Author Topic: Антивирусни програми  (Read 7961 times)

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Антивирусни програми
« Reply #30 on 24.09.2015, Thursday, 01:06:50 »
Хаха, немав ни јас намера, ама некако ми досади бре да се зафркавам со пиратерии, пишува преостаната лиценца уште 500 и кусур денови, утредента го уклучуваш компјутерот и седнуваш да испиеш едно кафе на раат, те дочекува еден занимлив утрински pop-up што ти вика дека ти е истечена лиценцата или е на blacklist :D, понатаму, пиеш кафето до пола, и ти врти еден, ти врти друг трет и така натаму, кај што си инсталирал од истиот антивирус со истата лиценца, па ајде teamviewer, па држ не дај, се лади кафето човече :D Вака ем мирна глава, ем раат кафе и се тоа за еден долар... Priceless :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Антивирусни програми
« Reply #31 on 24.09.2015, Thursday, 01:12:44 »
Е да, ама мирен си само една година ;D.

ESET производи со ESET PureFix ;). Никој до сега ми се нема пожалено дека има истечена лиценца ;). Е сега, треба малку да се бафташ при инсталацијата за да го подесиш како што треба (да немаш проблеми со лиценци ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Антивирусни програми
« Reply #32 on 24.09.2015, Thursday, 01:47:22 »
Eset право да ти кажам, немам користено од далечната 2009, тогаш го возев неколку месеци, нонстоп проблеми со тие блеклисти, башка и си пропушташе вируси како од шала, па после ќе го најде и не може да го избрише пих пих, колку само реинсталации правев заради тие глупости, па плус и XP, абе добитна комбинација :D , после прејдов на Аваст, прича сама за себе, кочи урла цел компјутер, и до ден денес е таков неоптимизиран софтвер со куп непотребни работи во него, вклучувајќи го и Pirate Talk бла бла, pop-ups на секоја нова промоција на бившо Alwil Software, сегашно Avast, ќе заборавиш глас откачен до даска, па кога ќе ти се раздере она нуклеарнион аларм со таа загрижената тетка дека нашол којзнае каков вирус што и онака не може да го тргне, абе хаос :D
На крај си се префрлив кај овие "посериозниве" компании за да си немам главоболки и урнебесни ситуации, мада во денешно време ни тие не помагаат спрема некои "blackmarket" вирусишта, како што е Ransomware, па моментално еден од најлошите вируси на сите времиња, а е активен доста често и на нашиве простори. Имав неколку случаи со луѓе доаѓаат кукаат сите фајлови заклучени, слики од деца, дечковци, девојки, семејства итн. се тоа во неповрат, вирусот не е проблем да се избрише, меѓутоа што правиме со заклучените фајлови заклучени со 2048-битна RSA енкрипција, што ни најмоќните супер компјутери на планетава не можат да ја пробијат во догледно време. Да не зборуваме за авторски дела, проекти, и слични документи од непроценлива вредност, сите заклучени со Cryptolocker....
Пример, имам еден пријател архитект на којшто редовно му ги сервисирам и одржувам компјутерите, кога ќе погледнам какви нацрт планови правени со месеци има во компјутерот, за некои води и судски процедури, па страв ми е дури и платен антивирус да му ставам, а камоли кракуван или бесплатен... Поведен од таквото размислување, почнав да си ги плаќам лиценците и да користам Top Notch софтвери, кога ќе размислам, што е 2-3 долари годишно во споредба со мирна глава и добар глас :) ;)

П.С. Да те почастам една лиценца да испробаш некој месец како ќе ти оди, што викаш? Ја мислам дека ќе се одвикнеш од кракови :D

Online dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #33 on 24.09.2015, Thursday, 02:00:47 »
Гледам на страната на bitdefender, bitdefender total security 2016 е 60 евра.
 Како кинезите го даваат за 2$  3 $ ??
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Антивирусни програми
« Reply #34 on 24.09.2015, Thursday, 04:03:06 »
Кинезите и мене и тебе ќе не дуплираат, не па антивирус :D веројатно се некои лиценци купени за некоја фирма на големо, или па студентски верзии, кој да ги знае, битно се потполно функционални.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Антивирусни програми
« Reply #35 on 24.09.2015, Thursday, 09:47:04 »
Пример, имам еден пријател архитект на којшто редовно му ги сервисирам и одржувам компјутерите, кога ќе погледнам какви нацрт планови правени со месеци има во компјутерот, за некои води и судски процедури, па страв ми е дури и платен антивирус да му ставам, а камоли кракуван или бесплатен... Поведен од таквото размислување, почнав да си ги плаќам лиценците и да користам Top Notch софтвери, кога ќе размислам, што е 2-3 долари годишно во споредба со мирна глава и добар глас :) ;)

Веројатно јасно ти е дека нема разлика меѓу кракуваните и лиценцираните верзии, така?

