Author Topic: Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V  (Read 1806 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V
« Reply #15 on 27.05.2010, Thursday, 17:50:39 (Edited 27.05.2010, Thursday, 17:53:33) »
Мене не ми е јасно како интегралец за аудио засилувач се користи како RF засилувач на 100KHz кога аудио засилувачите засилуваат многу помалце од 100KHz ? Зборам за шемата од емитер
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па можеби има горна гранична фреквенција од 200 или 300KHz. Некои аудио миксети (особено поквалитетните) се прават со горна гранична фреквенција од 50, па дури и 70KHz. ова е оправдано бидејќи инженерите кои ја дизајнирале мискетата сметаат дека фреквенциите над 20, односно 22KHz, не можеме да ги чуеме, но можеме да ги „осетиме“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Проблемот може да се реши вака: Се земаат високонапонски керамички кондензатори (оние од 2KV што се да речам еве плавите (најчесто се плави) и со капацитет од редот на десетина нано фаради. Се зема еден трофазен утикач и во него се ставаат два кондензатори помеѓу сите фази и утикачот како таков се става во некој трофазен штекер и решен проблем со фазите :) Ќе се фаќа и на другите фази дури и кај комшиите :D

Добро решение, така на било која фаза ќе го има сигналот. Мислам дека на двете фази ќе биде малце подослабен.?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Здраво
ги имам плочките од овој уред на истите се залемени сите елементи и заглавив кај калемите, потоа најдов од телеком стари феритни лонци како што се опишани, но проекот не се доврши од субјективни причини.
КОј е заинтересиран за овој склоп, нека се јави со порака.
поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да Ве разочарам: шемава е моја,веројатно ДХ-ер ја превзел од Форумот на Електроника.ба.Можеби и не е така,ама по текстот(првата страна) ,она ишлаканото е мое. Да ви кажам дека со ова влезно ИЦ -ЛМ566 нема да работи.Има неколку финеси кои треба да се преправат за да работи.Да не Ве разочарам - нема ни три ,ни два ,ниту еден трансформатор да поминете со ова.Можна е комуникација во куќа или стан,зграда. Случајно го видов ова.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Аудио комуникација преку електричната мрежа - 220V
« Reply #20 on 29.07.2010, Thursday, 16:37:19 (Edited 29.07.2010, Thursday, 16:45:42) »
Аха значи само во рамките на една куќа. Шемата искрено не знам од каде е превземена а мене ми ја даде пријател уште пред 3 години и пред неколку месеци чепкајки низ ЦД-ата ја најдов. Иначе да ја има и на тој сајт.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа значи подобро да се симнуваме горе долу низ зградата одколку да го правиме ова, ако не повеќе барем ќе набиеме малку кондиција ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има шеми кои може да се пробаат,ама не сум се занимавал одамна со ова проблематика.Ке најдам нешто,имаше една француска -од *Ле Радио*,старо,добро списание,во кое имаше добра шема,а секако тука се и русите кои имаат највеке испробано варијанти.