Author Topic: Ласерска диода од CD режач  (Read 1053 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ласерска диода од CD режач
« Opened on 23.11.2013, Saturday, 17:33:14 »
Колеги ако може само едно прашање значи отворив двд ром и му ја извадив ласерската диода која е со 3 пина на првиот и на третиот пин поврзав напон од мојот стабилизиран извор на напојување вредноста на напонот беше два волти и ласерската диода светеше не светеше јако бидејќи јас и ѓи имав извадено двете леќи тоест нели едната е леќа за одбивање а другата е призма.Добро таа си работеше но потоа кога од ЦД режачот ја извадив ласерската диода таа нејќеше да свети ич а ја поврзував исто како горно наведеното.Го зголемив малку напонот до пет волти но таа не светна.Можно е прегорена.Е сега мое прашање е како омски да ја измерам дали е исправна.Мерев со мултиметар уклучен на диодно подрачје не покажуваше ништо мултиметарот.Коментар за ова дали треба така или не.Инаку имам и ДВД режач но пред да му го извадам ласерот јас сакав да се пробам со овие послаби ласерски диоди.Инаку сум чул дека кога со оптиката ќе се фокусира светлината од диодата од ДВД режачот бидејќи е таа јака ќе гори нели така реже.Е сега знам дека ќе ми треба драјвер.Драјвер имам тоест има доста шеми на интернет.Е сега ако може да ми одговорите на моето прашање за омското испитување.Благодарам однапред.И благодарам за разбирањето. ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ласерска диода од CD режач
« Reply #1 on 23.11.2013, Saturday, 17:44:52 »
таа другата диода вероватно ти  е прегорена, многу и е 5 волти, тие како што знам работат на 2 или 2,5 волти.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ласерска диода од CD режач
« Reply #2 on 23.11.2013, Saturday, 17:53:29 »
Да како и што си мислев несакајќи ми беше пуштен стабилизаторот на пет волти светна и се угаси чао пријатно толку и било.Кога ќе го растурам пак двд режачот кој ми е скоро како нов ќе ви пишам што како и дали треба некоја помош.Благодарам за одговорот Dx-er.Само ме осигуравте во тоа што мислев. ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш