Author Topic: Повик до сите добронамерни посетители на Форумов  (Read 2165 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од одредени посетители и гости на Форумов е констатирано дека на Форумов се врши само * copy-paste* на одредени содржини и ништо повеке!
Сакам да им го одговорам следново: мене ме радува кога одреден број вљубеници во електрониката ке се соберат и ке дискутираат за одреден проблем,шема или настан поврзан со електрониката.За тоа е Форумов. На Форумот не можат да се поставуваат само уникатни шеми,да се прават сите поставени уреди или да се одговори на секое поставено прашање! Апсурдно е да говориме за авторства, некакви теории за новини или пак уникатни проекти,кога Форумов е непрофитна форма на дружење и размена на искуства ,шеми или форма на учење на помладите и понеискусни членови. Секоја замерка во однос на дискусиите,начинот на презентирање и формите на поставување на проблемите е во најмала рака - смешно! Ако некој што се смета професионалец им замери на основци и средношколци што по којзнае кој пат дискутираат за пример
каков транзистор да се стави на влезот на појачувачот,во најмала рака го сметам смешно и несериозно.
Форумот не треба и не смее да се споредува со часопис,со професионален или стручен медијум кој треба да понесе одговорност за некој нерешени проблеми.Ако мисли некој дека само тој и никој друг има примат или не знам авторство на некој сеопшто прифатен модел,ке му одговорам дека греши! Поминаа времињата кога дата-шит апликациите се појавуваа како авторски шеми или преземањата на шеми од ЕЛЕКТОР се прогласуваа за авторство! Тогаш лугето немаа пристап до информации,го немаше Интернетот,Гугл и слично.Ве уверувам дека барем во Македонија не постои електроничар  што може да се пофали дека сите конструкции кои ги направил или со кои работи се исклучиво НЕГОВО ЛИЧНО АВТОРСТВО !!
Таков човек не постои,барем не тука.И затоа,оставете го на мира Форумов и не покучавајте да сеете * магла*.Оставете ги членовите на  Форумов  да се дружат,да дискутираат,да се расправаат понекогаш и да уживаат во моментите кога некој ке направинешто,ке купи седмица глушец или ке се смее на клиповите и вицовите. Имам ли подршка од Вас ценети форумџии????

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И затоа,оставете го на мира Форумов и не покучавајте да сеете * магла*.Оставете ги членовите на  Форумов  да се дружат,да дискутираат,да се расправаат понекогаш и да уживаат во моментите кога некој ке направинешто,ке купи седмица глушец или ке се смее на клиповите и вицовите. Имам ли подршка од Вас ценети форумџии????
Од мене дефинитивно имаш! ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Од одредени посетители и гости на Форумов е констатирано дека на Форумов се врши само * copy-paste* на одредени содржини и ништо повеке!
Сакам да им го одговорам следново: мене ме радува кога одреден број вљубеници во електрониката ке се соберат и ке дискутираат за одреден проблем,шема или настан поврзан со електрониката.За тоа е Форумов. На Форумот не можат да се поставуваат само уникатни шеми,да се прават сите поставени уреди или да се одговори на секое поставено прашање! Апсурдно е да говориме за авторства, некакви теории за новини или пак уникатни проекти,кога Форумов е непрофитна форма на дружење и размена на искуства ,шеми или форма на учење на помладите и понеискусни членови. Секоја замерка во однос на дискусиите,начинот на презентирање и формите на поставување на проблемите е во најмала рака - смешно! Ако некој што се смета професионалец им замери на основци и средношколци што по којзнае кој пат дискутираат за пример
каков транзистор да се стави на влезот на појачувачот,во најмала рака го сметам смешно и несериозно.
Форумот не треба и не смее да се споредува со часопис,со професионален или стручен медијум кој треба да понесе одговорност за некој нерешени проблеми.Ако мисли некој дека само тој и никој друг има примат или не знам авторство на некој сеопшто прифатен модел,ке му одговорам дека греши! Поминаа времињата кога дата-шит апликациите се појавуваа како авторски шеми или преземањата на шеми од ЕЛЕКТОР се прогласуваа за авторство! Тогаш лугето немаа пристап до информации,го немаше Интернетот,Гугл и слично.Ве уверувам дека барем во Македонија не постои електроничар  што може да се пофали дека сите конструкции кои ги направил или со кои работи се исклучиво НЕГОВО ЛИЧНО АВТОРСТВО !!
Таков човек не постои,барем не тука.И затоа,оставете го на мира Форумов и не покучавајте да сеете * магла*.Оставете ги членовите на  Форумов  да се дружат,да дискутираат,да се расправаат понекогаш и да уживаат во моментите кога некој ке направинешто,ке купи седмица глушец или ке се смее на клиповите и вицовите. Имам ли подршка од Вас ценети форумџии????

Говор од срце Батка !! Респект за ова !! :)
Јас мислам дека на форумов има место и простор за сите членови без однос на тоа кој колку знае и дали е почетник или е професионалец ... Сепак за тоа и сме тука ....Да научиме нешто плус што ке ни користи во животот  ... Еден од друг, друг од трет и така ... Дури и ти што си електроничар со големо долгогодишно искуство сеуште учиш за некои работи со кои не си се сретнал ... Апсолутно те подржувам !!! :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На Форумов сите сме равноправни,сите имаме исти права во однос на основните поставки.Има правила на однесување и треба сите така да се однесуваме.Не можам никого да натерам да го прочита мојот пост и да го прифати.Но,не треба никого и да го подценувате,ако гласно праша нешто,ако погреши или се занесе во дискусијата.Дружењето е дел од цивилизациската придобивка што се вика Интернет,но треба да се има доблест ,нерви и пред се стрпление за да не се доведе човек во ситуација да се прецени себе си!!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
секоја чест батка!!! требаше вакво нешто само немаше храбар да пресече. Респект до тебе!!!
d.t