Патем, ни јас немам намера да се бафтам со shared licenses, па blacklist, па не знам што. Кракот што го користам всушност е бесконечен trial, затоа и функционира и не истекува како shared лиценци ;). AV-то цело време се најавува на серверот како trial ;).

П.С. Да те почастам една лиценца да испробаш некој месец како ќе ти оди, што викаш? Ја мислам дека ќе се одвикнеш од кракови :D

Ако е на ESET и ако е доживотна, нема проблем ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Антивирусни програми
« Reply #36 on 24.09.2015, Thursday, 12:05:46 »
Морам да те поправам, има разлика помеѓу кракуваните и лиценцираните верзии, и јас и ти и сите го знаеме тоа, никогаш не знаеш колку ќе биде функционален кракот, па макар бил и trial reset. Никогаш не знаеш точно што прави кракот во позадина, пола од антивирусите го детектираат како штетна програма. Компаниите деноноќно работат за да си ги заштитат софтверите, па ништо не е чудно утре да видиш дека не ти работи есетот, ќе си речеш што го фалев толку за џабе :D been there, done that ;)
Еден ден можеби ќе му стане чудно на серверот како истата IP адреса со ист product ID нонстоп фура trial верзија со месеци, па ќе му текне да ти пушти едно тивко апдејтче што ќе ти кажува trial has expired колку и да го кракуваш после тоа :)

Баш си тврдоглав со тоа есетот ;D само за Bitdefender имам лиценци ;D

Само ме интересира една работа, кажи ми која верзија ја користиш, како се покажала, предности маани, да знам да ја имам во предвид ако некогаш ми затреба или решам да променам gameplay ;D

И ако не ти е тешко, удри еден тест овде, да видам баш колку е функционален firewall-от, да не го инсталирам за бадијала, а преку виртуелка не ми се веродостојни резултатите.

Code: [Select]
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Антивирусни програми
« Reply #37 on 25.09.2015, Friday, 02:15:36 (Edited 25.09.2015, Friday, 02:23:49) »
Морам да те поправам, има разлика помеѓу кракуваните и лиценцираните верзии, и јас и ти и сите го знаеме тоа, никогаш не знаеш колку ќе биде функционален кракот, па макар бил и trial reset.

Не не, не зборувам за тоа дали и колку ќе работи кракот, зборувам за функционалноста на самиот софтвер. Кратко, целта на секој крак е да го направи софтверот функционален, full верзија, без ограничувања (time trial, недостаток на опции, итн.). А дали и колку ќе функционира, тоа е веќе дискутабилно.

Никогаш не знаеш точно што прави кракот во позадина, пола од антивирусите го детектираат како штетна програма.

Ај вака да гледаме. Конкретно краков што го користам (PureFix) само ESET го детектира како штетен софтвер ;D, ниеден друг антивирус не го детектира како штетен ;D. Освен тоа, не го детектира како тројан, malware, вирус... го детектира како hacktool ;D. И апсолутно во право се (барем не лажат да пишат дека е тојан или нешто трето), навистина е тоа ;D.

Во однос на тоа што прави „во позадина“ кракот, ако толку сакаш да дознаеш, тоа лесно може да се направи со debugger, така да, тоа не мора да биде некоја мистерија.

Компаниите деноноќно работат за да си ги заштитат софтверите, па ништо не е чудно утре да видиш дека не ти работи есетот, ќе си речеш што го фалев толку за џабе :D been there, done that ;)

