Author Topic: Има ли потреба од Македонски технички музеј?  (Read 1397 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова тема долги години * ме јаде*,па денес малку повеке дискутиравме со пријатели на ова тема.Има доста позитивно мислење да се формира Македонски музеј на техниката.Верувале или не имаме со што да се пофалиме на светот и доста експонати кои може да се соберат во две хали на Скопскиот саем. Едини проблем - пак во Скопје ке биде :( ;). Добро,ако сакаме дас биде репрезентативен треба да е во главниот град. Е,сега,какви се вашите размислувања и што би сакале да видите вие во него?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Треба треба и треба. Ова ни треба на нас а го немаме :(

Замислете музеј во кој ке видите електронска опрема од почетоците на електротехниката и електрониката. На пример, предавател со искра :)

Само дали се чуваат таквите стари уреди? Тоа е прашање.
Ако се чуваат треба да ги убедиме газдите (и ако сами сакаат) да ги донираат за музеј.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
како што знам нема ни една фабрика за ел делови во мк... што ќе презентираме?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Има ли потреба од Македонски технички музеј?
« Reply #3 on 18.10.2011, Tuesday, 19:55:27 (Edited 18.10.2011, Tuesday, 19:59:26) »
Се чуваат! Имаме само во НТ Велес куп уреди,првите КИТ комплети по електроника за училиштата,стари радио уреди,делови,готови конструкции.Ако само од сите НТ се собере стара опрема,уреди ,макети итн. ке има за два музеја.Колку фабрики имаме затворено? Тие се *расадник* за техничката култура,има сешто! :D :D

Споено мислење: 18.10.2011, Tuesday, 19:59:26
Бицикле,имаше фабрика за блок кондензатори во Гевгелија,во Алдинци кај Прилеп работеше ЕУРОТЕК,во тоа време најмодерна фабрика за производство на материјал за печатени плочи и готови печатени плочи.Да не набројувам,МЗТ Скопје произведуваше САТ антени ( чинии и прибор) исто и СЕМОС .... Млади сте и не знаете,затоа е добро да има такво место каде ке видите и она што не сте го знаеле.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ako има што да се прикажи, ако може да се соберат доволно материјали што да не ... али да се онака уникати, македонски...  маде ин мацедониа шо би се рекло.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3001.0
eve kade jas predloziv uste lani za toa i se pokazaa mnogu zanimanje od forumcite
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oпс,не сум видел! Пардон г.Македонија,ама муабетот за отварање музеј денес ни дојде на тема на неколку пријатели и ете така мислев да ја споделам. Отвараме толку музеи -  зошто не и Музеј на техниката???

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Greskata e vo forumskata postavenost na temite ako nekoj ne odgovori pagaat vo prasina ima i drugi temi sto se raboteni ama se na dnoto.Treba da se izmeni nesto vo forumot.
Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
што треба да се измени на форумот ?
старите теми да ги прикажува на врв ?
тоа секој член си поставува засебе, ако сакаш ти да ти ги покажува така треба сам да си ги наместиш, а и кој било друг ако сака тоа сам треба да си намести
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Greskata e vo forumskata postavenost na temite ako nekoj ne odgovori pagaat vo prasina ima i drugi temi sto se raboteni ama se na dnoto.Treba da se izmeni nesto vo forumot.

Не може да се промени, така е на секој форум, темите во кои никој не пишува, освен ако не се pin-уваат (постават како важни), паѓаат долу, ова не е ништо ново.

Него за музејов, да, и јас сум за, би донирал едно радио од двете што ми се ;). Но, дури и да се отвори, тоа треба да го отвори некоја институција, ако го отворат поединци, за брзо време ќе пропадне, што од недостиг на финансии, што од немање на кадар, што од неплаќање на кадарот :S... убава е идејата, ама не верувам дека институциите ќе се нафатат да реализираат вакво нешто :S. Емитер излегува веќе 15 години и (барем колку што знам) секоја година праќаат писма до разни министерства за финансиска помош, но инситуцииве остануваат глуви :S. Многу весници со “рекла-казала“ информации се финансираат, а да не може да се одвојат пари за списание кое излегува еднаш месечно на 50 или 60 страници :S... нема смисла. Да го поддржеа списанието, најверојатно немаше да се смени неговата концепција и да им се одмили на многу луѓе кои го читаа уште од почетокот :S. Иста е и ситуацијава со форумов. Затоа не ни бараме пари од институции, ништо нема да ни вратат назад, затоа :S.

Поената ми е, идејата е супер ;) :D, ја поддржувам и сакам да видам да се реалзира, но не верувам дека ќе се реализира освена ако некоја владина институција не реши дека треба да се реализира. Можеби во рамките на некоја друга организација да биде реализирана, ама не и како посебна целина (на пример, Народна Тхеника да проба да направи нешто вакво во скоп на нејзините простории).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па ако има многу заинтересирани за стари делови може да отвориме посебна секција или тема за стари делови.... ама ако има стварно интерес од повекето
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline amset

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Во врска со Техничкиот музеј на Македонија.Да има потреба од вакво нешто.Мислам дека Макединија има своја техничка традиција од разни технички области.За жал општата техничка култура со тоа и информираноста на пошироката јавност е запоставена.Сепак ние не сме народ без техничка култура без технички знаења без научна и техничка традиција.Сигурен сум дека ваквиот музеј ке го покаже и ке го докаже тоа.
Поздрав