Author Topic: Проблем: Power Surge On Hub Port  (Read 1902 times)

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Проблем: Power Surge On Hub Port
« Opened on 14.05.2010, Friday, 19:26:29 (Edited 14.05.2010, Friday, 19:30:22) »
Овој проблем ми се дешава веќе подолго време. Искача како балонче доле десно . Кога ке кликнам на балончето иска4а прозорец . Проблемот е што на усб портите не можам да вклучам БЛУТУТ, ниту печатачот може да се пушти, башка што и нонстоп искача ова балонче и иде по нерви. Ве молам некој дали знае како да го решам овој проблем. Ви благодарам однапред.

Споено мислење: 14.05.2010, Friday, 19:30:22
еве слики од проблемот.,

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #1 on 14.05.2010, Friday, 19:32:22 »
На лаптоп се случува ова или...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #2 on 14.05.2010, Friday, 19:40:56 »
Може да биде проблеми со дриверите за усб.ако користиш windows7 не ти се потребни инсталација на дривери.Пред некое време имав сличен проблем не ми го препознаваше стикот.го ресив проблемот со update na windowsot.(користам windows xp)
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #3 on 14.05.2010, Friday, 19:49:48 »
или готов ти е портот или нештоимаш приклучено што влечи повеќе од потребното
пробај реинстал на драјвери
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #4 on 14.05.2010, Friday, 21:59:43 »
Може некое неисправно USB драјвче што си го ставил порано да го има оштетено портот или hub-от што е внатре (и отпорникот што ја регулира струјата). Скоро е невозможно да го поправиш ако не знаеш кој е и каде е тој отпорник така да ако се работи за десктоп компјутер најдобро е да си купиш нова PCI картичка со 4 USB портови.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #5 on 15.05.2010, Saturday, 00:23:20 »
Користам десктоп компјутер и имам оби4но XP,  само темава ми е сменета, поради естетика. Имам Foxcon  матична, на сите усб порти може да се пушти само усб стикче, ама друго нешто од типот на принтер или блутут не прима. Борче како да го имплементирам PCI то со 4 усб порти? Благодарам однапред.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #6 on 15.05.2010, Saturday, 01:56:43 »
Има такви PCI USB картички скоро секаде во продавници за компјутерска галантерија и во продавници за електроника и не е скапа, се става во слободен PCI слот во компјутерот, мислам на Foxconn има барем еден слободен PCI слот ако не ти е искористен со нешто што не верувам бидејќи Foxconn се скоро сите со се интегрирано на нив.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #7 on 15.05.2010, Saturday, 02:07:43 »
Флеш драјвови работат а друго несака ??

Microshit WInblows е отиден.

Тестирај со некое Live CD на Убунту да видеш дали друго ќе ти препознае.
I reject your reality and substitute my own.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #8 on 15.05.2010, Saturday, 04:37:43 »
Не е до оперативниот систем, до матичната плоча е најверојатно, скоро секоја Foxconn матична плоча што сум ја начекал имала проблеми, тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #9 on 15.05.2010, Saturday, 13:38:50 »
Не е до оперативниот систем, до матичната плоча е најверојатно, скоро секоја Foxconn матична плоча што сум ја начекал имала проблеми, тоа е тоа :S.

Дали имаш тестирано со друг оперативен систем за да можеш со сигурност да ја кажеш горната изјава ?

И јас сум се среќавал со вакви проблеми оти сум ПЦ сервисер. Проблемот 90% од времето бил Winblowsot, а тие 10% одат на раљсипани блутут адаптери или што ти знам уште не.

Доколку е расипана матичната, веруј дека никаков USB уред нема да прими.
I reject your reality and substitute my own.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #10 on 15.05.2010, Saturday, 14:26:58 (Edited 15.05.2010, Saturday, 14:29:36) »
Не е до оперативниот систем, до матичната плоча е најверојатно, скоро секоја Foxconn матична плоча што сум ја начекал имала проблеми, тоа е тоа :S.

Дали имаш тестирано со друг оперативен систем за да можеш со сигурност да ја кажеш горната изјава ?

И јас сум се среќавал со вакви проблеми оти сум ПЦ сервисер. Проблемот 90% од времето бил Winblowsot, а тие 10% одат на раљсипани блутут адаптери или што ти знам уште не.

Доколку е расипана матичната, веруј дека никаков USB уред нема да прими.