Конкретно овој крак го користам барем 5 или 6 години, ако не и повеќе. Кракот се развиваше, значи дечкото што го работи не остана на првата верзија, вади нови верзии секогаш кога ESET нешто ќе сменат. До сега, не ми се јавил никој да ми каже дека на ESЕТ му е истечена лиценцата или дека не сака да на направи update ;). Само како показател за тоа колку е добро направен е начинот на кој се „инсталира“ кракот. Не може да се извади, а притоа да не се зезне инсталацијата на ESET ;). Зошто? Прво, кракот се применува за време на самата инсталација на ESET. Кракот се hook-ува за installer-от и ги модифицира потребните фајлови on the fly, а installer-от на крајот ги верифицира фајловите, така да, ќе ги верифицира (CRC најверојатно) кракуваните верзии, не оригиналните ;). Кракот прави backup и на оригиналните фајлови, но само со цел за да може installer-от потоа да направи uninstall на ESET (ако сакаш да го извадиш). Практично, многу тешко е да го елиминираш кракот ;). Е сега, ако подесиш ESET да прави program component update, да, можно е да се елиминира и да ја зезнеш инсталацијата, ама оваа опција ја има и се гаси при самата инсталација на ESET (затоа пишав дека има малку бафтање при инсталирањето ;D). Реално, нема некоја голема потреба од program component update, верувал или не, сеуште знам за некои функционални ESET 3-ки инсталирани пред 6 години (можеби и повеќе ;D) кои сеуште (:o) совршено добро си прават update ;D. Ако сакаш да направиш uninstall на кракуван ESET со PureFix, мораш да го подигнеш оперативниот систем во Safe Mode, за да не се покрене антивирусот, да го подигнеш кракот, да му направиш remove на кракот и тек тогаш да го подигнеш нормално оперативниот систем и да му направиш uninstall на ESET ;). Затоа пишав, многу тешко е да се елиминира кракот ;D. Ако пробаш под нормално подигнат Windows да му направиш uninstall, ќе ја зезнеш инсталацијата :S. Но, глеј, ако пробаш да направиш repair со installer-от, кога ќе направи repair, пак е кракуван ;D. Ги враќа назад кракуваните верзии бидејќи тие ги верифицирал кога се инсталирал антивирусот ;). Верувај, се гледа дечкото многу мислел кога го правел кракот ;).

Баш си тврдоглав со тоа есетот ;D само за Bitdefender имам лиценци ;D

Не сум тврдоглав... ми се покажал како најдобар. Ги имам користено скоро сите антивируси кои беа спомнати во темава, вклучувајќи го и Bitdefender, не ми се покажале како добри, прво, во однос на функционалност и брзина, второ, во однос на опции. ESET има тон опции, од offline update (ретко кој AV сеуште ја има таа опција, но ESET не ја тргаат ;), што е одлично за околини во кои мораш да имаш AV на машините, но не смеат да имаат пристап до интернет ;)), само ретко кој знае да ги подигне (hint, F5 ;)) и да ги подеси како што треба. Затоа и си имам направено еден конфигурационен фајл кој го чувам и го load-ам при секоја инсталација и верувај, не сум имал (скоро, има некои многу ретки исклучоци) ниеден проблем со ESET инсталации, дури ни со „маалски хакерчиња“ како што вика batka ;D, пред се поради тоа што го пишав, многу е тешко да се извади кракот ;)... не дека е тешко, туку мораш да се водиш по таа процедура, а ретко кој ја знае процедурата, а дури и да ја знае, од кај знае како јас сум го инсталирал ESET.

И најдобриот момент е тоа што ова не е кракувана или share-увана лиценца, какот е за вечен trial ;). Нема што да се зезне или ESET да дознаат за не знам која share-увана лиценца, кога антивирусот прави update, цело време се најавува на серверот како trial, така да, нема што да се зезне ;).

Само ме интересира една работа, кажи ми која верзија ја користиш, како се покажала, предности маани, да знам да ја имам во предвид ако некогаш ми затреба или решам да променам gameplay ;D

Која верзија? На антивирусот или на кракот ;D. Инаку, ги користам Business едициите на ESET. Наменети се за сервери, но може и на обичен, user (desktop, WinXP, Win7, Win8) OS да ги инсталираш. Порано се викаа NOD32 Business Edition, но од 5-ка па наваму се викаат ESET Endpoint. Има two flavors, AV и Security (со firewall е овој вториов, првиот е само AV). Ги користам Business едициите бидејќи не прават толку често component update, така да, како што пишав, сеуште има NOD32 3-ки, Business едиции, кои сеуште си прават update без проблем ;). Објаснувањето е лесно. Не реинсталираш сервер секој ден, го подесуваш и го забораваш ;), а овие едиции првично се наменети за нив ;). На ESET им е јасно ова и затоа држат backwards compatibility дури до 3-ките ;). Ни мене не ми се веруваше кога видов една XP машина која ја реинсталирав многу одамна со 3-ка што сеуште прави update, но ете ;D, ги има ;) ;D. 4-ките без проблем си прават update ;). Освен тоа, само кај Business едициите сеуште се присутни некои опции кои ги имаа и desktop едициите, но за жал ги извадија :S.

Значи, да скратам, со верзиите кај Business едициите (Endpoint) се стигнати до 6-ка, ама сеуште има некои bug-ови, затоа, дури и ESET препорачуваат сеуште да не се користат 6-ките, туку предпоследната верзија од 5-ките (и последната има некои багови). Паралелно ги тераат и AV и Security со верзиите. Претпоследна од 5-ките, и на AV и на Security, е 5.0.2237.0, моментално таа ја користам, а кракот што го користам е PureFix 2.02 ;). Ако си заинтересиран, пиши ми PM, ќе ти ги пратам installer-ите и fix-от ;). Само пази, мораш до детал да ги следиш инструкциите за инсталација и кракување, инаку, нема да функционира.

