Author Topic: 3Г УСБ модем  (Read 699 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
3Г УСБ модем
« Opened on 09.09.2010, Thursday, 16:19:10 »
Дали некој знае како 3Г УСБ модем ALCATEL Х200D што работи само со картичка од ОНЕ да се направи да работи со сите оператори. Ама истото да можам да го направам дома сам без да го носам по сервиси за декодирање .

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 3Г УСБ модем
« Reply #1 on 09.09.2010, Thursday, 19:30:46 »
тие немаат внатре картички од фирмите, нешто како сим ?
јас имам такво чудо видено :)
како стикче но се ставаше од страна картичка ( сим ) од мобилниот и имаш на пц
е сега како е незнам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3Г УСБ модем
« Reply #2 on 09.09.2010, Thursday, 20:37:59 »
Не знам дали и стиковите имаат начин да се декодираат, ке мора да прашаш некој сервисер
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: 3Г УСБ модем
« Reply #3 on 09.09.2010, Thursday, 21:55:12 (Edited 09.09.2010, Thursday, 22:22:38) »
значи вака  изгледот е скоро ист како на мемориско стикче а и има можност да се додаде мемориска картичка (кај мене од 4 ГБ микро СД) а се поврзува преку мрежите на мобилните оператори и можеш да користиш интернет може да се користи и во припејд  во постпејт ама ако се стави картичка од друг оператор бара некој NTC код јас успеав да најдам некои кодови по форуми на интернет ама тие со 12 бројки а мени ми треба со 10 па затоа си помислив ако некој знае и може да ме насочи негде.