Не, најчесто не сум тестирал и со друг оперативен, ретко некогаш да инсталирам Ubuntu и тоа ако имам некој дубиозен проблем, како на пример проблемот со Abit IB серијата на матични плочи и Win 7 (имаше проблеми со чиатњето и препознавањето на SATA DVD/RW-иња).

Конкретно на Foxconn матичните плочи никогаш не сум инсталирал ништо друго освен Windows, но можам со релативно голема сигурност да кажам дека најчесто биле хардверски проблеми (надуени кондензатори, лоши/ладни лемови на чиповите за Ethernet, Realtek Audio контролери, лошо/неквалитетно изработени слотови и портови), бидејќи после промената/долемувањето на деловите што се проблематични, инсталацијата на Windows најчесто немала проблеми.

Не негирам дека може да биде и софтверски проблем, односно проблемот да е до оперативниот систем, но од моето искуство со Foxconn плочите (и јас едно време бев PC сервисер, не предолго време, ама бев), би рекол дека е матичната плоча.

Јас искрено би пробал со друга Windows инсталација, можеби со друг SP, некој постар или понов, SP2 се покажа како релативно стаблен Service Pack. Ако веќе е пробано со SP2, не е лошо да се проба со SP3 или со SP1. Исто така не е лошо да се проба и со Win Server 2003 SP2. Доколку истиот проблем се случува на сите три оперативни системи, тогаш (се разбира) следува Linux тест со Ubuntu, ако истиот проблем се јавува и под Ubuntu, дефинитивно можеме да кажеме дека проблемот е матичната плоча, а не оперативниот систем. Доколку ни се покаже спротивното, ако корисникот сака да користи Windows, tough luck, тоа е тоа.

Може ако сака да проба една инсталација на Win Server 2003 EE SP2 што моментално јас ја користам. Tweak-увана е, look and feel има ист како XP, ги има сите додатни апликации кои ги има XP (а ги немаат серверските едиции), како на пример messenger, Movie Мaker, Paint, XP Skin итн. Мене до сега ова инсталација ми се покажала како најстабилна едиција од било кој Windows оперативен систем. Сите знаеме дека kernel-от на серверските оперативни системи е постабилен од user ориентираните, без разлика дали станува збор за Windows или Linux. Исто така, сите знаеме дека XP не е ништо повеќе од „осакатен“ серверски оперативен систем (конкретно Win Server 2003), така да можно е проблемот да се среди со инсталација на серверскиот оперативен што го спомнав.

Доколку сака да проба со Win Server 2003, може да ме исконтактира преку PM, а за Linux инсталации, ги има бесплатно на net еден тон различни едиции ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #11 on 15.05.2010, Saturday, 14:50:07 »
Не е до оперативниот систем, до матичната плоча е најверојатно, скоро секоја Foxconn матична плоча што сум ја начекал имала проблеми, тоа е тоа :S.

Дали имаш тестирано со друг оперативен систем за да можеш со сигурност да ја кажеш горната изјава ?

И јас сум се среќавал со вакви проблеми оти сум ПЦ сервисер. Проблемот 90% од времето бил Winblowsot, а тие 10% одат на раљсипани блутут адаптери или што ти знам уште не.

Доколку е расипана матичната, веруј дека никаков USB уред нема да прими.

Не, најчесто не сум тестирал и со друг оперативен, ретко некогаш да инсталирам Ubuntu и тоа ако имам некој дубиозен проблем, како на пример проблемот со Abit IB серијата на матични плочи и Win 7 (имаше проблеми со чиатњето и препознавањето на SATA DVD/RW-иња).

Конкретно на Foxconn матичните плочи никогаш не сум инсталирал ништо друго освен Windows, но можам со релативно голема сигурност да кажам дека најчесто биле хардверски проблеми (надуени кондензатори, лоши/ладни лемови на чиповите за Ethernet, Realtek Audio контролери, лошо/неквалитетно изработени слотови и портови), бидејќи после промената/долемувањето на деловите што се проблематични, инсталацијата на Windows најчесто немала проблеми.

Не негирам дека може да биде и софтверски проблем, односно проблемот да е до оперативниот систем, но од моето искуство со Foxconn плочите (и јас едно време бев PC сервисер, не предолго време, ама бев), би рекол дека е матичната плоча.

