Author Topic: 2 пара слушалки на еден излез  (Read 830 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
2 пара слушалки на еден излез
« Opened on 25.11.2010, Thursday, 03:47:52 »
значи со брат ми кога гледаме некој филм, секој си носи слушалки за да си попушта/намалува кога сака а и дека обично гледаме филмови кога моите спијат па и заради тоа носиме слушалки. и сега има мака една... кога брат ми попушта на неговите слушалки на моите се намалува и обратно, па да дадете некој предлог како да се реши тоа...јас си мислев со два бафери да го направам тоа, ама па незнам колку ми е паметна идејата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се врззани на PC слушалките и ако имаш 5.1 картица подеси ја на квадрофонија картицата да работи и така не би требало да се случува оваа нуспојава ;). Ако и покрај овој предлог пак се случува истото, пробај напави посебни засилувачи за слушалки за тебе и за него, има доста интегрирани кола кои ја имаат баш таа намена, а повеќето од нив се напојуваат и од несиметричен еднонасоќен напон, така да можеш да ги направиш да работат и на напонот од самото напојување, шемите се прилично едноставни, со 5, 6, компоненти се најчесто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
компјутерот е оставен од хитлер на бегање ( :D ) па нема 5.1 звучна... а за појачало...дај предлог некој, дека неможам на нет да барам дека поминат ми е лимитот па ке треба да чекам цел ден за да ми отвори некоја страна...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве начекав некои интересни, избери си која сакаш ;).



Кај оваа првата можеш за операциски засилувач да искористиш било кој, NE5532, TL081, кој и да е, само да биде двоен или четворострук, ако сакаш да имаш стерео излези се разбира ;). Исто така не мора тој кондензаторот од 5uF да биде 5uF, може и 100nF да биде, не е проблем ;).

Code: [Select]
http://skema-amplifier.blogspot.com/2010/11/9-volt-headphone-amplifier-ne5534.html


Е оваа е подобра од претходната бидејќи е со NE5532, па можеш да ја напојуваш и од напојување за PC ;). Не се секирај за влезовите, можеш директно да врзеш вакви два засилувачи еден за друг паралелно за да можеш да имаш два засилувачи за слушалки ;).



По правило, треба да има buffer колото, а баферот теба да изгледа како на сликата погоре, значи да има еден операциски засилувач на влез од двете кола кои ќе го вршат засилувањето за левиот (или десниот) канал од слушалките, само што на оваа шема ќе треба на влезот да се додаде и кондензатор од 100nF пред влезот каде што пишува Input. Како и да е, може да се работи без тоа коло (иако „школски“ ако се работи, мора да се стави), но како што реков, не мора ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па оваа последнава шема што е бафери се сите како што рече ти...и јас се мислев со бафери да го правам....така да последната шема ке ја правам со некои измени.. :D фала за помошта...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2 пара слушалки на еден излез
« Reply #5 on 25.11.2010, Thursday, 21:37:17 (Edited 25.11.2010, Thursday, 21:39:01) »
па оваа последнава шема што е бафери се сите како што рече ти...и јас се мислев со бафери да го правам....така да последната шема ке ја правам со некои измени.. :D фала за помошта...

Па не мора баш бафери да ги правиш, можеш да им дадеш мало засилување, на пример X5 или X6, што е доволно барем според мене ;). Башка, тие двата операциски засилувачи што се (последните два, со жолтите отпорници), имаат засилување од X10 ;), не се бафери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."