Author Topic: Антивирусни програми  (Read 8042 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Антивирусни програми
« Reply #45 on 29.09.2015, Tuesday, 15:27:14 »
Ако ти така мислиш,добро,ама прочитај малку на овој линк,да биде појасно и да видиш каде е рангиран Vipre  ;D

Code: [Select]
http://www.itextreme.org/software/62-top-10-najboljih-antivirus-programa#.VgqQ4MvPRgY
Иако рангирањето е од 2012г,ништо досега не е сменето. 8)

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Антивирусни програми
« Reply #46 on 29.09.2015, Tuesday, 15:40:19 »
Се согласувам со претходното мислење на batka.

Постара верзија на аваст користам на некои машини кои ги одржувам. Оние што имаат понови компјутери им ја инсталирам бесплатната верзија на аваст.
Дома користев BitDefender (до 2010 тврдев дека нема шанса да го сменам Kaspersky) и си плаќав лиценца се додека не инсталирав Windows8. Беше нешто под 500 денари годишно.
Откако сум на Win8, веќе година дена немам инсталирано антивирус :) и да чукнам во дрво уште немам никаков проблем, ниту моите USB-еа некаде ги покажало како вирусни.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #47 on 29.09.2015, Tuesday, 23:58:56 »
@batka
Бидејќи не се разбирам баш најдобро во антивируси, не знам баш како да одговорам на ова. Според некои ранг листи е прв Vipre, според некои последен. Јас користам лаптоп (нетбук)  MSI Wind U100, кој е скоро 8 години стар. Засега можеби најдобриот компјутер што сум го имал. Велам најдобар, бидејќи во овие скоро 8 години добро ме служи и никогаш не ми се расипал. Има интел атом процесор. Бит дифендер е можеби најдобар антивирус, но ваква мала машина нема шанси да го поддржи. Бит дифрндерот е добар ако имаш појак процесор и и едно добри 4гб рам, нешто што овој компјутер нема шанси да му даде.
Во овие скоро 8 години е 4 пати форматиран, а 3 години немаше гајле кога на него имаше инсталирано Vipre антивирус, но колку што паметам го деинсталирав и пробав некој друг антивирус (не знам точно кој, но не беше некој познат) и по неколку месеци тој антивирус пропуште се и сешто. По форматирањето ставив аваст кој до вчера го користев, пред повторно да го инсталирам Vipre, но сега најновата верзија. Од Vipre  бев најзадоволен и едно добри три години компјутерот си работеше како нов. Како што спомнав не ги забавува перформансите на компјутерот, добар е и за јаки но и за послаби процесори.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Антивирусни програми
« Reply #48 on 30.09.2015, Wednesday, 00:10:23 »
Па најчесто грешката е тука - ставам антивирус да не ми смета! 8) Антивирусот е најдобар кога * смета *,односно си ја врши работата !
Тебе компјутерот со или  без Vipre ке ти работи можеби исто,само ако ти психички знаеш  дека имаш антивирус и си мирен! :) Е ,сега колку те штити ,тоа е друга песна! Најдобра заштита е ако знаеш каде и до која мерка да навлегуваш на нетот,односно ако постојано отвораш или си работиш на определени сајтови ,можноста да закачиш вирус е под 5%! Реално гледано повеќе вируси се закачуваат од преносните уреди кои се приклучуваат на РС- USB стикови,мемориски картички,отколку директно на .net.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #49 on 30.09.2015, Wednesday, 00:38:13 »
Имаш право тука. Јас најчесто ќе закачев вирус кога барав кракови за игри или софтвери. Страната кажува дека го има кракот и кога го спушташ....ете те излажала страната и ти го заразила компјутерот. Vipre во тој случај не дозволуваше  отворање на таа страна или кога се обидуваш да го отвориш кракот ту кажува дека е вирус и автоматски го става во карантин. Но *добрите кракови* ги пушташе овој антивирус.
Инаку секој антивирус е добар на некој начин, кој повеќе. кој помалку.

П.С. добро го паметам MSAV.EXE Microsoft antivirus за DOS на старата 286-ка пред 20 и нешто години  ;D
Hams do it! With Frequency