И ако не ти е тешко, удри еден тест овде, да видам баш колку е функционален firewall-от, да не го инсталирам за бадијала, а преку виртуелка не ми се веродостојни резултатите.

Firewall-от не го користам, го користам само AV-то, NetLimiter го користам како firewall. Security-то знае да прави проблеми со некои програми, треба рачно да додавам rules и што уште не, затоа и на муштерии не им го инсталирам. Ако решат да инсталираат нешто (на пример, Viber), треба рачно да го подесуваат, а тоа ретко кој знае да го прави, па ќе ми се јавуваат, ова нејќе, вака, така... затоа, само antivirus инсталирам. Тоа ќе треба сам да си го пробаш за жал ;D.

И како за крај на километарскиов post ;D, да се разбереме, совршени антивируси нема, не постојат такви. Има подобри и полоши. Од моето досегашно искуство, ESET ми се покажал како најдобар компромис меѓу брзина и сигурност. И на ESET знае да му се мушнат работи, тука нема збор. Ехееее, сум сурфал, не нашол ништо, по еден ден, гледаш, 5 6 malwares од некаде ги има во карантин ::) :). Ама што се случило, тие се мушнале, ама кога пробале да се подигнат, тогаш ги фатил ;). Е тоа е важното ;), поентата е кога ќе проба да се подигне, тогаш да го фати ;). А за мушнување, ехеееее, сигурно сум преполн и јас ;D. Што вика Devil, не дај боже да пуштам AdwCleaner, JRT или ComboFix, за глава ќе се фатам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #38 on 25.09.2015, Friday, 13:29:51 »
GigaWatt добро објасне иако не сум навлезен толку многу во структурите на антивирусите. Поради тоа сум комплетен лаик кога се работи за професионални разбирања на антивирусите како погоре објаснето од GigaWatt.
Едно нешто што 100% тврдам дека е така и дека нема да има проблем е трајал ресетот. Кога користев Vipre antivirus тој имаше трајал ресет и имаш фулл апдејт на него. Серверот не го препознаваше тоа и секој ден си се апдејтираше. Доколку антивирусната програма беше препознаена дека на некој начин е стопиран трајал ресетот во никој случај немаше да ти даде апдејт директно од нивниот сервер. Од таа програма сум презадоволен будејќи неколку години заборавив што е антивирус. Тој си работеше во позадина и воопшто не ми досадуваше како некои други антивируси како „ ејјјјјјјј вирус се обиде да ти влези во компјутерот„ па да си речам лелееееееее види дури и ме известуваат. Не бре не ме интересира тоа. Ниту еден адвер не ми се појаве, воопшто ништо. Некогаш знаеше да драпа кога инсталирав кракови за игри. Компјутерот никогаш не ми кочеше и на таск менаџерот никогаш процесорот не работеше фулл 100% да речеме како кога некој компјутер ќе закачи вирус. Едноставно кажано си работешево позадина и не ми досадуваше, си ја работеше својата работа без да ме нервира.
Инаку читав дека Bullguard е најдобар антивирус. Досега немало крак за него, а е еден од најскапите антивируси на пазарот. Bullguard premium лиценцата за една година е 90 долари. Има и работи што други антивируси го немаат.
Во моментов користам avast! бесплатен антивирус и пред некој ден закачив нешто и компјутерот беше спор и процесорот 100% работеше, дури и само word ако работам. Едвај го средив колку толку но најдобро е преинсталација на windows.
Најверојатно пак ќе е вратам на Vipre антивирус, бидејќи и тој е еден од најпокажаните досега, секако би користел трајал ресет и главата мирна.

Code: [Select]
http://www.vipreantivirus.com/best-antivirus/competition/
Мислам дека ова доволно кажува. Ова се резултати од тестирања. Никој не би смеел да ги лажира резултатите и да ги спомнува имињата на другите антивирусни компании будејќи може да се соочи со тужба, а тоа навистина ќе боли.

Наведено е All competitive data from AV-Test за 2012, иако тоа е пред 3 години не значи дека овој антивирус не чини, сепак е еден од најдобрите, ако не и најдобар. Овој антивирус не ги успорува перформансите на компјутерот
Hams do it! With Frequency

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Антивирусни програми
« Reply #39 on 25.09.2015, Friday, 13:55:19 »
Уффф бре чоек ама изнапиша, кој да ти одговара сега ;D

Сакав да кажам има разлика помеѓу кракувана и нормално лиценцирана програма во однос на нејзината функционалност после кракувањето, не знаеш дали ќе закаже некогаш или не, или дали ќе работи нормално со сите функции како што треба. Ете во твојот случај, има некој што не спие деноноќно и работи на усовршување на кракот да држи чекор со девелоперите на ЕСЕТ, впрочем, има такви луѓе што работат и на кракови за други антивируси.

Друго, инсталираш антивирус, па се зафркаваш да следиш точни инструкции, па сејф модови ова она, па штелувај го да не го апдејтува програмот, па disable firewall, па инсталирај друг firewall, па конфигурирај го него, па не може ни корисникот да го тргне антивирусот освен ако не е снаодлив ептен, и сето тоа за на крај да ти стои Trial Version во антивирусот и да имаш посебен Firewall.... Стварно ова според мене не вреди да се замара човек, освен ако има време одвишок, само ок, секој си има свој начин на делување и размислување, пред некоја година и јас го правев истото со секој софтвер, ама па ми досади некако. А и во последно време муштериите се се позахтевни и не сакаат компромиси и играчки, и во право се луѓето, не можеш да ги обвиниш.

Да те прашам, од оние што ти се немаат јавено за проблем со антивирус, им имаш чуено глас од тогаш па наваму? хахахаххаха мала шала без навреда ;D

А од друга страна, околу тоа што не може било како да се направи uninstall на антивирусот, може и да биде позитивна работа, бидејќи на тој начин антивирусот не може лесно да биде изманипулиран од страна на некој вирус (освен ако не го содржи во себе твојот конфигурациски фајл ;D :)

Имаш ли слушнато за една верзија на крак издаден од 3DM за некоја игра беше, не се сеќавам точно за која во моментов, Mad Max или така нешто беше? Симнуваат луѓе крак, све фино лепо си работи, проверен извор, на VirusTotal си проаѓа беспрекорно и се си е ок со недели, кога одеднаш му текнува на точно одреден датум кај секого што е инсталиран кракот да му промени Homepage во секој browser во некоја си негова страна, да направи disable на MalwareBytes, TeamViewer, и да спречи прилично секој антивирус да стартува. Побарај ја темата на ИТ.мк (не знам дали е дозволено да постирам линк) или изгуглај gangam game virus ќе видиш за што се работи. Ова беше пред неколку дена сега брзо. А најсмешното е што сите му веруваат на тој извор, е сега неважно дали го постирал тој или некој друг што му го изманипулирал кракот, па се потпишал во негово име и се изгледа веродостојно.

За една работа си тотално во право, не постои совршен антивирус, и гарант сите имаме по некоја гадинка во компјутер ;D
Сите користиме кракувани софтвери, тоа е факт, меѓутоа кога станува збор за антивирус, мислам дека тука не би требало да има компромис, поготово во денешно време кога приватноста на интернет е сведена на минимум, исто како што кај тебе нема компромис со лемна станица или мерна опрема ;)
И морам да ти дадам комплимент за толкуте употребени смајлиња, позитивен дечко си, се гледа  ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Антивирусни програми
« Reply #40 on 25.09.2015, Friday, 22:29:38 (Edited 25.09.2015, Friday, 22:39:29) »
Едно нешто што 100% тврдам дека е така и дека нема да има проблем е трајал ресетот. Кога користев Vipre antivirus тој имаше трајал ресет и имаш фулл апдејт на него. Серверот не го препознаваше тоа и секој ден си се апдејтираше. Доколку антивирусната програма беше препознаена дека на некој начин е стопиран трајал ресетот во никој случај немаше да ти даде апдејт директно од нивниот сервер.

Тоа ми беше поентата ;). Вечен trial е најдобра опција ;). Ако користиш shared лиценци, кога тогаш, ќе отиде на blacklist :S. Вака, чиста работа ;).

Од таа програма сум презадоволен будејќи неколку години заборавив што е антивирус. Тој си работеше во позадина и воопшто не ми досадуваше како некои други антивируси како „ ејјјјјјјј вирус се обиде да ти влези во компјутерот„ па да си речам лелееееееее види дури и ме известуваат. Не бре не ме интересира тоа. Ниту еден адвер не ми се појаве, воопшто ништо. Некогаш знаеше да драпа кога инсталирав кракови за игри. Компјутерот никогаш не ми кочеше и на таск менаџерот никогаш процесорот не работеше фулл 100% да речеме како кога некој компјутер ќе закачи вирус. Едноставно кажано си работешево позадина и не ми досадуваше, си ја работеше својата работа без да ме нервира.

Е, баш таков е и ESET, ако го подесиш како што треба, по default, out of the box, малку замара, ама далку од аларми, сирени и не знам што ;D. Vipre го немам користено, ама по ова што зборуваш, може да го пробам и него ;).

Инаку читав дека Bullguard е најдобар антивирус. Досега немало крак за него, а е еден од најскапите антивируси на пазарот. Bullguard premium лиценцата за една година е 90 долари. Има и работи што други антивируси го немаат.

Имам чуено, ама и тоа што пиша имам чуено, нема крак за него, така да, воопшто не се замарам да го разгледувам, а лиценца од 90 долари годишно, немам намера да плаќам ;D.

Најверојатно пак ќе е вратам на Vipre антивирус, бидејќи и тој е еден од најпокажаните досега, секако би користел трајал ресет и главата мирна.

Code: [Select]
http://www.vipreantivirus.com/best-antivirus/competition/
Мислам дека ова доволно кажува. Ова се резултати од тестирања. Никој не би смеел да ги лажира резултатите и да ги спомнува имињата на другите антивирусни компании будејќи може да се соочи со тужба, а тоа навистина ќе боли.

Наведено е All competitive data from AV-Test за 2012, иако тоа е пред 3 години не значи дека овој антивирус не чини, сепак е еден од најдобрите, ако не и најдобар. Овој антивирус не ги успорува перформансите на компјутерот

Да бидам искрен, не верувам многу на тестови на AV, особено не правени од компанијата која ми го продава производот (колку сака нека се објективни, мора мора малку да ги искриват резултатите, мора некако да го продадат ;D). Верувам на мое лично искуство бидејќи не секогаш е потребна толку добра заштита, некогаш дури е и непотребно, така да, прво пробувам, па анализирам и споредувам ;).

Сакав да кажам има разлика помеѓу кракувана и нормално лиценцирана програма во однос на нејзината функционалност после кракувањето, не знаеш дали ќе закаже некогаш или не, или дали ќе работи нормално со сите функции како што треба. Ете во твојот случај, има некој што не спие деноноќно и работи на усовршување на кракот да држи чекор со девелоперите на ЕСЕТ, впрочем, има такви луѓе што работат и на кракови за други антивируси.

Апсолутно е така и се сложувам и убаво го дефинираше. Ако е правен како што треба кракот, ќе си работи и софтверот како што треба, ако не, нема да работи :S. Да бидеме искрени, поголемиот дел од краковите си работат како што треба, туку ние сме за никаде ;D. На пример, убаво си пишува во NFO-то "block this address through the host file", е сега, тоа што многу не знаат што е и како се прави ова, тоа е друга работа и софтверот ќе си искомуницира со серверот и цврц, потоа, не работи, епа не работи ;D.

Друго, инсталираш антивирус, па се зафркаваш да следиш точни инструкции, па сејф модови ова она, па штелувај го да не го апдејтува програмот, па disable firewall, па инсталирај друг firewall, па конфигурирај го него, па не може ни корисникот да го тргне антивирусот освен ако не е снаодлив ептен, и сето тоа за на крај да ти стои Trial Version во антивирусот и да имаш посебен Firewall.... Стварно ова според мене не вреди да се замара човек, освен ако има време одвишок, само ок, секој си има свој начин на делување и размислување, пред некоја година и јас го правев истото со секој софтвер, ама па ми досади некако. А и во последно време муштериите се се позахтевни и не сакаат компромиси и играчки, и во право се луѓето, не можеш да ги обвиниш.

Прво, да, во право си, има бафтање и како што пишав, не секој сака да го прави тоа. Јас ете, сметам дека вреди и кога веќе сум се нафатил нешто да правам, го правам како што треба... односно како што јас мислам дека треба. Како и да е, не го правам „наврат нанос“. На крајот на краиштата, сам сум одлучил да си терам со ова, ако не сакам, во секој момент може да се откажам, ама да ги правам половично работите (или половично барем според мене), не би прифатил. Кажи ми дека сум будала, ама таков сум. Можно е да приватам некој компромис за да ми се забрза работата, но не би прифатил баш се.

Второ, има и firewall AV-то, само што изгледа не си дочитал. Security-то е со firewall, Antivirus-от е само антивирус. Ако инсталираш ESET Endpoint Security, ќе имаш и firewall ;). Ама, од искуство ти кажувам дека за повеќето корисници firewall-от од Security-то е, прво, непотребен, второ, комплициран и само проблеми прави. Одамна помина времето на XP кога го кудевме firewall-от, од Win7 па наваму, за просечен корисник, повеќе од солиден е firewall-от на оперативниот систем ;).

