Author Topic: Барам некој компетенен кој би можел да ми изработи плочки  (Read 1469 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Барам некој компетенен кој би можел да ми изработи плочки
« Opened on 07.12.2011, Wednesday, 13:33:50 (Edited 07.12.2011, Wednesday, 14:14:24) »
Ги имам шемите на дадените проекти, воедно имам и некој слики како треба да изгледа плочката , па би сакал да ги изработам во неколку примероци.Благодарам Однапред

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дај постави ги шемите,ако не се многу сложени ќе ти помогнеме...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Тоа што сакаш да го правиш е студиска опрема, плус се работи за мали сигнали, има многу замки на кои може да паднеш (распоред, вкрстување водови, распоред на масите...), размисли дали ќе ти е поефтино да нарачаш бар една плочка и после да ја клонираш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сум видел правена и сум правел таква опрема,ама студиска *home made *опрема не бидува на ова ниска цена на готовата опрема.Ако сакаш аматерски да се занимаваш тоа е ОК,ама за поозбилна работа не ни помислувај.Пред се што сам не знаеш ништо околу електрониката,а и мерењето ,подесувањето се макотрпна работа.Плус тоа фабрички направената опрема користи многу подобри,поквалитетни и пред се брендирани делови,кои на пазарот во КИТ-форма не се преодаваат.Ако некој го тврди спротивното дебело се лаже.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
би сакал некој да ми помогне околу создавањето на плочките,а тоа околу собирање на самите компоненти и квалитетот на компоненти ке одлучам јас.На пазарот моментално има излезни и влезни трансформатори кои што ги користат НАЈГОЛЕМИТЕ фирми кои конструираат аудио опрема.Carnhill ,Sowter, Edcor итн...се клонови на некогашните аудио излезни и влезни трансформатори кои што се користеле и се користат во најквалитетната опрема на пазарот.Сепак да се вратиме на темата, дали би било возможно да се направи некоја плочка, и дали сигурно е возможно ако имам еден примерок од истата?Благодарам однапред.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш ли монтажни шеми од нив?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Значи тој нема ништо, има само елктрична шема во три дела и од неа треба да се нацрта таа една плочка :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи тој нема ништо, има само елктрична шема во три дела и од неа треба да се нацрта таа една плочка :)

Од готовите плочки може да се реконструира повтроно ППК-то, дури и од монтажна шема. Ама ако нема ништо од нив, ќе треба да се прават целосно нови плочки, а тоа и не е баш така лесен процес, особено ако имаат многу компоненти. Кај студиска опрема и те како треба да се пази на распоред на компоненти, големина на ППК, дизајн на ППК, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."