Author Topic: Пропелер  (Read 3910 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #15 on 22.07.2013, Monday, 00:20:56 »
па кога ке имам време ке пробам да направам некоја едрилица од стиропор, и ке видам можеби ке земам и електроника, а она за контакт ке видам но не сум од штип малку ке е проблем за патот.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #16 on 22.07.2013, Monday, 00:22:52 »
А од кој град си за да ти кажам, можи во твоја близина има друг аероклуб.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #17 on 22.07.2013, Monday, 00:30:48 »
не верувам дека во околината на виница или кочани има некој аеро клуб......
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Пропелер
« Reply #18 on 22.07.2013, Monday, 00:31:30 »
Јас имам готов труп од ојачан стиропор...модел на мустанг p-51, во тоа време ми изгледаше како најприкладен, едноставен и сл. Моторчето со четкици беше бидејќи имав такво со се перка (од мало хелихоптерче)...без четкици се подобри, ама треба да се купи и сл. Искрено ако налетам на 2 мали серво моторчиња...другите делови (3 канален приемник/предавател) од нешто ќе исвадам или ќе се снајдам, ќе пробам. :D
Стварно интересна работа, никогаш не сум успеал да довршам. А не е единствел модел што сум почнал и застанал поради парите :/

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #19 on 22.07.2013, Monday, 00:46:31 (Edited 22.07.2013, Monday, 03:23:14) »
За жал најблиско е штипскиот аероклуб и евентуално можи и во кавадарци да се контактира со нивната народна техника каде има добри моделари.

За сите заинтересирани што сакаат да градат авион или едрилица од стиропол можи на веб или на youtube  да ја разгледаат "hot wire foam cutting" техниката за сечење на стирополот. Има доста планови на интернет за изработка со ова техника.

stiffy  на Hobby King има микро серва што се за мали модели со цена од 2 долари и нагоре.
А на денешно време станиците со 3 канали све потешко се наоѓаат заради што сите оддат барем најмалку на 6 канални станици.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Пропелер
« Reply #20 on 22.07.2013, Monday, 01:35:10 »
Уба работа шо знајш ова, колку-толку се информирам. Микро серво ако е дојдено на 2 долари веќе немат пречка никаква, то е беспари xD

Јас од 8-9 год сечев стиропор со 2 лемилици поврзани со жица и жицата се загреваше...од 2те страни :D. Иначе сега имам (пред 4 год го напрајв) со отпорна жица, на постоље...ко фабричко за сечење стиропор, а со регулација струја-напон контролирам брзо, споро, прецизно...само веќе не го користам, ако пак се роди желба кај мене да довршам...тогаш :D

со 6 канали не ми се исплаќа да го купам...ќе заглавам дома барем 1 година ќе изгубам (ако не и појќе) од игла до локомотива ќе напрам на даљинско...се :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #21 on 22.07.2013, Monday, 13:30:41 (Edited 22.07.2013, Monday, 14:21:59) »
абе стиффу ти одма на големо си ојдел  ;D p-51 е тежок за изработка си можел да пробаш meserchmit bf-109. во секој случај јас ке пробам да направам едрилица, најверојатно од најлон а рамката од она дрво како оние проектите по техничко. патем flaps (не знам како е на македонски) се сметаат за еден канал или како 2 бидејки кај некои авиони имат две серва. на мене ми треба само минимум 3 канално далељинско, ресивер, ESC, мотор и 3 серва мислам дека ова не би требало да ме фати многу патем гарфилд пиши ми број од штипскиот аероклуб. можеби некој ден ке отидам до тамо да видаш што како. :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #22 on 22.07.2013, Monday, 14:37:37 »
MetallicA  најдобро е да изработиш едрилица од стиропол ке ти биде полесно за работа, најлонот е проблематичен за лепење и за цврстината.

Дрвото што се користи за изработка на моделите  се вика Балза и има мала тежина.

Флапс „ flaps“ кај авионот се смета како еден канал а се поставуат  две серва за поедноставување при градбата, но тебе не тие потребен флапс него Елерони „aerilons“ за полесно управување.



Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #23 on 22.07.2013, Monday, 14:50:26 (Edited 22.07.2013, Monday, 14:57:27) »
прво и јас си мислев од стиропор ама незнам каков, ке биде ли од оној пресуваниот за изолација што го ставааат по куките? истотака сум слушнал дека балза дрвото е најдобро за изработка на авиони но не знам дали ке најдам во македонија, a и да најдам ке треба да ја носам на ласерско сечење.и да моја грешка флапс се користи за намалувањењ на брзината со тоа што се издолжуваат и се поставуваат по одреден агол, за свртување се користат aileron.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #24 on 22.07.2013, Monday, 15:12:01 »
Па јас ги барам колку да ги имам да не ми притребаат за нешто инаку дај кажете каде има освен на ebay, и некој интересен летечки проект

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Пропелер
« Reply #25 on 22.07.2013, Monday, 15:42:14 »
MetallicA стиролол се користи со средна густина поради тежината, но сепак и тоа зависи што  модел сакаме да правиме.

Балза можи да се најде во Македонија по Аероклубовите но треба да се праша кој има за продавање поради тешкотијата при набавка на истата.

 Kevin погледни на Hobby King имаат доста работи.

Code: [Select]
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.asp

Дали сакаш да изработиш едрилица или авион за да ти дадам некој добар план.



Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #26 on 22.07.2013, Monday, 17:08:13 (Edited 22.07.2013, Monday, 20:59:06) »
кога сум веке тука дај и на мене некој план за едрилица со распон на крилата од околу метар до 1.5 метра. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Пропелер
« Reply #27 on 22.07.2013, Monday, 17:23:29 (Edited 22.07.2013, Monday, 17:26:28) »
Кога сме веке кај моделиве,на Форумов имаме посебна рубрика за ова намена и бидејки отидовте во офф-топик,отворете си таму еден нов пост и тема ,па префрлете се таму.Еве една тема блиску до вашата:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8691.0


Споено мислење: 22.07.2013, Monday, 17:26:28
не верувам дека во околината на виница или кочани има некој аеро клуб......

Обидете се во Народна техника во Штип или Берово !!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #28 on 22.07.2013, Monday, 21:18:17 »
kevin изгледа во конрад има вакви пропелери, и други резервни делови, провери кај нив
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Пропелер
« Reply #29 on 22.07.2013, Monday, 23:41:50 (Edited 22.07.2013, Monday, 23:43:46) »
MetallicA стиролол се користи со средна густина поради тежината, но сепак и тоа зависи што  модел сакаме да правиме.

Балза можи да се најде во Македонија по Аероклубовите но треба да се праша кој има за продавање поради тешкотијата при набавка на истата.

 Kevin погледни на Hobby King имаат доста работи.

Code: [Select]
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.asp
Авион ама немора на далечинско управување но проблем се пропелерите....

Дали сакаш да изработиш едрилица или авион за да ти дадам некој добар план.




Споено мислење: 22.07.2013, Monday, 23:43:46
kevin изгледа во конрад има вакви пропелери, и други резервни делови, провери кај нив
кои се тие конрад дајте линк од нивниот веб-сајт