Author Topic: CD-ROM како CD-Player  (Read 968 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
CD-ROM како CD-Player
« Opened on 29.11.2011, Tuesday, 15:57:30 »
Здраво,
знае ли некој дали може CD-ROM ili DVD-ROM некако да се поврзе со звучници и да се користи како CD-Player, без да има никаква врска со компјутерот.

Позз.  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #1 on 29.11.2011, Tuesday, 16:08:40 »
може да се искористи стар CDром што имаат повеќе копчиња од предната страна за плеј, пауза и такви работи....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #2 on 30.11.2011, Wednesday, 02:04:23 »
Вака нешто: ЦД ром постар.со вакви копчиња напред и позади на бр.4 е аудио излезот лев и десен.Напојување со 12 и 5V

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #3 on 30.11.2011, Wednesday, 02:24:44 »
Имав една шема со PIC контролер и дисплеј кој можеше да се користи за контрола на CD плеерот од CD-ROM-от преку IDE интерфејс, ама не се исплати да се прави :S. D/A конверторите на CD-ROM-овите се многу евтини и звукот е... прилично лош :S. А искрено, сега баш ја барав шемата и не можев да ја најдам, инаку ќе ја поставев, ама не знам каде ми е :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #4 on 30.11.2011, Wednesday, 14:12:18 »
Tаа шемата што е даденеа е само за напојувањето да го направиш за CD ромот, а после како оди приклучувањето, знам имаше еден другар вакво несто направено во едно фичо, го прашував јас како го има направено, само викаше дека треба многу лемење и поврзување :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #5 on 30.11.2011, Wednesday, 14:35:32 »
Tаа шемата што е даденеа е само за напојувањето да го направиш за CD ромот, а после како оди приклучувањето, знам имаше еден другар вакво несто направено во едно фичо, го прашував јас како го има направено, само викаше дека треба многу лемење и поврзување :D

Ако не, побарај на net, можеби има спецификации кои напонски нивоа (најверојатно GND и 5V) треба да се донесат до IDE интерфејсот за да може да има функции како play, pause, stop, next, previous ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #6 on 30.11.2011, Wednesday, 14:58:58 »
Абе зошто комплицирате толку кога работата е многу едноставна, ти треба само еден постар CD-ROM со излез за слушалки и контрола за volume, play/next и stop/eject и едно напојување од PC за да го напојуваш CD-ROM-от. Поврзувањето знаеш како оди сигурно, а ако не знаеш пиши ќе објаснеме и тоа ;).

Еве како треба да изгледа CD-ROM-от:


Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #7 on 30.11.2011, Wednesday, 15:29:22 »
За напојување може да се искористи и компјутерското напојување, но кај мене CD-ROM-от нема копчиња за плеј, пауза и тн. Дали може преку IDE кабелот да се прават тие команди, или мора исклучиво таков CD-ROM.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #8 on 30.11.2011, Wednesday, 15:32:02 »
Дали може преку IDE кабелот да се прават тие команди, или мора исклучиво таков CD-ROM.

Да, тие команди може да се задаваат и преку IDE кабелот, само не знам како :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #9 on 30.11.2011, Wednesday, 16:01:15 »
А дали може наместо напојување од компјутер да се земе напон од акомулаторот и да се намали до посакуваниот напон, од 12 волти и од 5 волти?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #10 on 30.11.2011, Wednesday, 16:13:41 »
А дали може наместо напојување од компјутер да се земе напон од акомулаторот и да се намали до посакуваниот напон, од 12 волти и од 5 волти?

Можеш да го изведеш тоа со 7805, за повеќето CD/DVD-ROM-ови 1A е повеќе од доволно, иако некои бараат и повеќе, на горната налепница од CD/DVD-ROM-от пишува колку струја влече уредот од секој од rail-овите, од 12V-ниот и од 5V-ниот.

Баш сега нешто Google-ав, ова не може да се изведе со „многу лемење“ како што ти нагласил другар ти. Треба да има контролер кој ќе му задава пакетски команди на CD/DVD-ROM-от за да може истиот да пушта аудио CD-иња. Така да, не е возможно да се изведе само со лемење и преспојување на пинови, потребна е и контролна логика за генерирање на пакетите (најпросто е да се изведе со микроконтролер, има online проекти со вакви изведби, ама мислам дека не се исплати, барем не во денешно време, повеќе ќе те коштаат самите делови одколку да бараш на старо CD/DVD-ROM со play копче :S).

И уште една работа што ја прочитав online, некогаш производителите не го ставаат play/stop копчето на CD/DVD-ROM-овите, иако CD/DVD-ROM-от има хардверска поддршка да пушта аудио CD-иња независно од PC-то. Така да, расклопете го CD/DVD-ROM-от и видете дали веднаш до eject тастерот има празно место за уште еден тастер. Ако има, пробајте монтирајте тастер (или жички, колку за проба) и видете дали ако имате поставено аудио CD внатре ќе почне CD-то да свири ;). Но, пазете, на местото каде што го прочитав ова, некои луѓе се жалеа дека си ги зезнале CD/DVD-ROM-овите со краткоспојување на овие две лемни места, така да, не значи дека ова е 100% сигурен метод, но според мене е многу поевтина варијатна одколку да правите цел проект со некој микроконтролер само за да имате некој евтин CD плеер и вреди да се проба, барем ако имате на располагање некој CD/DVD-ROM кој не ви треба или ви е фазла ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #11 on 30.11.2011, Wednesday, 16:59:17 »
А дали може наместо напојување од компјутер да се земе напон од акомулаторот и да се намали до посакуваниот напон, од 12 волти и од 5 волти?
Шемата е дадена за да можеш да направиш самиот  стабилизатор за 12V 1A и 5V 0,5А Напојуањето може да се изведе иод едно трафо 12V мин 2 А.Значи трафо,грец,елко 2200MF и два стабилизатора -7812 и 7805 кои ке земаат напон паралелно од електролитскиот кондензатор.Преку ИДЕ кабелот не може туку така да се даваат команди,туку постои контролер за таа намена на самата матична.

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: CD-ROM како CD-Player
« Reply #12 on 30.11.2011, Wednesday, 18:29:50 »
Со CD-ROM-от погоре на сликата може да се пуштаат само аудио CD-ња, не и MP3. Јас го имам поврзано директно на главата на касетофон од автомобил. За да пушташ само аудио CD-ња не ти треба ништо друго освен само да го поврзеш CD-ROM-мот на напојување, да ставиш во него аудио CD и на излезот за звучници да ги приклучиш звучниците. :)