Трето, ако се захтевни, нема проблем, нека си купи лиценци за кои сака антивируси и софтвери, ќе му ги инсталирам, јас не инсистирам да му инсталирам кракувани верзии, ако на тоа мислеше кога пиша „луѓето се позахтевни“... не знам што точно мислеше. Ако мислеше на тоа дека не им се допаѓа како јас сум го средил, он подобро ќе го средел, би им рекол, па што сте дошле кај мене, одете кај некој друг кој ќе ви го среди по ваш нишан. Јас вака знам, а ако знаете некој друг кој знае повеќе, не знам што барате кај мене. А од моето досегашно искуство, моментално муштериите се помалку захтевни сега отколку порано. Инсталирај browser-и и flash и среќни се ;D. Само нека им отвора Facebook и YouTube и пресреќни се ;D. А ако некој сака да си игра хакер, нема што потоа мене да ме обвинува. Јас кога ти го дадов, работеше. Тоа не значи дека не можеш да си го модифицираш како што ти одговара, ама па не значи и дека може да седнеш и да ја инсталираш секоја игра од некој си bulk online installer кој си го симнал од некој „хакерски сајт“ ::).

Да те прашам, од оние што ти се немаат јавено за проблем со антивирус, им имаш чуено глас од тогаш па наваму? хахахаххаха мала шала без навреда ;D

Да, апсолутно и не само што им слушам глас на нив, туку и на нивни пријатели, роднини, итн. ;D.

А од друга страна, околу тоа што не може било како да се направи uninstall на антивирусот, може и да биде позитивна работа, бидејќи на тој начин антивирусот не може лесно да биде изманипулиран од страна на некој вирус (освен ако не го содржи во себе твојот конфигурациски фајл ;D :)

Да, апсолутно, ама скоро секој антивирус ја има веќе таа заштита (self defense). Скоро сте installer-и за антивируси им додаваат CRC checksums на фајловите по инсталацијата, за да знаат дали некој од нив има нешто сменето во него. Ако има, или не се подига или прави self repair или ти кажува да му направиш repair, итн. ;). Fix-от само не дозволува да се направи uninstall на класичен начин, по што веднаш можеш да забележиш што всушност сакал да направи корисникот ;).

А конфигурацискиот фајл, не е за тоа. Тој само го подесува антивирусот да нема splash, да не замара ако најде нешто, едноставно да го стави во карантин, да не замара ако Windows не е up to date... такви некои работи ;).

Имаш ли слушнато за една верзија на крак издаден од 3DM за некоја игра беше, не се сеќавам точно за која во моментов, Mad Max или така нешто беше? Симнуваат луѓе крак, све фино лепо си работи, проверен извор, на VirusTotal си проаѓа беспрекорно и се си е ок со недели, кога одеднаш му текнува на точно одреден датум кај секого што е инсталиран кракот да му промени Homepage во секој browser во некоја си негова страна, да направи disable на MalwareBytes, TeamViewer, и да спречи прилично секој антивирус да стартува. Побарај ја темата на ИТ.мк (не знам дали е дозволено да постирам линк) или изгуглај gangam game virus ќе видиш за што се работи. Ова беше пред неколку дена сега брзо. А најсмешното е што сите му веруваат на тој извор, е сега неважно дали го постирал тој или некој друг што му го изманипулирал кракот, па се потпишал во негово име и се изгледа веродостојно.

Не сум запознаен со ситуацијата, но најверојатно станува збор за модифициран крак. Има 1001 начин да додадеш код на веќе готово exe кој не само што може да прави „кој знае што“ во позадина додека ти е пуштен кракот, туку може и цели сервиси да инсталира ;D. Ова не е начин на кој работат на сцената (кракерската сцена, the scene) и кракерските групи обично се оградуваат од вакви работи. Не дека немало вакви случаи на сцената, имало, ама многу ретко и не дај боже да дознаат другите кои се дел од таа сцена... никој веќе нема да сака работи со било кој член од групата, а групата веднаш оди на blacklist. Кај нив репутацијата се стекнува долго време, многу значи, а лесно се губи. Затоа, скоро никој не се одлучува на ваков чекор.

И околу линковите, да може да post-ираш линкови од каде сакаш, само што, мора да бидат кодирани (со code tag). Освен линкови кои водат до други места на форумот, тие не мора да се кодираат ;).

За една работа си тотално во право, не постои совршен антивирус, и гарант сите имаме по некоја гадинка во компјутер ;D
Сите користиме кракувани софтвери, тоа е факт, меѓутоа кога станува збор за антивирус, мислам дека тука не би требало да има компромис, поготово во денешно време кога приватноста на интернет е сведена на минимум, исто како што кај тебе нема компромис со лемна станица или мерна опрема ;)

Верувај, од тоа што до сега сум го забележал, најмал дел од проблемите кои сум ги нашол се од краковите. Да бидам попрецизен, најголем дел од проблемите доѓаат од неинформираноста на корисниците. Тотално неинформирани се околу тоа „како всушност работи се ова, кракови, кракување, итн.“, така да, не е ни чудо што повеќето мислат дека „кракот е крив“ или „кракот ми стави ова, она“, итн. На кратко, ако кракот ти е од trusted source (hub, usenet, dump), најверојатно е ОК и нема што да бараш понатаму. Ако си го симнал од torrent или некој file sharing сајт, никогаш не можеш да бидеш сигурен дали некој нешто му додал или не :S. Во принцип, може да дознаеш, но тоа може да биде замарање и анализа која може да трае и со денови, така да, барем според мене, не се исплати. Тоа е најголемиот проблем... барем од тоа јас што имам забележано. Луѓето симнуваат се и сешто од секаде и не пазат што од каде е симнато ;). Ако имаш таков корисник како муштерија, леле мајко ;D. Е тие се оние „маалски хакерчиња“, како што милува да ги нарече batka ;D. Абе каков сакаш AV стави на тој компјутер, таа машина, кога тогаш, ќе се инфицира ;D.

А околу смајлињата ;D, не дека сум толку позитивен... едноставно понекогаш се заборавам ;D. Се шегувам, гледам да сум позитивен ;), ако не си позитивен во денешно време, кај ќе ти биде крајот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #41 on 28.09.2015, Monday, 20:53:59 (Edited 28.09.2015, Monday, 20:55:56) »
GigaWatt
имам едно прашање до тебе во врска со Антивирус. Vipre Antivirus верзија на пример од 2009-та година со трајал ресет, ако го инсталирам сега ќе прави и нови апдејти.  Но дали ќе е исто толку добар како на пример најновата верзија од 2015 за која што не можам да најдам крак или трајал ресет? Исто така освен вирус дефинициите, дали би се апдејтирал и цел софтвер во најновата верзија? Сега користам аваст и засега ок работи, но планирам да го вратам Vipre но не знам дали ќе биде паметна идеја со оглед дека софтверот е веќе 6 и кусур години стар.

П.С. еве едно смајли и од мене  ;D
Hams do it! With Frequency

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #42 on 28.09.2015, Monday, 21:16:26 »
не го менувај АВАСТ-от  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Антивирусни програми
« Reply #43 on 28.09.2015, Monday, 22:40:54 »
@Z31GH: Па, се разбира дека треба што е можно понов софтвер да користиме ;), напредува технологијата ;). Јас лично, AV од 2009-та не би користел сега во 2015-та. Дури и да прави update на антивирусната база, не може да е толку добра заштитата како некој AV направен сега, во 2015-та. Дали може да се изгаси program component update, не знам, не го пробав да видам дали може или не. Ако воопшто постои таква опција, обично тоа се подесува некаде во менито на антивирусот или при инсталација. Така да... како сакаш, ако мислиш дека доволна заштита би ти била верзијата од 2009-та и ако може да се изгаси program component update, терај со неа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Антивирусни програми
« Reply #44 on 29.09.2015, Tuesday, 13:59:01 (Edited 29.09.2015, Tuesday, 14:03:23) »
Ех дечки, касно ги видов вашите предлози.  Да прочитав пред да сменам антивирус. ќе се предомислев и ќе го оставев аваст. Сепак и Аваст е добар антивирус и се надевам дека нема да зажалам што го снемав. Добар беше и на didi предлогот да го оставев аваст, но ете касно видов што сте напишале.
Но, најдов 2015 верзија на Vipre со Lifetime лиценца. Се работи за Vipre Internet Security 2015. Инсталацијата не беше комплицирана. Прво се става стара везија со некоја си доживотна лиценца, па на неа без да се ресетира компјутерот по инсталацијата се додава најновата верзија. Си има туторијал за инсталација на 2015 верзијата. Значи најновата 2015 верзија е активирана. Пуштив фулл скен и најде доста тројанци што бесплатната верзија на аваст не ги најде. Бесплатната верзија на аваст не нуди фулл заштита како платената верзија на аваст. Со ова мислам дека сега имам најдобра заштита. Скинот наликува на Windows 8, се е како во коцки :) Иако сеуште користам Windows XP бидејќи е лиценциран, така го купив лаптопот пред неколку години.
Засега добро е и се надевам дека серверот нема да го препознае како хакована верзија. Си прави апдејти и додека скенира не го забавува компјутерот, тоа секако го гарантира и производителот на Vipre

 
Hams do it! With Frequency