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Секоја чест батка  :) Јас кога се зачленив на форумов немав никакво искуство но со помош на сите членови кога и да сум побарал нешто секогаш сум имал одговор.Апсулутна подршка Батка .
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Батка, јас те поддржувам максимално  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Од одредени посетители и гости на Форумов е констатирано дека на Форумов се врши само * copy-paste* на одредени содржини и ништо повеке!
Сакам да им го одговорам следново: мене ме радува кога одреден број вљубеници во електрониката ке се соберат и ке дискутираат за одреден проблем,шема или настан поврзан со електрониката.За тоа е Форумов. На Форумот не можат да се поставуваат само уникатни шеми,да се прават сите поставени уреди или да се одговори на секое поставено прашање! Апсурдно е да говориме за авторства, некакви теории за новини или пак уникатни проекти,кога Форумов е непрофитна форма на дружење и размена на искуства ,шеми или форма на учење на помладите и понеискусни членови. Секоја замерка во однос на дискусиите,начинот на презентирање и формите на поставување на проблемите е во најмала рака - смешно! Ако некој што се смета професионалец им замери на основци и средношколци што по којзнае кој пат дискутираат за пример
каков транзистор да се стави на влезот на појачувачот,во најмала рака го сметам смешно и несериозно.
Форумот не треба и не смее да се споредува со часопис,со професионален или стручен медијум кој треба да понесе одговорност за некој нерешени проблеми.Ако мисли некој дека само тој и никој друг има примат или не знам авторство на некој сеопшто прифатен модел,ке му одговорам дека греши! Поминаа времињата кога дата-шит апликациите се појавуваа како авторски шеми или преземањата на шеми од ЕЛЕКТОР се прогласуваа за авторство! Тогаш лугето немаа пристап до информации,го немаше Интернетот,Гугл и слично.Ве уверувам дека барем во Македонија не постои електроничар  што може да се пофали дека сите конструкции кои ги направил или со кои работи се исклучиво НЕГОВО ЛИЧНО АВТОРСТВО !!
Таков човек не постои,барем не тука.И затоа,оставете го на мира Форумов и не покучавајте да сеете * магла*.Оставете ги членовите на  Форумов  да се дружат,да дискутираат,да се расправаат понекогаш и да уживаат во моментите кога некој ке направинешто,ке купи седмица глушец или ке се смее на клиповите и вицовите.
Прекрасно опишана вистината.

Имам ли подршка од Вас ценети форумџии????
Потполно те Поддржувам и Голем Респект.

Ке ја ставам темава за главна и сега за сега ке стои најгоре цело време
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Алал нека ти е Batka за делото кое го стори :), имаш апсолутна поддршка од мене ;).

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Извини batka но 90% од твоите шеми итн, се копи-пејст од извори од интернет. Малку иронично нели ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
прочитај го постот на батка пак
се работи за тоа што некои луѓе сметаат дека многу сме копирале од нет, епа луѓе мене никој не ме плаќа за да дизајнирам или што знам што, се разбира дека има многу работи кој и така можат да се најдат на нет, како и по сите останати форуми, списанија и слично..

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Урахара, иронично ,ама јас тоа никогаш и никаде не сум го сокрил, дури многу често наведувам ( ако читаш!) и од каде е превземена  шемата!Стои веб страна или часопис од каде е! Иронично што јас никаде не сум се потпишал како автор .Многу шеми ( прочитај!) јас ги добивам во размена или овие млади електроничари ми ги носат со цел да расправаме за нејасни или проблематични работи,ситуации или некои делови кои не им се познати,Често пати добивам нацрт на звучна кутија или само елементи од кои треба да составам звучни кутии и морам да прилагодувам и правам конструкции,ама никогаш не се ПОТПИШУВАМ како автор!
Повторно тврдам - извинете,ама во МКД се многу ретки конструкторите ( дури и ги нема) кои би рекле - ова од почеток до крај е мое дело!! Сите користат апликации од фабриките или модифицираат веке готови апликации.Затоа ,не се замарај со мене,моите авторски дела се заштитени и не се за форуми,туку за некои други медиуми,каде поинаку се вреднуваат!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
се работи за тоа што некои луѓе сметаат дека многу сме копирале од нет, епа луѓе мене никој не ме плаќа за да дизајнирам или што знам што, се разбира дека има многу работи кој и така можат да се најдат на нет, како и по сите останати форуми, списанија и слично..

Апсолутна вистина, така да, нема лутиш. Тоа е реалноста, за без ич или ситни суми на пари, не планирам ни јас да дизајнирам. Ако дизајнирам нешто за мене, се разбира дека ќе го презентирам, или (евентуално) ако имам слободно време поради X причини, зошто па и да не помогнам на некој и да му дизјанирам некое коло или да му напишам програма за микроконтролер, но ова САМО АКО имам слободно време, а да се замарам и никој динар да не ми даде или некоја симболична сума, не планирам. Па дури и тие шеми што ги превземаме од некаде авторите првично ги имаат правено ЗА НИВ, не за некој друг, затоа и ги презентирале, ако мене ми служи, зошто па да не му служи и на некој друг.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вистината е таа - ако веке се мачам и пронаоѓам (дизајнирам) нешто ново,сигурно прво на Форум нема да дојде! Прво ке се бара купувач,па ке оди на многу повисоко ниво,а тек на крај во книга,списание,а на крај на Форум.Тука пари нема,нема како да заработиш! Разликата е таа и нема воопшто начин да се смени.Впрочем,како ке знам кој се ова ке го прочита и *симне*.