Author Topic: Која цена би било составување на аудио апарат?  (Read 1630 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Значи ме интересира колку би коштало склопување на аудио компресор и еквилајзер,значи све обезбедено од моја страна шема, плочка итн...лајк сум за читање на шеми , а воедно и не ми се даваат многу пари за професионален леткум па би сакал да знам дали знае и може некој да склопи некој нешто такво?Благодарам Однапред.Поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се разбира дека може да се склопи такво нешто, но моментално поевтино ќе ти биде да си купиш два одделни уреди (или еден цел, зависи што имаш на ум), плус, склопувањето на вакви уреди бара многу тестирање и проверување, а крајните разултати може да се поразителни за студиска употреба :S. Затоа обично вакви уреди се купуваат готови. Освен ако не станува збор за домашно студио на некој музичар кој сака да направи некои чудни звучни ефекти или нешто слично, тогаш (во овој случај) е оправдано самоградењето на вакви уреди со специфични карактеристики. Но ако се сака да се постигне високо ниво на довреливост на оригиналниот звук, скоро секогаш најдобра опција е купен производ одколку направен.

Не ме сваќај погрешно, не сум против самоградителството на уреди за студиска употреба, баш напротив, јас си имам лично за мене направено две аналогни сајзерчиња (ако може така да ги наречам ;D), ама тие не спаѓаат во класата на „профи студиска опрема“, иако може да се користат како дел од професионална опрема, но сепак, првичната намена не им е таа. Јас си ги користам за генерирање на некои звучни ефекти што јас лично како аматер-музичар ги користам, не верувам дека на некој друг би му се допаѓале ;) (или евентуално селектирана публика ;D). Значи, мојот краен заклучок би бил, да, би правел, но само за мене, бидејќи ќе знам да си го „наштимам“ уредот да ми звучи јас како што сакам, но најверојатно нема да можам за друг да го направам истото :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
работата е што се работи за веке направена плочка т.е комплетен кит со најбитните делови што треба да се вметнат на неа , а останатите поефтините делови се купуваат во зависност од шемата.Ова се веќе проверени ревизии на некој од vintage компресори...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А, добро, тоа е веќе друга работа, јас мислев дека станува збор за цел дизајн, од дизајн до реализација ;).

Би можел да ти помогнам со склопувањето, но не во наредниов месец (можеби до средина на септември ќе се пролонгира тој „месец“ ;D). Потоа сум послободен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Не ми се брза мене воопшто ја барам компететна личност околу ова, бидејки поприлично се скапи компонентите што се користат при склопување на овие компресори и не би сакал да ризикувам.човек кој ке ми објасни што е како, ке му покажам и мислења од луге итн...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа тогаш, нема проблем, кога ќе сакаш да го склопуваш уредот, пиши на форумов, па каква ќе биде помошта (дали лично или преку форумов), тоа ќе се види врз база на големината на проектот и некои други работи ;).

Како и да е, тука сме за помош ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Од кај си? ако си од ск или од кичево можа да ти помогна

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
од Скопје сум , дефинитивно би сакал да разговараме за што се работи , да ти покажам за што се работи итн...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
важи не е проблем, од другиот понеделник ќе бидам ск, па пиши пм потсетиме да се преорганизираме.

stefanjanevski

  • Guest
И јас можам да ти пружам помош од тоа што го знам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
шо напрај до кај си ?

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
па моментално ми стигаат PCB's од секаде - од светов.Полека полека се собирам,многу проекти се во прашање, иако некој се и по неколку парчиња(исти).Ке те известам благовремено кога ке почнам да ги собирам компонентите,зашто 90% од компонентите ке бидат од странство.Поздрав момци