Author Topic: Старо „лампашко“ радио  (Read 2473 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Старо „лампашко“ радио
« Opened on 17.06.2010, Thursday, 19:30:50 »
Имам дома едно старо лампашко радио (сеуште исправно), па решив да го сликам и да ви го покажам, да побудам малку носталгија :D.





It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #1 on 17.06.2010, Thursday, 19:35:36 »
Леле ова фаќа од 5ти до 55ти канал ТВ, дали слушаш ТВ ? :)
Фала за сликиве 10ка се
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #2 on 17.06.2010, Thursday, 19:43:03 »
Па не знам, искрено се фаќа нешто од Италија и Германија, баш прееска пробав, ама не знам дали е од радио или од телевизија ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #3 on 17.06.2010, Thursday, 19:49:11 »
Не знам, би требало да е ТВ бидејки тие канали се фрекфенции од 270 па до околу 700Mhz а овие А1, СИТЕЛ и останати не се фаќаат ?

Дали тие странски сигнали што се фаќаат се постојани или се губат па се појавуваат па се губат и се така?

Радиово има 3 лампи ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #4 on 17.06.2010, Thursday, 19:51:05 »
повеќе има не се 3
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #5 on 17.06.2010, Thursday, 20:00:38 (Edited 17.06.2010, Thursday, 20:02:09) »
Не знам, би требало да е ТВ бидејки тие канали се фрекфенции од 270 па до околу 700Mhz а овие А1, СИТЕЛ и останати не се фаќаат ?

Дали тие странски сигнали што се фаќаат се постојани или се губат па се појавуваат па се губат и се така?

Радиово има 3 лампи ?

Па не, не се фаќаат нашите телевизии. Ама ова мислам дека е поради фактот дека аудио сигналот од ТВ сигналот нема амплитудна туку фреквенциска (FM) модулација, а претпоставувам дека радиово демодулира само AM сигнали на тие фреквенции :S.

Странските што се фаќаат се константни, барем едно 10 минути оставив да работи и немаше прекини (не дека планирав да го оставам да работи, него го забораив вклучено ;D).

Да, убаво ти пиша Devil, има повеќе од 3 ламби, мислам дека имаше некаде околу 6, 7, така нешто, без онаа VCF ламбата (не знам дали вака се викаше, нека ме корегира некој ако грешам, онаа ламбата што јавува колкy е „јак“ сигналот, свети светло сино ;), само што сега некој контакт зеза па не работи, али ако го „клоцнам“, работи ;D, мада ми е криво да го правам тоа).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #6 on 17.06.2010, Thursday, 20:11:03 »
Баш ме чуди, викаш дека сигналите се без прекин, навистина не знам што е тоа.
Таа ламбичката за сигналот е супер работа, бидејки според неа може да се наштелова предавател а може да се споредат 2 предаватели, кој колку е појак :) Така барем ми кажуваше еден.... на старите радиа имало и некој потенциометар па ако ламбичката покажува максимум сигнал намалуваш :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #7 on 17.06.2010, Thursday, 20:44:44 »
Баш ме чуди, викаш дека сигналите се без прекин, навистина не знам што е тоа.
Таа ламбичката за сигналот е супер работа, бидејки според неа може да се наштелова предавател а може да се споредат 2 предаватели, кој колку е појак :) Така барем ми кажуваше еден.... на старите радиа имало и некој потенциометар па ако ламбичката покажува максимум сигнал намалуваш :)

Па изгледа некои национални радио станици во странство сеуште предваат во тој опсег, можеби ги чуваат тие опсези за национални узбуни, или така нешто, па да не седи опремата неискористена со години, предваат... што знам, најлогично објаснување што можам да го најдам е ова...

Да, ламбичката е супер ;D, само што не би ја вадел, супер му стои ;).


Сакам и ова радио да го реприрам, како што направив претходно со едно радио, само што многу време ќе ми треба, најверојатно едно месец дена работа. Треба да се чистат контакти, преклопници, да се ставт нови кондензатори, да се среди дрвото (за ова може да се консултирам со DARK, гледам он повеќе по вакви работи е ;D), да се прелемуваат лемовите, да се чисти внатрешноста на радиото... со еден збор, многу работа, можеби некогаш кога ќе имам повеќе време на располагање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #8 on 17.06.2010, Thursday, 23:46:50 »
тоа е прекрасно, така ке имаш радио скоро ново... и останува само да набавиш неколку резервни лампи и терај :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #9 on 18.06.2010, Friday, 01:23:24 »
Најсмешно ми е loop антената извадена од некој Samsung систем и ставена од задната страна хаха. Идеата кај лампашките радиа е да се стави долга испружена жица (LongWire антена) а не да биде внатре хехе :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #10 on 18.06.2010, Friday, 13:07:45 »
хехе да, ама ако брка работа зш да не... е сега може за нијанса послабо да се фаќа ама не е битно :) Но кај мене на АМ не можам ништо да слушам освен брррррррр ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #11 on 18.06.2010, Friday, 13:28:14 »
Мелодија е редиово и јас имам вакво слично  :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #12 on 18.06.2010, Friday, 13:56:52 »
Најсмешно ми е loop антената извадена од некој Samsung систем и ставена од задната страна хаха. Идеата кај лампашките радиа е да се стави долга испружена жица (LongWire антена) а не да биде внатре хехе :)

хахахаах ;D, всушност е Phillips, ама нема везе, битно брка работа ;D. Море ќути, оваа антена е супер, пред тоа имав ставено прегорен греач од бојлер за антена, хахахахах ;D, мада морам да признаам дека со греачот подобро фаќаше ;D.

Мелодија е редиово и јас имам вакво слично  :D :D

Да, и грамофон треба да има горе на врвот од кутијата, ама некој го искршил и капакот и грамофонот, па изглеа ќе мора да ја менувам целата горна плоча ако планирам да го репарирам, зашо иначе ќе има дупка од горе :S.

хехе да, ама ако брка работа зш да не... е сега може за нијанса послабо да се фаќа ама не е битно :) Но кај мене на АМ не можам ништо да слушам освен брррррррр ;D

E кај мене фаќа на тој што е ST опсегот, тој што е од 200 до 550 метри бранова должина ;D, таму каде што ги има Минхен, Милано, Берлин, фаќа нешто на Германски и нешто на Италијански ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #13 on 18.06.2010, Friday, 14:02:48 »
чек, на СТ треба да се MW-AM радиата како радио скопје од овче поле и сл. а на КТ тоа е SW-АМ  кратки бранови и тамо треба да се тие европските радиа вклучувајки ги и радио тирана, радио атина и радио бугарија :) Имаше и едно радио "Слободна Југославија" ама мислам дека не постои веке бидејки србите не ги интересира повеќе SW опсегот :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Старо „лампашко“ радио
« Reply #14 on 18.06.2010, Friday, 15:48:37 »
Епа не го фаќа Радио Скопје (Македонско Радио), не знам зошто, ама не го фаќа, само тие две ги фати, на Италијански и Германски... можеби антената не ми е доволно добра, наменета е за AM, ама не знам дали е доволно добра за овој опсег... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."