Author Topic: Не ми работи климата во автомобилот - Fiat Punto 1.3 дизел  (Read 2129 times)

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Не ми работи климата во автомобилот - Fiat Punto 1.3 дизел
« Opened on 27.06.2013, Thursday, 23:05:58 (Edited 29.06.2013, Saturday, 21:49:12) »
Имам фиат пунто 1.3диесел мултиџет, пред еден месец ја однесов на мајстор да ми ја напoлнат климата со фреон, 5-6 пати ја пуштав работеше одлично и после одеднаш откажа дува само вентилаторот нема го ладењето дали некои би можел да каже што може да биде проблемот, фала однапред на помошта.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Драгане и за тебе важи истата констатација! На Форумов пробувајте па пишувате Македонски со македонски правопис и интерпункцијата која се употребува во него.Она * карав*, * напнат* употребувај го дома,во разговорниот јазик,а овде употребувај малку политературни изрази и пази на точка и запирка,потоа голема буква.... Стално повторуваме дека една од задачите и особеностите на Македонскиот форум за електроника е негување на Македонскиот литературен јазик.И уште една напомена: давајте малку повеке податоци или ваши согледувања за проблемите,вака работава ке се развлече ,па ако има некој заинтересиран за да одговори треба добро да се помачи и долго да те испрашува додека нешто конкретно да каже.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Неми работи климата во автомобилот
« Reply #2 on 27.06.2013, Thursday, 23:55:14 (Edited 27.06.2013, Thursday, 23:58:39) »
Dragan Stoilovski, разбираме слобода на пишан збор, ама на FB имам видено поубаво напишани статуси. Ни запирка, ни точка, никаков интерпункциски знак, два или три збора споени во еден („Неми“, „дамија“ ::))... па навистина нема смисла :S. Сите пазат како пишуваат ако треба некој статусите да им ги види, ама ретко кој пази кога ќе треба да побара помош на форумов ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Се извинувам на правописните грешки, набрзина пишував и отпосле не проверив како е напишано.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Дисфункционален вентил, запушени ребра...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
како што разбрав сега го менил... иако не значи дека не може да истечи.. Не знам зошто воопшто МОРА да се менува фреон на климите за автомобили, кога фрижидерон работи од кога знам за себе(над 20 госини) и освен што од време на време се чисти и што троши еле енергија нема никакви дополнителни трошоци(постојано е во употреба, ако е подолг период вон употреба, на пример неколку години, во ред е да се сервисира пред повторно вклучување во погон)

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Кога ми ја наполнија климата со фреон работеше супер, ја пуштав 5-6 пати и се си функционираше добро заминаа 2-3 недели ја пуштам повторно и само си дува вентилаторот а неќе да лади, и сега незнам дали е можно фреонот да е истечен, но кога ја полнев мајсторот ми кажа дека се е добро.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
како што кажав, не треба да истекува, затворен систем е. Може да има некое парче (гумица на приемр) откинато и заглавено, ама не е лошо кај друг мајстор да провериш состојба на фреон. оти ако појш кај истиот мој да се десит, ко што прајт еден бербер кичево: "аааууу кој те ошиша вака ?" Ти бе "Добар си добар, добро ти стои"  :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Драгане,мислам дека дискусијава е беспредметна,бидејки без непосреден увид на стручно лице никој жив не може да каже каде е кварот.Освен податокот дека се работи за фиат пунто,ништо друго не сме виделе ( мислам барем неколку фотографии).А и од фотографиите нема фајде бидејки се работи за многу  специфична материја.