Author Topic: Проблем со УСБ звучна картичка  (Read 896 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Значи како што кажува името на темава тоа е проблемот
користам виндовс ако ви помогне тоа нешто, и сега кога ќе ја уклучам звучнбава излегува она балончето во ќошето десно долу дека најде бла бла бла ..
сето тоа добро, ког аќе пуштам некоја песна ( најчесто од винамп ) почнува да трепка тоа лед диодата ама на излез нема никаков глас, 2 џека се еден з амикрофон еден за слушалки или нешто др.
ни на двата нема ништо :)
ако притиснам само на mute копчето се слуша едно пуцкање и толку
пробав на 2 компјутери и на двата не работи чаре ?

инаку се работи за Lead Tide 3D sound 5.1 некаква сикинеска звучна за на усб ( види слика подолу)


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Не знам и јас имам иста ваква, тогаш ја правев демек нешто за осцилоскоп ама не ја пробав со аудио дали работи. Сега пробувам неќе... Светнува диодата ама не се појавва ништо...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
oвие УСБ обично имаат снимени драјвери, па кога ке го ставиш стикот прво ке се инсталираат драјверите а после ке прорботи. Кај тебе да не прави проблем нешто виндолсот, предтоа да не си го користел на друг порт или сл ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не бре се си се инсталира како што треба :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да пробаш прво да направиш disable на onboard звуцхната картица, па restart, па стави ја USB звучната картица, чекаш да се инсталират драјверите, па пак restart, па дури тогаш да пробаш.

Winamp не користи DirectShow филтри, си има негови, пробај со некој програм што користи исклучиво DirectShow, како на пример Media Player Classic - Home Cinema ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."