Јас искрено би пробал со друга Windows инсталација, можеби со друг SP, некој постар или понов, SP2 се покажа како релативно стаблен Service Pack. Ако веќе е пробано со SP2, не е лошо да се проба со SP3 или со SP1. Исто така не е лошо да се проба и со Win Server 2003 SP2. Доколку истиот проблем се случува на сите три оперативни системи, тогаш (се разбира) следува Linux тест со Ubuntu, ако истиот проблем се јавува и под Ubuntu, дефинитивно можеме да кажеме дека проблемот е матичната плоча, а не оперативниот систем. Доколку ни се покаже спротивното, ако корисникот сака да користи Windows, tough luck, тоа е тоа.

Може ако сака да проба една инсталација на Win Server 2003 EE SP2 што моментално јас ја користам. Tweak-увана е, look and feel има ист како XP, ги има сите додатни апликации кои ги има XP (а ги немаат серверските едиции), како на пример messenger, Movie Мaker, Paint, XP Skin итн. Мене до сега ова инсталација ми се покажала како најстабилна едиција од било кој Windows оперативен систем. Сите знаеме дека kernel-от на серверските оперативни системи е постабилен од user ориентираните, без разлика дали станува збор за Windows или Linux. Исто така, сите знаеме дека XP не е ништо повеќе од „осакатен“ серверски оперативен систем (конкретно Win Server 2003), така да можно е проблемот да се среди со инсталација на серверскиот оперативен што го спомнав.

Доколку сака да проба со Win Server 2003, може да ме исконтактира преку PM, а за Linux инсталации, ги има бесплатно на net еден тон различни едиции ;).

Windows сервер на домашна машина ? WTF?

Исказот дека Линукс „сервер“ кернелот е постабилен од обичниот кернел ти е тотално неточен затоа што не постои Линукс сервер кернел ниту пак тој (доколку магично би постоел) ќе бил постабилен од регуларниот кернел.

Самиот кажуваш дека си бил сервисер. Јас како сервисер секогаш сум open minded и не доаѓам до заклучоци од типот

„Матичната е најверојатно“

Се додека не се истестира до крај, без разлика за што проблем се работи неможеш со сигурност да кажеш дека некој дел е проблемот.

Во овој конкретен случај зборуваме за УСБ портови а не за аудио или етернет чипови.

Пои :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #12 on 15.05.2010, Saturday, 16:19:17 »
Windows сервер на домашна машина ? WTF?

Што има тука толку чудно? Јас користам дома Win Server 2003 на сите мои домашни машини. Чисто user орриентирани ми се машините, значи немам некоја SQL база да ми работи во пoзaдина или нешто такво. Го користам од проста причина што е побрз и постабилен од XP. Многу луѓе исто така биле скептични во изјавата дека е „побрз и постабилен“ од XP, но кога го пробале, самите се увериле во тоа. Искрено, го препорачувам на сите кои не го користат оперативниот систем само за играње на игри (под Win Server може некои игри да не се инсталираат, како на пример Doom 3 експанзијата, ама има и за тоа tweak-ови ;)). Aко на мене не ми веруваш, провери на Google, пиши "XP vs Server 2003" и види што ќе ти извади како резултати, ќе видиш дека огромен број на обични корисници се имаат префрлено на Server 2003 само поради неговата стабилност и брзина. Значи не користат нитуеден од неговите серверски сервиси (можат мануелно да се изгасат) и го користат чисто како desktop оперативен систем.

Исказот дека Линукс „сервер“ кернелот е постабилен од обичниот кернел ти е тотално неточен затоа што не постои Линукс сервер кернел ниту пак тој (доколку магично би постоел) ќе бил постабилен од регуларниот кернел.

Во право си, погрешно се изразив. Сакав да кажам дека начинот на кој се „користи“ (не ми текува поадекватен збор на Македонски) kernel-от кај обичните user едиции на Linux и кај серверските едиции се разликува. И за ова ако не ми веруваш, пак провери на Google ;). Оптимизирано е искористувањето на опциите кои може да ги пружи kernel-от кај серверските едиции, само тоа сакав да кажам ;).

А за Win Server kernel-от и Win XP kernel-от, тоа сум 100% сигурен дека се разликуваат. Не се разликуваат премногу, но дефинитивно се разликуваат ;).

Самиот кажуваш дека си бил сервисер. Јас како сервисер секогаш сум open minded и не доаѓам до заклучоци од типот

„Матичната е најверојатно“

Се додека не се истестира до крај, без разлика за што проблем се работи неможеш со сигурност да кажеш дека некој дел е проблемот.

