,2 страни испишавме и на крај абе не си сигурен ќе видам даташит.Па зошто не виде на прво место,а не да пишуваме 2 страни за на крај да ни кажеш дека не сме биле сигурни и ќе си видиш во даташитот?Прочитај ќе видиш дека пишува на секој излез може да даде 30мА и таа струја е ограничена...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Заре,стварно мислам дека нема да ја направиш,уште и со плави-дреч ледици...... 8)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Готово набавени се делојте, за викендот ќе напрам, па ко ќе биди готова цела кутија ќе има и слики.
Инаку интегралното во алфа е 85 ден  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #26 on 20.03.2012, Tuesday, 01:22:35 »
Па не штеди толку, купи две и направи стерео варијанта! 8)

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #27 on 20.03.2012, Tuesday, 11:58:03 »
Лм колото ќе издржи, сина лед на 3в влече окулу 7мА, ама по две диоди во серија нема да издржат на 12в, стави најмалку 3. Освем ако не те “спаси“ струјното ограничување на Лм 3915. Во секој случај ќе добиваш максимална струја многу често, т.е. ќе го изгубиш ефектот на ву метар... стави повеќе диоди или отпорник во серија. (пресметај го со омов закон)
Размислувај зелено !!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај една молба до администратор/модератор некој или членот што ја отворил темава ако може името на темата да се смени, како што знам не е 10 канален VU метар, него се прашува за лед диоди и колкава струја влечат...не дека ке умре магарето, ама ептен името на темата нема врска за тоа што се збори...

п.с. извинете за оф топикот
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
ај една молба до администратор/модератор некој или членот што ја отворил темава ако може името на темата да се смени, како што знам не е 10 канален VU метар, него се прашува за лед диоди и колкава струја влечат...не дека ке умре магарето, ама ептен името на темата нема врска за тоа што се збори...

п.с. извинете за оф топикот

Да ти кажам право, јас прашам за диодите, во темата Случајни муабети. И од таму, постојте се префрлени овде, а воедно е креирана и ова тема. Така да, ако треба нека го сменат името админите, ако има некој подобар предлог (а мислам дека нема, пошто од админите ја отворија ова тема).   :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!