Author Topic: Ајде да се собереме и да му помогнеме на малиот Иван  (Read 6222 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
...Само немојте да го злоупотребувате ова, сакам да кажам да не ги земаме сите деловите туку тие делови да бидат доставени до вистинската личност, до личноста која стварно не може да си дозволи да купува делови и елементи.. И мислам дека би можело и книги да донираме, работи тетратки, скрипти итн. Се што би можело да биде корисно  :)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
интересна идеја на колегата, може и пари да донираме па немора само пари и делови некој ако има облека нешто може да послужи ако веќе ептен нема детето :S

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ајде да се собереме и да му помогнеме на малиот Иван
« Reply #17 on 23.03.2011, Wednesday, 21:21:44 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 21:29:41) »
чим Иван посетува курс на Народна Техника нека нема гајле.Ако е како мене да биде активен член,како јас што ја посетувам Народна техника и тоа 8 години има да стане прав Батка(како неговиот ментор-членот на форумов) ;D Батка,што повеќе му лежи дигитална електроника или аналогна?Ако му лежи дигитална јас имам стар програматор(Таит-подобра верзија од Емитер) па да му го донирам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
А што е е работава...? За што се работи....???  И како тоа да му помогнеме ни сметка ни каса... ?

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Како што кажа Батка, неговата мајка нашла подобро работно место и сега ситуацијата им е подобрена па јас мислам дека не треба облека а и мислам дека мајка му не би прифатила ни облека ни пари бидејќи била горда жена.
А што е е работава...? За што се работи....???  И како тоа да му помогнеме ни сметка ни каса... ?
Ова е првична идеа ако се одлучи да се донираат пари ке биде отворена сметка (јас лично како малолетник мислам дека не можам тоа да го направам) или парите да му се испраќаат на Батка па потоа тој да ѓи пренесе, мислам да почекаме уште малце, да добиеме уште некоја информација и совет од Батка од причина за да не го напредиме семејстворо и да не го саватат ова како сожалуување бидејќи никој не сака да биде сожалуван...
Имам уште една идеа, доколку не сакаат да ѓи прифатат парите можеби најубаво би било да му ѓи испратиме на Батка па тој да му купи на Иван алат (пр. леткумче, унимер, калај итд). Можеме и ние да пратиме по некое алатче ама мислам дека тука би биле во загуби бидејќи ке треба да платиме поштарина, а парите се пренесуваат електронски така да одлучете вие, дадете уште некоја идеа па да видиме што ќе биде  :)

Offline gogiche

  • Нов член
  • *
  • Posts: 46
  • Gender: Male
Да собереме ние пари...немора по многу....1024 члена има на форумов...тие 50тинна што се активни да дадат по 100 ден Батка е озбилен и ќе го изненади со куп ствари детето.Има да цвета! И ајде нека пише батка на која трансакциона да се пуштат парите и тоа е тоа. 100тка на никој не му значи ништо од тука ама 5000 пример веќе не се за фрлање

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Кој колку може, толку нека даде..  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
 ааа аха сега ги читав и другиоте постови, тоа малото "тесличе", најверојатно за него прајме муабет. Абе ок за него ај и нему да му дајме кеш или било што-дете ќе му истераме филм, ама Батка ако му даде некој ставари вредни 100 еу сигурно мајка му ќе праша што како... филмој.. Него сепак можат да се куапт книги некој ваму таму и така на така за детето.. а со звонење на мобилен да напрајме да идат 50 денари на сметка некоја, па кој колку сака нека звони, и кога е во можност, па после парите нека бидат префрлени на одредена сметка. Само вака да не треба многу тракатанци, меѓу време нека пише некој сметка па кој колку може.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Ајде да се собереме и да му помогнеме на малиот Иван
« Reply #23 on 23.03.2011, Wednesday, 23:48:43 (Edited 24.03.2011, Thursday, 00:18:14) »
Па не, во ниеден счичај не е планирано тоа да се крие од мајка му, ама мислам дека е друго да му се даде како поклок од форумот некој основен алат, а друго е да му се дадеш 100 евра ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
и како мислише поарно ?

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не те сваќам што сакаш да ме прашаш..  ::)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас мислам дека најдобро батка е да каже дали му треба помош или не, ако му треба помош од што да се состои таа помош...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги ја зафатен цело време ...  ;D Како и да е , ја подржувам оваа работа  .. и што и да треба со вас сум  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОК! Гледам дека сте заинтересирани да помогнете,но Ве уверувам дека детево го ставивме во колосек.Сепак,да не бидам погрешно сватен, јас не би Ве искористувал сите Вас за една ваква работа.Парична помош во моментов не е неопходна(макар секоја пара е добродојдена),но сметка за Иван не постои и ако би ја отвориле се наметнуваат прашања околу користењето.Секоја Банка каде би се отворила сметка би барала(обично!) медицински извештај,па од Социјални работи,па дозвола од родител.... Тоа е процедура! Ако би одела преку друг вид сметка,би се платил персонален данок,трошкови,провизии..
Мислам дека ако треба некаква помош јас ке испратам накнадно апел па тогаш ке видиме што ке правиме.Апел би бил доколку пример нешто се прави,да помогнете со делови,да донирате некои алати кои ви се непотребни... Во тоа би ја гледал помошта од Форумов! Иначе Иван е збунет од интересот за него ,дури се чуди * не ме познаваат... а види што пишуваат!*.Не знам што да Ви речам и мене ме збунивте! Гледам дека сакате да помогнете,ама јас би одел со една општа акција ( не само за Иван!) за собирање на непотребни делови,материјал,книги,кој колку може.Затоа ,од понеделник ке испратам до Гига Ват ( со него контактирам!) кеса две делови: делови од АТХ,кулери,ладилници за ПК.555-ки,печатени плочки за тајмери,отпорници,блокови,феритни прстени,базери и некои други ситници... за почеток!Од Вас барам дискусија за критериумот и начинот на распределба.
И на крај,да напоменам дека Иван ке биде заштитен и спонзориран од ТРЕНД -Компјутери ,а за останатото ке се договараме на Форумов.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да како што спомна батка, не мора за иван се да е, доколку има некој друг може и нему да му се помогне
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!