Author Topic: Туториал: Менување/додавање на кулер на графичка картичка  (Read 2671 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со моментален(брз) лепак сигурно! ;D ;D ;D 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, тоа беше „брзо решение“, немав многу време за перипетии :P :D.

А зошто „гето кулерче“? Добар е кулерот, ball bearing е, проверено, од P4 изваден... не гледам причина зошто би бил „гето“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Обично ако нешто е накалемено а не е оригинално за мене е гето, немав намера да вреѓам :) дури е можно овој кулер подобро да лади и од фабричкиот. :)


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оваквите решенија одат подолго од самата графичка! Обично кулерите на сите графички се најслабата карика на системот и по квалитет и богами по квалитет! Секоја чест на поедини решенија , кои се обично и екстремно скапи!Често и јас вградувам дури и кулерчиња чиј габарит е   доволно поголем од предвидениот, само ако има место за такво нешто.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Сум калемел порано и јас кулери на графички со пасивен хладњак. :D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Обично ако нешто е накалемено а не е оригинално за мене е гето, немав намера да вреѓам :) дури е можно овој кулер подобро да лади и од фабричкиот. :)

За подобро, подобро лади, тоа можам и да го потврдам. По оптоварување на графичката со HeavyLoad во времетраење од околу половина час, графичката едвај беше млака ;).

И не го сватив како вреѓање... само чудно ми беше... гето... не би ми текнало да ја наречам така преправката :P :D.

Оваквите решенија одат подолго од самата графичка! Обично кулерите на сите графички се најслабата карика на системот и по квалитет и богами по квалитет!

Да, кај low end графичките картички, најчесто е така. Мало кулерче значи голем број на вртежи. Додади го на тоа и фактот дека сите се sleeve bearing и ете ти комбинација осудена на пропаст.

Често и јас вградувам дури и кулерчиња чиј габарит е   доволно поголем од предвидениот, само ако има место за такво нешто.

Најчесто има, да бидеме искрени ;). По куќиштава, најчесто ако има нешто плус на плоча, има само графика... или евентуално и LAN, ако му изгорел onboard-от :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."