Author Topic: Boot-ирање од USB на компјутер кој нема таква способност (особина)  (Read 1016 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Boot-ирање од USB на компјутер кој нема таква способност (особина)
« Opened on 04.02.2010, Thursday, 14:17:14 (Edited 27.07.2010, Tuesday, 22:41:18) »
Самиот наслов кажува дека ова е туторијал кој ќе ви овозможи да бутирате од USB Flash Drive на компјутери кои немаат опција/способност/особина за бутирање од USB. Имено туторијалот е лесен за следење кој е направен на начин кој може да го разбере и човек кој не е запознаен со работата на компјутер. Во фајлот во атачментот е закачен туторијалот во PDF фајл кој е изработен од мене и потребните фајлови да го проследите целиот туторијал.

Се надевам дека ова ќе ви помогне и би сакал да пишете доколку го имате искористено овој туторијал.

Копирањето/Редистрибуцијата на туторијалот е дозволено/а се додека го копирате оригиналниот фајл и не ги присвојувате заслугите за неговата изработка.

ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нешто не е во ред, не можам да го симнам фајлот, не знам што може да биде проблемот, направив disable на NOD-от, но сепак не може да го зачува. Не јавува никаков тојан или нешто такво (false positive), но сепак не можам да го зачувам. Пробав да ја рестартирам машината, повторно ништо :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
фајлот е презакачен и нема тројанец сега.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знам барем двајца што *витосаа* по еден УСБ кога бутираа со него.Подобро најдете туторијал како се прави бутабилно ЦД за оперативен систем.Ги има на куп по интернет и се во *ЛИТЕ* варијанта.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Знам барем двајца што *витосаа* по еден УСБ кога бутираа со него.Подобро најдете туторијал како се прави бутабилно ЦД за оперативен систем.Ги има на куп по интернет и се во *ЛИТЕ* варијанта.

Друже тоа што човекот си имал worm на усб-то нема врска со тројанецот во архивата која беше претходно закачена.
Инаку фајлот е можно да се зарази и од самиот хост сервер каде се качуваат, пошо кај мене во ПЦ нема тројанец фајлот.
Додека овој туторијал е најповеќе за компјутерите кои се пентиум 2 и 3 кои немаат опција за бут од усб, или немаат вградено цд-ром/двд-ром, па мора да користат усб.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Друже не се работи за црв,туку во друго е проблем - во хардверот на УСБ стиковите.Секој УСБ не е погоден за бутирање.Тоа се докажа малку поодамна.Има решение и за бутирањето на постарите компјутери.Наједноставно е да се побара софтвер и да се флешува биосот.Дури и постарите биоси се флешуваат,а за бутирањето со флеш не сум баш присталица.Мислам дека е подобро да се користи некоја портабл варијанта  на ОС и да се искористат некои опции кои се нудат.За П1 или 2 не знам дали вреди толкав труд.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Boot-ирање од USB на компјутер кој нема таква с
« Reply #6 on 02.08.2010, Monday, 19:24:25 (Edited 02.08.2010, Monday, 19:26:24) »
Друже не се работи за црв,туку во друго е проблем - во хардверот на УСБ стиковите.Секој УСБ не е погоден за бутирање.Тоа се докажа малку поодамна.Има решение и за бутирањето на постарите компјутери.Наједноставно е да се побара софтвер и да се флешува биосот.Дури и постарите биоси се флешуваат,а за бутирањето со флеш не сум баш присталица.Мислам дека е подобро да се користи некоја портабл варијанта  на ОС и да се искористат некои опции кои се нудат.За П1 или 2 не знам дали вреди толкав труд.

Тоа за хардверот незнам, јас досега имам користено најразлични усб-а од нонејм марки до кингстон и апацер за бутирање и со ниеден сум немал проблем, дури ги имав искроситено да бутирам инсталација на мек оперативен на мојов лаптоп во потпис и све си помина без грешки.
Инаку моментално имам 2 перманентни усб-а од кои на едниот имам BackTrack v3/v4 дуалбут линукси (Zeppelin 2GB марка), а на другиот имам Windows 7 (Apacer 8G марка).
Инаку околу биосите за постарите компјутери има само по 2 максимум 3 едиции на биосот од кога е излезена матичната и толку не се апдејтираат повеќе. Знам од искуство, еве за лаптопот во потпис имаше само 2 едиции од кога го зедов пред 3 години и толку нов нема.
А околу трудот е релативно, на мене ми се исплатеше поради тоа што нема потреба сега да купам рутер/огнен-зид.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA