Author Topic: Ајде да се собереме и да му помогнеме на малиот Иван  (Read 6221 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ехх хуман народ што ти се вика:) Па вака мислам дека ќе биде најдобро да фунционира: Прво, да има побарувања, што кому треба, потоа, да има едно место(еден член) кај кого ќе одат сите делови или кеш па од тука ќе се распределуваат. Инаку за сметки одтаварање,како што кажа батка има многу процедутри, во спротивно се плаќаат други давачки. Ева на праимер ако оди трансакцијата од една банка во друга, се плаќа 10 денари провизија плус 10 денари за уплаќање, автоматски 20 денари, односно 2000 денари од 100 души, а во случај да се дадат тие пари на рака би било подобро. Ова е само идеа, секако подобра солуција не е на одмет.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам уште една идеа, доколку не сакаат да ѓи прифатат парите можеби најубаво би било да му ѓи испратиме на Батка па тој да му купи на Иван алат (пр. леткумче, унимер, калај итд). Можеме и ние да пратиме по некое алатче ама мислам дека тука би биле во загуби бидејќи ке треба да платиме поштарина, а парите се пренесуваат електронски така да одлучете вие, дадете уште некоја идеа па да видиме што ќе биде  :)

Е ова не е лоша идеја ;D. Имам јас дома еден стар унимер, од пазарче, го користев до пред едно година или две, ама дека купив нови унимери и некоја друга оперма, сега веќе не ми треба :S. Унаку унимерчето е „коска“, одлично мери и искрено, на моменти, дури и ми недостасува кога ги користам овие поскапиве унимери ;D, а не знам зошто, но AC напони и струи мери многу попрецизно од поскапиве ;D (чудно, но вистинито ;D). Многу прецизно за евтино унимерче од пазар за 600 денари (кога јас го купив, толку беа, сега се поевтини ;)). Така да, јас би му го дал, и онака јас веќе не го користам ;).

Апел би бил доколку пример нешто се прави,да помогнете со делови,да донирате некои алати кои ви се непотребни...

Е за ова зборував ;). Сигурен сум дека сите од нас имаат алат кој не го користат или го користеле на времето, а сега не ви треба, или имате подобар, или едноставно не го користите повеќе ;).

да како што спомна батка, не мора за иван се да е, доколку има некој друг може и нему да му се помогне

Да да, се разбира ;). Никој не го тргува и тоа како опција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки може ли поконкретно да се дефинира каде и што би можело да се дава?
Јас на пример еве имам старо кукиште од пц што на некого можеби би му служело за кутија за некој уред или сеедно за што а коа би го продал ништо не би добил,вака на некој можеби повеќе работа ќе му врши. Може такви работи?
И кажете каде би можело да се носат работиве да испособерам од дома што имам такви работи...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Утре ке му пратам едно кесе со некои работи на Гига Ват и го молам некако да Ве информира за материјалот.Не е кој знае што,за почеток.Ама да почнеме! Определете критериуми кој и што може да добие !

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ги добив денеска деловите од batka, има се и сешто, плочи од рутери, модеми, слушалки, кабли, конектори, моторчиња, пиезо звучничиња, зип кесички, конекотори од ATX напојувања, капачиња за потенциометри, IDE кабли... пред се делови од компјутерската техника, но во принцип може да се најде од се по нешто ;). Ќе сликам и ќе post-ирам слики за некој ден ;). Потсетете ме преку PM, можно е и да заборавам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига,ставив фотокопија од една стара шема со тајмер и десетина печатени плочки.ги правевме сега за натпревари.Немам време,ама ако сакаш закачи ги на Форум,на кого му треба.Ке се договориме ,ке има и полно други работи,пред се делови од АТХ,феритни прстенчиња ...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас реков дека кој сака може да си побара, не е проблем ;). Само што реков, најмногу се компјутерски делчиња, значи through hole компоненти баш и нема многу, ама ако е некој заинтересиран и за овие што се SMD, не е проблем ;). Мада се наоѓа по нешто што е и through hole ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Има некое интересно капаче за потенциометар?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има некое интересно капаче за потенциометар?

Не сум проверил, има едно големо, тоа го видов, ако има и некои други, сум ги промашил ;D. како што реков, за некој ден ќе сликам, па ќе ставам слики на форум ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ајде да се собереме и да му помогнеме на малиот Иван
« Reply #39 on 29.03.2011, Tuesday, 18:24:45 (Edited 29.03.2011, Tuesday, 18:30:30) »
Ха,ха јас се плашев да ставам такви работи...имам и такви нешта,ама друг пат ке испратам.За која осовина се работи??? Имам еден куп.ама мислев да не се навредите што ви испраќам старудии! ;D ;D

Споено мислење: 29.03.2011, Tuesday, 18:30:30
ДХ-ер заборавив да ги пратам оние 3 кристали од 4 Мхз што ги бараше,а ги спремив!???? Наредниот пат ке ги добиеш,или во сабота ако некој од дечкиве те познава,ке им ги дадам,ако ти требат сеуште... ;D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
E вака сега, има хср 160 мислал расклопрн, појачалото е расипано, но станицата за радио е ок, па сега да му ја однесам на гига ли ? или како да прајме ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ха,ха јас се плашев да ставам такви работи...имам и такви нешта,ама друг пат ке испратам.За која осовина се работи??? Имам еден куп.ама мислев да не се навредите што ви испраќам старудии! ;D ;D

Ехеееееееееее, па ние такви работи бараме ;D. Од вакви SMD работи до преку глава ми е, доволно е што морам да се расправам со такви ствари во DVD плеери и што ти не, па мора ли и во нешто што го правам со ќеиф да има SMD ;D.

E вака сега, има хср 160 мислал расклопрн, појачалото е расипано, но станицата за радио е ок, па сега да му ја однесам на гига ли ? или како да прајме ?

Како сакате, не е проблем, само сакам да напоменам дека нема да можам ова да го правам цело време, како и сите и јас имам обрски :S. Ќе мора уште некој да се инволвира.

Или може некоја поедноставна работа да направиме, нека понуди декој што има и што дава, нека се отвори тема, и нека се прави трампа, подарување, што и да е, нека си се договараат оние на кои им требаат работите и оние кои ги нудат за поклон, трампа, што и да е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ја су ептен хаотичен тип, така да ако се инволвирам и јас, се кркамбар ќе направам....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добра му е идејата на ГигаВат,да направиме некој вид сандаче за работи кои не ви требаат.Само каде ке стои клучот од сандачето!? ;D :D ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Добра му е идејата на ГигаВат,да направиме некој вид сандаче за работи кои не ви требаат.Само каде ке стои клучот од сандачето!? ;D :D ;)
Ќе треба да бараме некој како гига,некој клон :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker