Author Topic: 10 канален VU метар со LM3915  (Read 4512 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
10 канален VU метар со LM3915
« Opened on 17.03.2012, Saturday, 20:22:37 »
Kолку мА трга 3мм сина лед диода?
И шо мислите убав ефект се добива за ву метар со сини лед диоди, или црвени и зелени?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
10 канален VU метар со LM3915
« Reply #1 on 17.03.2012, Saturday, 21:55:51 »
зависи од тип до тип, тоа го задава производителот, ама најчесто е околу 20-30mA од 2.5V до 3.3V
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
10 канален VU метар со LM3915
« Reply #2 on 18.03.2012, Sunday, 10:48:32 »
Kолку мА трга 3мм сина лед диода?
И шо мислите убав ефект се добива за ву метар со сини лед диоди, или црвени и зелени?

Повекето лед  VU метри се направени од зелени или жолти и за пиковите црвени ледици.Тоа е некој стандард.И тоа со нормални диоди.Плави,бели или некој други што се посјајни не се ставаат за ова намена.Таков е барем стандардот со повекето професионални уреди.Значи ,ако се посматра подолго време VU метарот треба да не дречи и да не го замара окото.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
10 канален VU метар со LM3915
« Reply #3 on 18.03.2012, Sunday, 16:16:34 »
Kолку мА трга 3мм сина лед диода?
И шо мислите убав ефект се добива за ву метар со сини лед диоди, или црвени и зелени?

Повекето лед  VU метри се направени од зелени или жолти и за пиковите црвени ледици.Тоа е некој стандард.И тоа со нормални диоди.Плави,бели или некој други што се посјајни не се ставаат за ова намена.Таков е барем стандардот со повекето професионални уреди.Значи ,ако се посматра подолго време VU метарот треба да не дречи и да не го замара окото.

Фала батка, а излезите од интегралното (лм3915) коло од ву метарот се наместени тамам за да ги врзам диодите, и да добијам ефект, или ќе треба да ги редам самиот диодите, за да добијам ефект? мислам оти ќе ме сватиш  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
10 канален VU метар со LM3915
« Reply #4 on 18.03.2012, Sunday, 18:41:10 »
Тоа ке зависи од тебе .Прво,ЛЕД треба да се постават на предната плоча на уредот и да бидат уочливи поради контрола.Обично се редат во линија и најдобро е за стерео појачувач да биде стерео -контрола со ЛЕД.Потоа,ВУ метрите треба да се калибрираат,односно да се подесат на напонското ниво за кое се врши контрола,да се означи *нула* и да се обележат пиковите(најчесто со црвени ЛЕД).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
10 канален VU метар со LM3915
« Reply #5 on 18.03.2012, Sunday, 19:13:31 »
мислам дека мислеше на нешто друго, мислам дека мислеше на тоа дали распоредот на нозете на лм3915 е паралелен, поточно дали прва лед диода е на 1 нога (пр ова само не дека е така) 2 со 2 лед и така натаму
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
10 канален VU метар со LM3915
« Reply #6 on 18.03.2012, Sunday, 19:30:56 (Edited 18.03.2012, Sunday, 20:26:58) »
Е, па побарај шема и штампа кај која диодите се во линија. Има на нет многу такви ;D

Еве како треба да се подесува нивото на излезите во сооднос напон за излез/број на диоди/вати.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #7 on 18.03.2012, Sunday, 23:01:15 »
Дада, гледам оти свативте шо прашвам. Дали секој излез е со ред наместен за да си светат.
Јас сакам да клам сини лед диоди да добијам ефект <------=------>, арно ама сакам на 1 излез да клам 2 лед диоди и да му дојдат како 2 ву метри, симетрични на 2те страни на кутијата(со 20 лед диоди сини).
Арно ама, ако неможи толку мА да дај на излез лм3915, тогаш да го прам со црвени и зелени диоди лед диоди, и само 10 диоди. Инаку прам според ова шема во атачмент шо е.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #8 on 19.03.2012, Monday, 00:26:14 »
Ти батка да не мислиш за Knight-Rider ?? ;D Ако сакаш да правиш украс тоа е лесно: врзи по две диоди во гранка (може и преку транзистор!!) па ставај и по пет диоди.Разместувањето на диодите може да биде какво што сакаш,а потоа со жици да ги поврзеш.Значи не мора на плочка да бидат! Еве ти една таква шема, со два ИК

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #9 on 19.03.2012, Monday, 01:03:09 (Edited 19.03.2012, Monday, 01:24:38) »
Елементите на плочка сакам да бидат, а лед диодите со жици ќе се носат до предниот панел на кутијата.  :) Неќам  Knight-Rider, нема да го постигнам тој ефект шо го сакам, барем јас така мислам.  :D
Ова шема ја имам видено, ама многу лед диоди има. Муабето ми е следен  ;D
Сакам да го има овај ефект <-----=-----> на левата страна на кутијата и истот овај ефект на десната страна кутијата. Вака да биди како на видеото, ама со 10 сини диоди на левата страна и 10 на десната.  Арно ама скапичко е ова лм3915,  ::) и си реков ако можи на 1 излез да клам 2 диоди.  :P
А по ова шемата твојата со лм3914 дали ќе го добијам то шо го барам, ама да е со СИНИ лед диоди??  ::)
п.с. стварно незнам зошто толку збеснав по сините диоди, ама мислам дека убај ќе бидат  :-X
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=qa0dWw_8xE4&feature=player_embedded
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 10 канален VU метар со LM3915
« Reply #10 on 19.03.2012, Monday, 01:26:06 (Edited 19.03.2012, Monday, 01:31:27) »
Црвена лимузина со бели тркала!? Фломастер во рака и нацртај си pcb/плочка ,само не по она твојана шема ,најди си друга со подобра влезна регулација! Тебе не ти треба ВУ метар,ами светлечка играчка .

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Абе знам дека е тро отпоќе комплицирано, ама ете така ме бендисва.
Дали би можело вака да се изведи (можи ќе треба пред диодата некое отпорниче) ??
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Абре на тие 10лед од ву метарот,додади уште 10 во серија со нив,значи на еден излез по две во серија и готово.На кутијата избуши 20 дупки,нареди од една страна,нареди ги другите од друга страна и готово,ете ти тоа што бараш.Немај гајле ќе издржи лм-от :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова ти е 1/2 шема од она што ти ја предложив.Ке работи,ама ти велам цртај си штампа по желба.А со тие плави лед само дреч- машина ке направиш,ништо друго.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Абре на тие 10лед од ву метарот,додади уште 10 во серија со нив,значи на еден излез по две во серија и готово.На кутијата избуши 20 дупки,нареди од една страна,нареди ги другите од друга страна и готово,ете ти тоа што бараш.Немај гајле ќе издржи лм-от :D

Малечко- епа тоа и ми е идејата, арно ама зато и прашвам колку тргат сините 3 мм лед диоди?
Дали ќе искрепи толку лм-от?
Јас гледав во даташитот за колото, ама не сум сигурен дали во точната табела гледав, поќе беа  :(
Абе батка, убо ќе дојди, не ме премислувај сега  :)
И ако велиш дека ќе работи, ќе напрам така.
Ако крепи лм3915 уште по 1 лед, та шема ќе ја прам, па ќе кажам резултати  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!