Author Topic: Потребна ми е помош за проект за натпревар  (Read 2061 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Потребна ми е помош за проект за натпревар
« Opened on 25.03.2013, Monday, 21:14:18 (Edited 25.03.2013, Monday, 21:33:57) »
Здраво! Сакам да ми дадете некоја идеа за да направам ако ми се допаднат од нив нешто!За на натпревар ми се професоровт веќе ме пријави! Досега имам направено Електронски трепкач (мал и голем) Индикатор за вода (мал и голем) Едноставен уред за на натпревар мие!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Насловот на темата личи како да се давиш во вода  ;D ;D ;D
Жан

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Насловот на темата личи како да се давиш во вода  ;D ;D ;D
Вие кажете што да направам насловот не е важен!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Објасни подетално што би сакал и што би можел ти да направиш, едноставен или комплициран уред, аналогна или дигитална електроника, нешто корисно или нешто интересно за гледање?
Жан

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Објасни подетално што би сакал и што би можел ти да направиш, едноставен или комплициран уред, аналогна или дигитална електроника, нешто корисно или нешто интересно за гледање?
ете

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Жан


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ти со нас мајтап си играш или ?!
Насловот на темата ти е тотална грешка, убаво ти кажа Zan на што личи :D
што точно тебе те интересира, дај ни некој правец, па после ќе видиме што како, не ни кажа за каков натпревар се работи, од кој тип
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ти со нас мајтап си играш или ?!
Насловот на темата ти е тотална грешка, убаво ти кажа Zan на што личи :D
што точно тебе те интересира, дај ни некој правец, па после ќе видиме што како, не ни кажа за каков натпревар се работи, од кој тип
За тип на натпревар од категорија на техничко што е на 6 следниот месец ми треба нешто едноставно но да биди убаво

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ќе изгледа толку убаво колку што си ти способен убаво да го направиш, идеата со натпреварите е секој да си изработи нешто самостојно, се додека не ни дадеш конкретен правец, ние нема да можеме никако да ти помогнеме, ако ни ти сам не знаеш што сакаш ќе го прашаш тој што те пријави како те пријави и зошто те пријави кога ти ништо не знаеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Побарај по форумов, имаше од бонитехна мислам дека едноставен проект рулет...лесен за изработка, ќе го спаковаш во кутивче од крем (кружно) само диодите ќе се гледаат и тастерот. Јас го изработив за 45 мин од ништо, направив плочка избушив склопив, плус 15 мин за кутијата :P ;)

Малце попаметно би било тема, да не насочиш па да знаеме што да ти помудиме па овде има доволно проекти и искусни луѓе да ти помогнат :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна ми е помош за проект за натпревар
« Reply #11 on 26.03.2013, Tuesday, 00:58:58 (Edited 26.03.2013, Tuesday, 01:30:41) »
Абе го збрлавевте дечково ;D ;D А ти како нов читај малку и отворај теми на Форумов.Еве од мене две згодни направии.Иначе,Бонитехна не направи прва електронски комплети за 8 одд.ами Народна Техника -Велес  8) Побарај малку на Форумов имам ставано повеке вежби за натпревари.

Линкови:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7874.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5412.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3231.0

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Хах, со цело должно поштовање, јас знаев за бонитехна и политехна додека во 8мо не ни имав техничко :P

Кевин, за тоа што ќе ти фати око, изработи го...супер проектчиња се :))

извини за офф топик...Батка како што си поврзан со народна техника и слично...дали може да се најдат ракетни полнења за една употреба? :D


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна ми е помош за проект за натпревар
« Reply #13 on 26.03.2013, Tuesday, 18:04:50 (Edited 28.03.2013, Thursday, 16:43:34) »
Ракетни полнења и цели макети произведуваат Народните Техники во Кавадарци (барајте го Младен или Ташо) и Берово.За натпревари обично од нив добиваме мотори и макети за ракетно моделарство.

Споено мислење: 28.03.2013, Thursday, 16:43:34
Народна Техника - Велес  произведува електронски комплети за натпреватите по Електроника  на Државните натпревари.Така ке биде и годинава.