Author Topic: Повик до сите добронамерни посетители на Форумов  (Read 2164 times)

Offline stealek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
ОГРОМНА ПОДРШКА од мене , но сакам да изразам и една голема благодарност до форумот бидејќи ми помогна околу моето вработувањето бидејќи станав електричар после 18 години од моето завршување, па иако некој од вас се за мене деца ми помогнавте многу околу мојата адаптација ,и затоа САМО НАПРЕД,ЗЛОБНИЦИТЕ НЕКА ЛААТ ВИЕ РАБОТЕТЕ СИ ЈА ВАШАТА РАБОТА  ПОЗДРАВ ДО СИТЕ ЕЛЕКТРОНИЧ
АРИ

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
голема благодарност до форумот бидејќи ми помогна околу моето вработувањето бидејќи станав електричар после 18 години од моето завршување

честито новото работно место ти посаскувам да си го задржиш работното место подолго отколку што си чекал за да се вработиш и се најдобро

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
се работи за тоа што некои луѓе сметаат дека многу сме копирале од нет, епа луѓе мене никој не ме плаќа за да дизајнирам или што знам што, се разбира дека има многу работи кој и така можат да се најдат на нет, како и по сите останати форуми, списанија и слично..

Апсолутна вистина, така да, нема лутиш. Тоа е реалноста, за без ич или ситни суми на пари, не планирам ни јас да дизајнирам. Ако дизајнирам нешто за мене, се разбира дека ќе го презентирам, или (евентуално) ако имам слободно време поради X причини, зошто па и да не помогнам на некој и да му дизјанирам некое коло или да му напишам програма за микроконтролер, но ова САМО АКО имам слободно време, а да се замарам и никој динар да не ми даде или некоја симболична сума, не планирам. Па дури и тие шеми што ги превземаме од некаде авторите првично ги имаат правено ЗА НИВ, не за некој друг, затоа и ги презентирале, ако мене ми служи, зошто па да не му служи и на некој друг.


@Гига,@батка и @девил за ова се во право и јас имам огромен број на проекти кој ги имам правено за некоја фирма или некој поединец кој ми платил само тие не се за на форум бидејки некој од нив ми рекле немој да го правиш ова на некој друг ке си платам повеке и поради тоа не ги постриам на форум имам и некој други кој ги имам изработувано за себе и си мислам дека не се прво да се постираат на форумов.Ама секогаш кога имам повеке време на кој да му треба помош ке му погнам дали за целосно проектирање на некој уред програма за микроконтролер не сакам пари ни да ми се врати услугата едноставно сакам да помогнам и да го споделам своето знаење.


@ stealek честито и од мене ново работно место и убаво да ти трне новата работа.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
@Гига,@батка и @девил за ова се во право и јас имам огромен број на проекти кој ги имам правено за некоја фирма или некој поединец кој ми платил само тие не се за на форум бидејки некој од нив ми рекле немој да го правиш ова на некој друг ке си платам повеке и поради тоа не ги постриам на форум имам и некој други кој ги имам изработувано за себе и си мислам дека не се прво да се постираат на форумов.Ама секогаш кога имам повеке време на кој да му треба помош ке му погнам дали за целосно проектирање на некој уред програма за микроконтролер не сакам пари ни да ми се врати услугата едноставно сакам да помогнам и да го споделам своето знаење.


@ stealek честито и од мене ново работно место и убаво да ти трне новата работа.


На ова ќе речам и да и не ако сите и за се размислуваат вака тогаш повеќе ќе нема копи/пасте а за тоа што некој си платил екстра тогаш и проектот го купил значи е негов и он одлучува дали ќе го сподели со други или не и под кои услови, ама во секој случај треба колку може да се споделува со луѓето така ќе се зголеми интересот за областа а и да му се помогне на некој кој никогаш не се го сретнал во животот е благодарна работа нели?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Скоро на сите Форуми се вртат истите шеми,истите теми и неблагодарно е да праша некој - кој беше прв? И најголемите светски електронски часописи * крадат* проекти од стари  броеви,ги дотеруваат и ги пријавуваат како нови и свои.Зар мислите дека еден пример Емитер  има толку пари па се нови и свои проекти  пласира?!  И не само Емитер -  и една пр.Инфоелектроника *преведува* цели статии од Електор ! Веке видено!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
stealek Честито работно место и да си здрав и жив. Форумот и мене ми има многу помогнато, па благодарение на него јас можам да се наречам електроничар (засега хобист)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На ова ќе речам и да и не ако сите и за се размислуваат вака тогаш повеќе ќе нема копи/пасте а за тоа што некој си платил екстра тогаш и проектот го купил значи е негов и он одлучува дали ќе го сподели со други или не и под кои услови, ама во секој случај треба колку може да се споделува со луѓето така ќе се зголеми интересот за областа а и да му се помогне на некој кој никогаш не се го сретнал во животот е благодарна работа нели?

Добро, да и ова „држи вода“, но повторно малку ќе „навалам“ на страната на Goce. Интересирање е една работа, за луѓе кои очигледно е дека се интересираат за нешто, ОК, нема проблем, ако имам слободно време, зошто да не му помогнам во дизајнот на некое коло или за пишување на програма за микроконтролер, не гледам причина, особено ако за мене е ептен лесно тоа ;). Но имало некои поединци (членови на форумот) кои очигледно барале дизајн за комерцијални цели со мислење „абе ај, ќе се најде некој бу*ала, ќе напише софтверче“. Искрено, би го направил ова само за некој долгогодишен соработник (индивидуа која со години соработува и купува мои дизајни) и тоа само ако станаува збор за нешто навистина просто и што може да се направи за (фигуративно кажано) 10 минути. Вакви ситуации (барање на готов проект за без ич пари) не се пречести, ама ги имало на форумов и сум ги забележал. Дали некој ќе му одговори на ова барање или не, тоа е сосема друга работа, секој со своите убедувања. Јас лично, не. Не поради друго, ме иритира идејата дека членот со мојот дизајн ќе направи пари, а јас нема ништо од тоа да добијам. Да беа повеќето луѓе фер и да ми речеа „друже, ОК, ја напиша програмата, го дизајнира колото, нејќам да биде муабетов „те зае*ав“, затоа, еве процент од секаде каде што ќе го продадам твојот дизајн“, зошто да не, би напишал. Ама на никој тоа нема да му текне, освен можеби на некои алтруистички настроени индивидуи, кои не верувам дека воопшто би побарале „помош“ од ваков тип, туку сами ќе засукаат ракави и ќе научат како да го прават тоа. Кога ќе го земам се ова во обзир, значи дека сите кои би побарале ваков тип на услуга, во принцип, не мислат да ми платат за мојот труд за уред кој е дизајниран за специјални потреби. Епа извинете, ама не мислам да бидам ни прв ни пследен бу*дала на кој ова му се случило.

Како за крај само сакам да нагласам дека ова не е ситуацијата со повеќе од 90% од побарувањата на форумот. Најчесто се бараат решенија за некои лични и куќни потреби, што е ОК, со таков тип на помош немам никаков проблем. Сакав ова да го нагласам со цел некој да не ме свати погрешно дека не сакам да помагам на членовите на форумот, а со тоа да дадам и порака према другите да не помагаат. Верувајте, тоа е далеку од вистината ;). Поентата ми беше да спомнам дека има и ваков тип на побарувања (со комерцијална цел), но сепак се (сеуште барем) многу ретки ;).

ПС: Со среќа со работното место stealek ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."