Морав да носам такви заклучоци. Фирмата во која работев соработуваше со други фирми кои зависеа од нивните PC-иња да го одржуваат совтверот во кој работат функционален и up and running. Ги бараа машините назад во што е можно побрзо време за да можат пак да почнат да функционираат како што треба, дел од нив беа брокерски фирми, друг дел се бавеа со купи продај, итн. Како и да е, сите зависеа од определен софтвер кој доколку не работеше, не можеа да работат ни фирмите. Ги интересираше само да им работат PC-њата, и доколку не работеа, што е можно побрзо да се поправат. Ако не се поправаа (или ако премногу време требаше за да се поправат, на пример 2, 3 дена), едноставно нарачуваа нови конфигурации, па кога ќе ја направевме старата, им ја дававме да ја имаат како backup, случајно да не се „расипа“ нешто на новата па само да направат switch на куќуштата ;).

Да имав малку повеќе време на располагање, можеби ќе ги истестирав како што треба. Кога сум поправал во домашни услови, секогаш сум ја исцрпувал секоја опција пред да кажам дека проблемот е „во тоа и тоа“. Но кога газдата ти „дише над врат“ и ти вика дека машината мора да биде готова денеска, е тогаш ќе кажеш и нешто што можеби и не е точно, но ќе го смири однесувањето на газдата и на сопственикот на фирмата од каде е донесено PC-то ;).

Јас реков дека најверојатно е матичната плоча, не можам да бидам сигурен. Тоа беше чисто мое мислење, далеку од тоа дека првично проблемот би го барал таму. Само реков дека од моето досегашно искуство со Foxconn плочите, најверојатно е до матичната плоча.

Во овој конкретен случај зборуваме за УСБ портови а не за аудио или етернет чипови.

Пои :)

Точно, но премногу пати ми се случувало да треба да менувам искршени USB портови од PC-иња на корисници кои наопаку ставале (поточно пробувале да го „набијат“) USB Flash-от или принтерот или не знам што, па несакајќи оштетиле и дел од лемните места на некој контролер, без разлика дали станува збор за USB контролер или Ethernet или аудио. Еднаш дури ми се има случено да ми донесат и куќиште во кое матичната плоча беше тотално пандата внатре. „Генијалецот“ кој ја склопувал мшината не ги зашрафил шрафчињата со кои се држи матичната плоча за куќиштето. Само ставил неколку пластични дистанцери, колку да не падне. Корисникот на куќиштето пробал да стави (набие) наопаку USB принтер, по што се разбира, се случило неизбежното, односно паднала плочата (се искршиле платичните дистанцери). Ај што требаше да ги менувам USB портите на матичната плоча (задните беа тотално уништени), туку кога паднала матичната плоча, се оштетиле и дел од водовите на на плочата, па морав да вршам „крпење“ на водовите на плочата.

Сакав да кажам дека никогаш не се знае каков корисник ќе ти дојде и што ќе ти каже. Во случајот што го опишав погоре, корисникот на PC-то ми рече само дека пробувал да приклучи принтер на задните USB порти и не сакал да „влезе“ конекторот, по што компјутерот престанал да работи. Бидејќи не знам на каков мушерија ќе налетам, ако се јавуваат проблеми од овој карактер (мислам на проблемот што го има alekelektronika), секогаш прво проверувам да не случајно е хардверски проблем, а после ја исцрпувам секоја друга опција ;).



Доволно беше off-topic муабет, ако сметаат модераторите дека треба да се избришат post-овите, моите можат слободно да ги избришат ;).



@ alekelektronika: Пробај смени го оперативниот систем како што предложи Aleks (значи стави некоја Linux едиција), ако не се јави проблемот, до оперативниот систем било. Ако пак се јави, значи најверојатно проблемот е хардверски ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #13 on 15.05.2010, Saturday, 16:25:44 »
Не ги бришам постовите но да нема непотребна тензија и премногу читање за проблеми кои се решаваат во 3-4 реченици :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Проблем: Power Surge On Hub Port
« Reply #14 on 15.05.2010, Saturday, 19:00:53 »
 Пробав и со убунту, ама ни така неќе. Работата е кога ке го ставам блутут4ето во усб портата неке да светне таа лед диодата на блутуот. Највероватно е хардверски проблемот. Освен ПЦИ, дгуго чаре нема ли?