Author Topic: Новогодишни сијалички  (Read 1880 times)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Новогодишни сијалички
« Opened on 24.12.2011, Saturday, 23:19:16 »
Најдов едни сијалчки најобични новогодишни од 150 мкд. Сијаличките работат не се во прекин ги проверив ама кога ќе ги уклучам на 220 не реагираат. Нешто е проблемот во електрониката во тоа пластичето најверојатно тоа интегралното што е црната точка :) . Има 4 различни бои вкупно се 100 сијалички прашањето ми е дали ќе можам некко да ги поврзам директ на 220 без тоа пластичето гледав нешто по 50 сијалички на гугл дека можи ама не ми е сигурно.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #1 on 24.12.2011, Saturday, 23:26:03 »
Јас имам направено така на едни мои сијалички, тоа плочката што е ми изгоре, па ги имав приклучено директно. Само наместо пластиката, јас имав ставено стартер од неонка, и постојано светкаа, како стартер што не сака да се упали.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #2 on 24.12.2011, Saturday, 23:27:05 »
Немој да ги поврзуваш дирекно!, од искуство ти кажувам  :)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #3 on 24.12.2011, Saturday, 23:33:39 (Edited 24.12.2011, Saturday, 23:37:33) »
Јас имам направено така на едни мои сијалички, тоа плочката што е ми изгоре, па ги имав приклучено директно. Само наместо пластиката, јас имав ставено стартер од неонка, и постојано светкаа, како стартер што не сака да се упали.
ај кажи ми поточно како :)
овие се сијаличките
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=Y0vo8RViO9M

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #4 on 24.12.2011, Saturday, 23:39:13 »
Би требало да може да се врзат директ, имам правено така, сликај внатре во пластиката да видиме што и како е...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #5 on 24.12.2011, Saturday, 23:44:18 »
Би требало да може да се врзат директ, имам правено така, сликај внатре во пластиката да видиме што и како е...
Ах :-\ не ми работи усб каблето не ќе можам да префлам.. Сијаличките се во 4 бои значи има 4 излези и еден директ што оди на фаза/нула. Грец НЕМА. Има само една најобична диода, 2 отпорници и 4 транзистори (или што и да се така личат ) на излез. И тоа интегралното. Ќе ме сватиш вака?  :-\ и тастерчето.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #6 on 24.12.2011, Saturday, 23:56:57 »
Јас имам направено така на едни мои сијалички, тоа плочката што е ми изгоре, па ги имав приклучено директно. Само наместо пластиката, јас имав ставено стартер од неонка, и постојано светкаа, како стартер што не сака да се упали.
ај кажи ми поточно како :)
овие се сијаличките
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=Y0vo8RViO9M

Ај да ги побарам каде ми се тие сијалички, ако ги најдам ќе пишам како е поврзано, зашто тие ми се така направени одамна, може има повеќе од 3 години и имам заборавено како оди поврзувањето, ќе ги побарам утре па ќе пишам :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Новогодишни сијалички
« Reply #7 on 25.12.2011, Sunday, 00:28:32 »
Сега видов на моите, накај сијаличките одат 5 жици, две од нив се врзани на едната жица од 220, три на другата, ама која е која не можам да одредам, пошто сите се иста боја, а сијаличките се закачени, не можам да ги вадам да мерам. Најверојатно сум гледал на плочката како се врзани кога сум го правел ова.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio